Raiffeisenbank se stala prostřednictvím své aktuálně zveřejněné prognózy ekonomického vývoje první firmou, která v příštím roce očekává pokles české ekonomiky. Důvodem pro negativní predikci je dle vyjádření analytiků především zpomalení ekonomiky eurozóny, které se odrazí v nižším exportu i spotřebě.

{+}

Analytici Raiffeisenbank zveřejnili novou prognózu ekonomického vývoje České republiky, podle které v příštím roce HDP v ČR klesne o 1,2 procenta. „V současnosti je už ekonomika eurozóny i ČR v recesi, očekáváme, že tato recese potrvá tři čtvrtletí a pak se ekonomika stabilizuje a začne mírně oživovat,“ uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík s tím, že pokles HDP v eurozóně dosáhne 1,0 procenta.

Předchozí studie Raiffeisen přitom počítala pro ČR i eurozónu s mírným růstem. „Nové kapitálové požadavky na evropské banky mohou vést po celé Evropě k poklesu úvěrování, což spolu s výdajovými škrty vlád, znehodnocením finančních aktiv a oslabenou spotřebitelskou poptávkou způsobí, že evropská ekonomika vykáže příští rok pokles,“ dodal Pavel Mertlík.

Analytici Raiffeisenbank v nové prognóze počítají s mírným nárůstem inflace, která by příští rok měla dosáhnout v průměru 2,7 %. Kurz koruny už by se do konce roku měl pohyboval kolem 25,5 Kč za euro, v příštím roce lze čekat mírné posilování a na konci roku 2012 by se koruna mohla dostat pod 24 Kč za euro. Další oslabení koruny v důsledku nárůstu rizikové averze sice nelze vyloučit, mělo by ale být dočasné. Celoroční průměr kurzu koruny vůči euru by měl být v roce 2012 na 24,50 Kč/EUR, na stejné úrovni jako letos.

A jaký vývoj očekáváte v příštím roce Vy? Věříte, že česká ekonomika poroste anebo vyjde předpověď Raiffeisenbank?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account