„Náš fond se zaměřuje na velmi specifickou třídu aktiv, která se nazývá distressed assets,“ říká Petr Šimíček, spoluzakladatel fondu Valori. Co to znamená a co tento nově vzniklý fond nabízí investorům? Proč je vhodný k diverzifikaci klientského portfolia?
Váš fond Valori je nový fond. Kdy jste vznikli a na co se zaměřujete?
Českou národní bankou jsme byli schváleni v únoru letošního roku. V březnu jsme vydali první výzvu na odkup investičních akcií.
Náš fond se zaměřuje na velmi specifickou činnost, která se nazývá distressed assets. Nejedná se o odkup balíků pohledávek, což většinu lidí napadne jako první, jako je např. odkup pohledávek dopravního podniku, kdy pak černé pasažéry „ždímáte“ s exekutorem. To vůbec neděláme. Nejdeme do ničeho, co může být vnímáno jako morální dilema.
Zaměřujeme se především na korporátní svět, kde nás zajímají jak firmy, které začínají procházet procesem insolvence, ať již formou restrukturalizace, či likvidace. Aktivně vstupujeme buď na straně vlastníka, a pomáháme mu úspěšně projít restrukturalizací, nebo na straně věřitelů, kdy od něj odkupujeme pohledávky, čímž můžeme získat kontrolu nad firmou a snažit se o vzkříšení aspoň nějaké její části.
Firmy jsou jen jedna z tržních příležitostí. Je jich ale mnohem více. Nikdy se nejedná o jednoduché případy. Vždy musíte přijít s nějakou větší ideou a potřebou aktivnějšího řešení, kdy musíte myslet „za roh“.
Licenci jste získali v únoru, investiční akcie jste začali vydávat v březnu, rozhovor nahráváme v druhé polovině dubna. Kolik aktiv pod správou již máte?
Stále běží proces nabírání kapitálu. Až uzavřeme první kolo úpisu, počítáme s tím do června, rádi bychom měli pod správou nižší stovky milionů korun. Nyní máme „soft commitmenty“, tedy registrujeme zájemce o úpis.Podepisovat se bude až v červnu.
A v červnu začnete hledat firmy v potížích, nebo ty již máte vytipované?
Než odpovím, je asi důležité říct, kdo jsou lidé v našem týmu. Nejsou to lidé, kteří by se v lednu rozhodli, že si v únoru založí fond a v březnu začnou běhat po trhu a hledat příležitosti. My máme mnohaleté zkušenosti v oboru z našich předchozích zaměstnání a znalost trhu v 17 zemí Evropy. Tam všude jsme nakupovali pohledávky i firmy.
Jádro týmu tvoří pětice lidí, z nichž tři pracovali v mezinárodní firmě, která se zabývá distressed debtem („ohroženým dluhem“), a s objemem 10 mld. EUR aktiv pod správou je druhou největší v tomto oboru ve střední Evropě. Jeden ze zakládajících partnerů fondu byl CEO investiční větve, já jsem byl investiční manažer, transakční leader a ekonom investiční větve a třetí partner fondu byl šéfem middle office. Spadalo pod něj řízení rizika a back office této mezinárodní firmy. Zakládající tým fondu jsme doplnili o finančního ředitele velkého korporátu a kolegu ze světa Private Equity, který k nám dle našeho názoru přirozeně zapadá.
A teď zpátky k původní otázce. Máte již vyhlídnuté příležitosti, do kterých budete investovat?
Ano. Při současném vývoji ekonomiky je příležitostí čím dál více. Každý týden nás oslovují dvě až tři firmy nebo banky, které chtějí prodat portfolio pohledávek, nebo firmy, které potřebují provozní kapitál, nebo start-up, který má sice dobrý produkt, ale je ve špatné době na špatném místě. . A my si můžeme vybírat. Před dvěma lety si mohl vybírat prodávající. Dnes si může vybírat kupující.
Upisujete akcie a chcete v prvním úpisu získat nižší stovky milionů korun. Jakým způsobem oslovujete potenciální investory a kdo na vaši nabídku slyší?
Distressed debt má negativní betu, přeloženo z investičního jazyka je výrazně proticyklický. Je to výborný doplněk portfolia zejména v době, kdy je hospodářský cyklus na sestupné trajektorii. V takové situaci významně překonává jak ostatní alternativní, tak i standardní investice.
Typický investor, který vloží 10 a více milionů korun, je člověk, který chce diverzifikovat portfolio s objemem 100 mil. Kč a více. 30 mil. Kč dá do akcií, 30 mil. Kč dá do dluhopisů, 20 mil. Kč dá do dalších rizikových investic a 20 mil. Kč dá k nám, jakožto „zajištění“ proti špatnému počasí na trzích.
Na jaký výnos cílite?
Máme dvě třídy akcií, protože cílíme na dva typy investorů. První jsou „seniorní akcie“ chcete-li preferenční, kde je výnos ve výši 10 %. Druhou jsou „juniorní akcie“, kde cílíme na 15 až 20 % výnosu.
Čím garantujete výnos 10 % u seniorních akcií?
Je to garantované juniorní pozicí a určitou mírou vlastního kapitálu fondu.
