Pražský zastupitel ANO Petr Stuchlík koupil pětašedesátiprocentní podíl v investičním fondu Quant, který založili ekonom Pavel Kohout, nynější člen bankovní rady ČNB Aleš Michl a společnost Amista. Podle Stuchlíka byla cena transakce “v nižších desítkách milionů korun”.

Quant vznikl v roce 2016 na algoritmu, který pracuje s americkými akciemi a dluhopisy, a v současnosti má pod správou  zhruba půl miliardy korun. Fond investuje především do ETF na S&P 500 a DJIA a ETF na státní a podnikové dluhopisy. Řídící algoritmus je založen na porovnání množství peněz v americké ekonomice s cenami akcií v USA. Podle těchto údajů algoritmus počítá míru nadhodnocení nebo podhodnocení akcií a rozkládá investice mezi akcie a dluhopisy.

Stuchlík, který vedl ANO do loňských komunálních voleb v Praze, se stal jeho většinovým majitelem prostřednictvím své firmy Duck Sauce, podíly ve fondu získal od jeho dvou akcionářů – firmy Westbourne, jejíž jednatelem je Kohout, a investiční společnosti Amista.

Michl, který se loni v prosinci stal členem bankovní rady ČNB, svůj podíl kvůli vyloučení možného střetu zájmů vložil do svěřenského fondu a vzdal se tak veškerého vlivu na chod firmy.

Podnikatel a zakladatel společnosti Fincentrum Stuchlík před vstupem do politiky vlastnil podíl ve společnosti Fair Credit, která poskytuje krátkodobé půjčky s výší úroků od 21 do 35 procent. V době, kdy kandidoval na primátora Prahy, firmu prodal. Svůj krok zdůvodnil dotazy médií na své podnikání a tím, že kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami.

Zdroj: ČTK, Hospodářské noviny

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account