Khurais Oil Plant - Saudi Aramco - cena ropy - pákové deriváty
Zdroj: Saudi Aramco

Nedávný pokles cen ropy zlákal řadu spekulantů k investici do této komodity. A kdo chtěl vydělat ještě víc, použil některý z pákových derivátů. Proč nejsou tyto pákové deriváty vhodné pro dlouhodobé investice?

Ropný trh zaznamenal v nedávném období několik velkých poklesů. První nastal po odmítnutí Ruska připojit se ke kartelové dohodě OPEC o snížení těžby černého zlata. Ropa tak z pátku 6. 3. 2020 z hodnoty kolem 41 USD/barel (americká lehká ropa, WTI Crude; ropa Brent Crude zaznamenala podobný pohyb) propadla během pondělí 9. 3. 2020 na hodnotu kolem 32 USD/barel, když Saúdská Arábie zareagovala otevřením kohoutků a na ropný trh uvrhla více ropy, než Saudi Aramco dokázalo z pouštního písku a Perského zálivu vypumpovat.

Již tento první „ropný šok“ s poklesem ceny ropy o více než 20 % motivoval ropné spekulanty k nákupu. Ropa se přeci nemůže dlouhodobě na takto nízké ceně držet, protože je hluboko pod náklady řady ropných společností, kterým se vyplatí ropu těžit při cenách kolem 50 až 60 USD/barel. A ti lačnější nakoupili pákové deriváty.

Jenže ropa pokračovala dál v poklesu. Svého lokálního dna dosáhla 31. 3. 2020 kolem ceny 20 USD/barel. Další propad ceny byl jen další motivací k přikoupení ropy – a stejně reagovali i spekulanti s pákovými produkty.

Skutečný šok ale měl teprve přijít. V pondělí 21. 4. 2020 nejprve americká lehká ropa klesla téměř k nule. Důvodem bylo úterní vypršení květnového kontraktu na ropu WTI Crude. Nikdo ropu nechtěl skutečně odebrat. Zpracovatelé nemají odbyt z důvodu omezení výroby i dopravy, zásobníky jsou plné a nikdo ze spekulantů nechce mít kamion plný černé břečky zaparkovaný na zahrádce.

Takto nízké ceny ropy přilákaly další spekulanty. A pak přišlo to, co nikdo nečekal. Držitelé květnového kontraktu se ho chtěli zbavit za každou cenu. Byli dokonce ochotni za odběr ropy platit. Cena tak propadla až k -40 USD/barel! A v záporných cenách se obchodovalo i v úterý, které ale zakončilo již v kladném teritoriu.

Ropa se nejspíš dostane zpět… ale…

Je téměř nepochybné, že se cena ropy dostane zpět ze svých současných nížin pod 20 USD/barel. V průběhu času možná někteří těžaři zkrachují, nicméně jejich vrty přeberou přeživší a s opětovným oživením světové ekonomiky a zrušení omezení pohybu obyvatel se zvýší i poptávka po ropě.

Má to ale háček. Nikdo nedokáže říci, kdy dojde k oživení ekonomiky a kdy se zotaví i ceny ropy. A tato nejistota je zabijákem pro pákové deriváty. Při jejich využití na dlouhém horizontu likviduje výnosy i drobná volatilita – kolísavost ceny.

Proč pákové deriváty nejsou vhodné pro dlouhodobé investice

Poskytovatelé pákových derivátů (např. ETN – Exchange Traded Notes, které lze koupit přes obchodníka s cennými papíry na burze) sami varují, že tyto produkty jsou vhodné zejména pro intradenní obchodování (obchodování v rámci jednoho dne) a že nejsou vhodné pro dlouhodobé investice. Tomuto varování ovšem často zejména drobní investoři s malými zkušenostmi s pákovými efekty nevěnují příliš pozornosti.

Pákové deriváty na dlouhém horizontu ovšem mohou mít likvidační účinek pro investici právě z důvodu vysoké citlivosti na volatilitu (kolísavost) podkladového aktiva. Důvodem je, že při pákovém efektu se mezi dny mění základna, ze které se výnos dalšího dne počítá.

Příklad: Podkladové aktivum poklesne 5krát o 10 % a následně vzroste 5krát o 10 %. V takovém případě se ani podkladové aktivum nedostane na svou původní hodnotu, ale derivát s dvojnásobnou pákou se dostane na výrazně nižší hodnoty. Pokud by se po pěti propadech během jednoho dne vrátilo podkladové na původní hodnotu, tedy pokud by vzrostlo o 69,35 %, pákový derivát se dostane pouze na 78,2 % své původní hodnoty. Investor do podkladového aktiva by v takovém případě byl „na svém“, ale investor do pákového derivátu by skončil ve ztrátě 21,8 %.

Graf 1: Vývoj hodnoty podkladového aktiva a derivátu s dvojnásobným pákovým efektem při řadě poklesů a růstů o 10 %

Vývoj hodnoty podkladového aktiva a 2x pákového derivátu při poklesech a růstech o 10 %Zdroj: Vlastní zpracování autora

Ke stejnému vývoji by došlo i v případě, kdy by nejprve došlo k růstu o 10 % denně v řadě 5 dní a následně k řadě 10% poklesů v průběhu následujících 5 dnů. Pokud by spekulant neprodal svůj pákový derivát včas, skončil by ve ztrátě dříve než u přímé investice do nepákového nástroje.

Graf 2: Vývoj hodnoty podkladového aktiva a derivátu s dvojnásobným pákovým efektem při řadě růstů a poklesů o 10 %

Vývoj hodnoty podkladového aktiva a derivátu při růstech a poklesechZdroj: Vlastní zpracování autora

Čím větší jsou pohyby, tím rizikovější je pákový derivát. V případě pěti poklesech následovaných pěti růsty o 30 % činí ztráta podkladového aktiva přibližně 40 %, ovšem podkladové aktivum ztratí téměř 90 % své hodnoty.

Graf 3: Vývoj hodnoty podkladového aktiva a derivátu s dvojnásobným pákovým efektem při řadě poklesů a růstů o 30 %

Vývoj hodnoty podkladového aktiva a derivátu s dvojnásobným pákovým efektem při řadě poklesů a růstů o 30 %Zdroj: Vlastní zpracování autora

Pokud by se mělo vrátit po pěti 30% poklesech podkladové aktivum na svou hodnotu, muselo by vzrůst o 495 %. Pákový derivát by se při tomto růstu podkladového aktiva ale dostal pouze na 11,2 % původní hodnoty. A tak zatímco investor do aktiva by byl „na svém“, spekulant by na pákovém produktu zaznamenal ztrátu téměř 90 %.

Výše uvedené propočty jsou uskutečněné pro deriváty s dvojnásobnou pákou. Běžně lze např. mezi ETN (Exchange Traded Notes) investovat i s trojnásobnou pákou. U nich je riziko volatility ještě vyšší… vedle tohoto rizika mají ETN i další rizika vycházející ze samotného produktu.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account