„S poradci a klienty teď nejčastěji řešíme inflaci,“ říká předseda představenstva INVESTIKA investiční společnosti, a.s. a portfolio manažer třetího největšího retailového realitního fondu v Česku Petr Čížek.

Od fondů zaměřených na nemovitosti lidé očekávají především stabilitu a výnos, který dokáže dlouhodobě odolávat inflaci. Při stávajícím dynamickém růstu cenové hladiny v Česku tak představitelé realitních fondů klientům i finančním poradcům častěji než kdy dříve vysvětlují, jak jsou konkrétně jejich aktiva připravená udržet hodnotu peněz v čase.

Výjimkou není ani Petr Čížek, předseda představenstva INVESTIKA investiční společnosti, a.s., obhospodařovatele INVESTIKA realitního fondu, který v rozhovoru pro Poradci-sobě.cz mluvil o situaci na trhu komerčních nemovitostí i o zahraničních akvizicích, jež svými parametry momentálně překonávají příležitosti na českém trhu.

 

Velkým tématem nejen na kapitálovém trhu, ale i v médiích je v těchto týdnech inflace. Jak se růst cenové hladiny dotýká velkého realitního fondu, jako je ten váš?

Inflace skutečně nyní patří na investičních konferencích a setkáních s finančními poradci mezi hlavní témata. Není divu, řada – zejména dlouhodobých – investorů má zachování hodnoty peněz v čase stanovený jako investiční cíl číslo jedna. Takže je pochopitelné, že se poradců na inflaci lidé hodně ptají.

Osobně si velmi dobře pamatuji 90. léta poznamenaná vysokou inflací i rok 2008, kdy tempo růstu cenové hladiny přesáhlo šest procent. Inflaci proto považuji dlouhodobě za významnou hrozbu pro každého investora. Jak řekl Milton Friedman: „Inflace je zdanění bez legislativy.“ A proto je třeba s touto eventualitou počítat.

Výhodou INVESTIKA realitního fondu je, že ochranu před inflačními tlaky má od počátku ve svém DNA. Základní ochranou jsou inflační doložky, jež jsou nedílnou součástí nájemních smluv s dlouhodobými nájemci našich nemovitostí. Příjmy z nájemného, které fondu nyní plynou od více než 300 subjektů, se tak navyšují tempem odrážejícím růst cenové hladiny. Růst stavebních nákladů se ve střednědobém horizontu rovněž musí projevit v růstu ceny nemovitostí, což bude mít příznivý dopad na hodnotu aktiv v našem portfoliu. Tyto faktory odolnost fondu vůči inflaci výrazně posilují.

Pozorujete příliv prostředků od lidí, kteří dosud měli peníze například v bankách či státních dluhopisech, ale vývoj inflace je přinutil změnit přístup?

Příliv nových prostředků do našeho fondu letos výrazně zesílil. Například červen byl s téměř 300 miliony korun jedním z nejúspěšnějších měsíců za celou dobu existence fondu a ta část podzimu, za kterou už máme data, tento trend potvrzuje. I díky tomu se rychle blížíme hranici 10 miliard korun pod správou. Důvodů sílícího zájmu investorů je celá řada a inflace mezi nimi nepochybně figuruje na předních místech, ale není jediná. Investoři od realitních fondů chtějí především dlouhodobou stabilitu. Nejdou si k nám pro výnos 10, 20 či více procent ročně, na to volí jiné nástroje s vyšší mírou rizika. Od nás očekávají, že i když ekonomika prochází tržní korekcí, nebo se na kapitálové trhy dostaví nejistota a volatilita, komerční nemovitosti v našem portfoliu jim budou dál přinášet výnos 4-5 % ročně. Považují nás za jeden z pilířů pro svá konzervativní portfolia, kotvu, okolo níž mohou postavit svoji strategii. INVESTIKA realitní fond tato očekávání zatím v každém z šesti let od svého založení bezezbytku naplnil, což svou důvěrou oceňuje už skoro 50 tisíc klientů.

Je vůbec v Česku při sílícím zájmu o realitní investice ještě dostatek nemovitostí ke koupi?

Český trh je relativně malý. A příležitostí k akvizici komerčních nemovitostí, jež by svou velikostí, očekávanou výnosností a dalšími parametry odpovídala strategii našeho fondu, na něm bylo letos opravdu málo. Když už se taková nemovitost na trhu objevila, ucházelo s o ni mnoho potenciálních kupců z řad realitních fondů, investičních společností či nově vznikajících family officů. To ale neznamená, že INVESTIKA realitní fond nemá jak umístit peníze, které nám investoři svěřili ke zhodnocování. Jen je momentálně potřeba, i díky velikosti spravovaného majetku a potřebě diverzifikovat, zaměřit se na nemovitosti za hranicemi České republiky. V tuto chvíli připravujeme hned čtyři nové akvizice – všechny zahraniční.

Které země jsou z tohoto pohledu atraktivnější než Česko?

Velmi zajímavé je například Polsko, kde jsme letos na jaře uskutečnili naši vůbec první zahraniční akvizici a chystáme se tam i na další. Polsko má téměř čtyřicet milionů obyvatel a hned sedm půlmilionových či ještě větších měst, což tamnímu trhu s nemovitostmi svědčí – pro bonitní nájemce jsou komerční nemovitosti v těchto sídlech dostatečně atraktivní také díky dostupnosti pracovní síly. Kromě Poznaně, kde již vlastníme sedmipodlažní kancelářské centrum ve špičkové lokalitě, je to například Gdaňsk, Vratislav, Krakov, Štětín či Lodž. Příležitosti se objevují také na Slovensku, ačkoli to je menší trh. Geografická diverzifikace a expanze do zahraničí je důležitá, nicméně je potřeba ji kombinovat s dalšími prvky pro spolehlivé naplňování našich závazků investorům.

Co přesně máte na mysli?

Naše portfolio je pestré nejen tím, že je v podobě 26 kvalitních nemovitostí rozprostřeno po celé České republice a nyní i v zahraničí. Důraz dáváme také na vhodný mix typů budov a segmentů ekonomiky, na něž jsou zaměřené. Proto u nás najdete nejen kancelářské a administrativní objekty, ale také obchodní centra, logistické areály, bankovní domy, technologické centrum nebo pozemky určené k developmentu. Unikátní je například projekt INVESTIKA MOLO Lipno Rezidence, jenž zahrnuje 79 luxusních bytových jednotek na břehu lipenské přehrady. Kolaudace tohoto lokalitou i architekturou velmi atraktivního počinu je naplánována na přelom ledna a února 2022 a už nyní má svého nového majitele přes 80 % všech apartmánů. Náš fond v tomto ohledu nabízí zcela jedinečný a bezkonkurenční mix nemovitostí.

 

Petr Čížek bude jedním z řečníků na FINfestu, a to v panelové diskusi Tři investiční souboje.

 

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account