V učebnicích i některých informačních materiálech se uvádí, že očekávaný výnos akciových investic je 10 % p.a. Kde se toto číslo vzalo a jak mu rozumět?

Samozřejmě, že nevíme, kolik vydělají akcie za rok nebo třeba za 10 let. Při investování se ale pracuje s předpokládaným zhodnocením. Pokud investor do čehokoli investuje, musí předpokládat nějaký výnos a podle toho se rozhoduje. Samozřejmě, že realita pak může být jiná a může se lišit od předpokladů.

Reinvestování dividend

Při stanovení očekávaného výnosu se vychází z chování investice v minulosti. Pro akciový trh se berou data z trhu USA za posledních cca 100 let. Jedná se tedy o historický průměrný dlouhodobý výnos. Tento výnos od roku 1920 do roku 2019 byl 10,1 % p.a.

Ještě je třeba dodat, že tento výnos je spočítaný včetně dividend. Připočtení dividend a jejich průběžné reinvestování je rozumné, pokud chceme měřit dlouhodobé výnosy. Investoři dividendy inkasují a ty jim navyšují výnosy. Bylo by tedy chybou na dividendy zapomínat. Pozor na to, že některé indexy se počítají z cen akcií a dividendy tedy nezobrazují. Indexy bez dividend se nehodí pro srovnávání dlouhodobých výnosů.

Výnosy jsou v USD, protože jsou vzaty z amerického trhu a v domácí měně. Kdybychom měřili výnosy v jiných měnách, změnily by se o směnné kurzy. Výnosy indexu neobsahují žádné poplatky. Jsou to tedy teoretické ideální výnosy, které jsou pro reálného investora nedosažitelné.

Průměrný nominální výnos vs. výnos nad inflaci

Protože se jedná o historické průměrné dlouhodobé výnosy, bude se výnos například v příštích 10 letech od průměrné hodnoty 10,1 % lišit. Však i v minulosti byla období, kdy byl výnos 0 % p.a. nebo také 20 % p.a. Někdy byl výnos vyšší než průměr, jindy nižší. Investory ale nezajímá jen průměrný nominální výnos, ale výnos nad inflaci. Ten byl u akcií v průměru 7,3 % p.a.

Ještě doplňme, že výnos dluhopisů (státních 10letých dluhopisů USA) byl v minulých 100 letech 4,9 % nominálně a 2,2 % reálně. Dluhopisy tedy v průměru překonávaly inflaci.

Peněžní trh (státní pokladniční poukázky USA) dosáhl výnosu 3,4 % p.a. nominálně a 0,7 % reálně. Proto se říká, že peněžní trh v průměru pokrývá inflaci. I zde se ve slovíčku „v průměru“ skrývá „někdy ano, někdy ne“.

Petr Syrový, KFP

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account