Pokud se tedy nepodaří vydělat oněch 10 %, tak investoři do juniorních akcií budou dotovat výnos seniorních akcií…
Ano. Nicméně distressed assets mají na rozdíl od start-upů či Private Equity jednu obrovskou výhodu. Generují hotovost v průběhu času. Na výplatu preferenční dividendy tak jsou peníze z pohledu cash-flow vždy. Nemusí tak například docházet k rychlým výprodejům aktiv pod cenou.
A samozřejmě musíme dobře řídit podíl seniorních a juniorních akcií i to, do čeho investujeme. Pokud máme nějakou investici, která neposkytuje plynulý tok hotovosti, musí být vyvážená jinými, které ho poskytují. Tím jsme si vždy jisti, že preferenční výnos budeme schopni vyplatit.
Má investor do seniorních akcií možnost získat i vyšší výnos než 10 %?
Má možnost získat právě jen těch10 %. Může investovat buď v eurech, nebo v korunách a výnos může dostávat každý půlrok. Může ale získat výnos i za tři roky, čímž projde časovým testem a nebude muset platit daň z příjmů.
Výnos v takovém případě reinvestujete a investor ho získá formou akcií?
V průběhu tří let se mu zvyšuje vnitřní hodnota akcie, která se mu následně po výplatě hotovosti vrátí zpátky na nominální úroveň.
Sám jste seniorní akcie přirovnal k dluhopisům. Proč jste se rozhodli k vydání preferenčních akcií místo dluhopisů?
Je to jednodušší jak pro nás z pohledu transakčních nákladů, tak pro investory. Má to i své nevýhody, samozřejmě. Dluhopis je méně regulovaný, na druhé straně si ho můžete koupit i za méně než 1 mil. Kč. V případě našich akcií, jako v případě našeho fondu kvalifikovaných investorů, musí investor nakoupit alespoň za 1 mil. Kč. Pro investora i pro nás je to ale nákladově výrazně levnější. Další výhodou pro investora je vyšší regulace a dohled na poli investičních akcií než u dluhopisů.
Jste pod investiční společností Delta. Ta umožňuje rozložit milionovou investici mezi více fondů. Jste součástí tohoto programu?
Samozřejmě. Delta má program Symbion, v němž je několik fondů různého zaměření včetně našeho Valori. Běžně tak máme poptávku i stotisícové investici.
Jakým způsobem získáváte investory? Oslovujete přímo movité klienty, nebo využíváte finančně poradenské sítě?
Obojí. Máme několik prvních, „kotevních“ investorů, kteří si koupí juniorní akcie. Ty oslovujeme napřímo. Nicméně snažíme se co nejvíce nabízet náš fond i v rámci sítí. Cílíme přirozeně na běžné distribuční sítě a máme speciální sekci na webové stránce, kde s nimi napřímo komunikujeme. Chystáme ale i novinku. Možná nás dvě investiční firmy budou nabízet v rámci svých investičních produktů. Líbí se jim jak proticykličnost naší strategie, tak i to, že hledáme tržní příležitosti v 17 zemích.
Je mezi vašimi investory větší zájem o juniorní, nebo seniorní akcie?
U velkých investorů jednoznačně převládá zájem o juniorní akcie. U menších investorů je to tak půl na půl.
Vy, jakožto zakladatelé fondu, jste do něj také investovali. Investovali jste do juniorních, nebo seniorních akcií?
Samozřejmě do juniorních. Bez toho, abychom sami měli dobrý důvod maximalizovat výnosy Fondu by to dalším investorům nedávalo smysl.
Jaký je zájem o váš fond ze strany finančních poradců?
Zdá se nám, že velký. Na začátku je složité jim to vysvětlit. Je to specifický produkt a není to jednoduché jako prodej hypoték nebo životního pojištění. Jakmile jim ale vysvětlíte výhody a nevýhody, tak velká část chce náš fond nabízet v rámci diverzifikace portfolia svým klientům.
Co považujete za největší nevýhodu fondu vašeho zaměření?
Největší nevýhoda je stejná jako u všech alternativních investic. Aby se vám peníze zhodnotily, musíte investovat alespoň na 3 až 5 let. Pak je výnos z historické zkušenosti největší.
A jakou byste zmínil největší výhodu?
Je to nekorelované aktivum a do jisté míry jde proti trhu. Není to tak, že nemůžete vydělat, protože ekonomický cyklus je zrovna v útlumu. Další výhodou je, že přestože distressed assets nejsou neznámé a věnuje se mu spousta investičních bank, my jsme se zaměřili na oblast, která pro ně není zajímavá. Ne proto, že by byla málo výnosná, ale třeba proto, že má složitější legislativu. My s ní nemáme problém. Ale nadnárodní investiční manažeři nemají zájem o malé investiční tikety do 5 mil. EUR, protože se jim nevyplatí zabývat se legislativou na malém trhu. Oni hledají investiční tikety od 50 mil. EUR. Anebo někdo prodává firmu nebo portfolio ve 4 zemích a tedy ve 4 různých jurisdikcích, my to umíme, nejen proto, že máme zkušenosti, ale taky protože máme malé náklady.
Zmiňujete náklady. Jaké náklady jsou pro investora spojené s vaším fondem?
Vstupní poplatek máme 1,5 %, což je standard. Správcovský poplatek máme 2 % z NAV za rok. A to je vše pro seniorní třídu. Pro juniorní třídu máme ještě poplatek z výnosu fondu, který se začíná počítat na 9% zhodnocení a zvyšuje se do 13 %. To je náš bonus za to, když doručujeme vysoké výnosy.
Děkuji za rozhovor.