Kožená peněženka - mince - peníze - české koruny - CZK
Zdroj: Pixabay.com

Zonky spustil začátkem listopadu produkt Rentiér. Nabízí jednoduchou možnost investic do půjček. Jak systém funguje? A může konkurovat klasickým fondovým investicím? (Aktualizováno)

„Půjčování lidem“ či P2P půjčky (peer-to-peer) se v posledních letech staly jednou z atraktivních investic pro drobné střadatele. Vypuštěním z poskytování půjček banky jako prostředníka mohou lidé získat vyšší zhodnocení, marži, kterou si banka standardně ponechává. Navíc i pro zájemce o úvěr se díky nižším nákladům půjčky zlevňují. Na první pohled se jedná o situaci win-win, kdy vítězí jak střadatel, tak dlužník.

Jako vše mají i P2P půjčky svá negativa. V první řadě se jedná o riziko. Ve standardním bankovním světě je to banka, která přebírá riziko nesplacení úvěru a střadatel má navíc vklady pojištěné. Riziko ztráty je tak pro střadatele minimální. Pokud ale banku vynechá a peníze půjčí přímo dlužníkovi, veškerá rizika nese na svých bedrech. A to do značné míry i v případě, kdy využívá některou ze zprostředkovatelských platforem.

S rizikem na platformách pro P2P půjčky lze pracovat. Hlavním nástrojem je jeho rozložení. Místo jedné velké půjčky jednomu dlužníkovi střadatelé poskytují stovky až tisíce drobných půjček stovkám až tisícům dlužníků.

Obrázek 1: Ukázka profilu uživatele Zonky

Zonky - InvestorZdroj: Zonky.cz

V ukázkovém příkladu uživatel Zonky poskytl 1 029 půjček v celkovém objemu 228 127 Kč. To ovšem znamená, že ze žadatelů o půjčku na platformě musel vybrat (více či méně detailně) přes tisíc žadatelů a těm (na několik kliknutí) peníze přidělit. Tím sice rozloží riziko a nesplácené půjčky nebudou mít tak negativní vliv na celé portfolio, ovšem je otázkou, zda výnos z úroků zaplatí vynaloženou práci – hledání a schvalování dlužníků.

Řada uživatelů-poskytovatelů půjček nakonec dlužníky příliš nepřebírá, má stanovenou optimální úroveň rizikovosti žadatelů, která je spojena s určitým úrokem z půjčky a zároveň rizikem nesplacení. Důvěřuje přitom své platformě, že riziko ohodnotila správně. A pak už jen kliká…

Mechanické investování tímto způsobem ovšem může odradit nespočet potenciálních investorů. Navíc mechanické klikání je v dnešní digitální době spíše prací pro automat než pro člověka. I proto počátkem listopadu spustila společnost Zonky produkt Rentiér. S ním může investor vložit své peníze do půjček pouhým převodem prostředků na účet – a o rozložení na dlužníky se postará automat.

„Počet investorů, kteří mají na Zonky investováno více než milion korun, je více než 500 a stále roste. Právě jejich investiční apetit nás motivoval k tomu vytvořit novou službu Zonky Rentiér, která umožní vkládat větší sumy najednou,“ uvedl při spuštění služby Pavel Novák, CEO Zonky.

Obrázek 2: Ukázka profilu uživatele Zonky – produkt Rentiér

Zonky - Rentiér - celkový přehledZdroj: Zonky.cz

Investování prostřednictvím produktu Rentiér od Zonky dostává P2P půjčky na úroveň investování do podílových fondů, kde lze také jednoduše zadat trvalý příkaz a prostředky jsou pravidelně investovány. A obdobně jako u podílových fondů i Zonky si strhává vstupní poplatek ve výši 1,9 %, a poplatek za správu ve výši 1,51 % ročně.

Investice do „půjček lidem“ není bez rizika. Ostatně jako žádná investice. Riziko produktu Rentiér oceňuje Zonky na 1,41 % ročně – tolik by přibližně měla dosahovat ztráta z nesplácených půjček. Celkový čistý výnos by se po odečtení veškerých nákladů na poplatky i riziko měl pohybovat kolem 4,4 %.

Z pohledu očekávaného výnosu se Rentiér řadí po bok střednědobým podílovým fondům s vyváženým či dluhopisovým fondům. Riziko a s ním spojená ztráta ovšem může vzrůst v období recese a zvýšené míry nezaměstnanosti. I s tím je potřeba počítat při investici do P2P půjček.

Segment P2P půjček by neměl tvořit hlavní část investičního portfolia. Jako jeho doplněk ale může být zajímavou příležitostí – zejména při zjednodušení procesu investice prostřednictvím produktu Rentiér.

Rentiér je na trhu půjček novinkou a má pořád co zlepšovat. V současnosti je k dispozici pouze jediný Rentiér, který nerozlišuje rizikový apetit investora. Samotné P2P půjčky přitom nabízejí výběr z méně a více rizikových alternativ s odpovídajícím úrokem. A tímto směrem by se mohl posunout i Rentiér.

Aktualizováno: Vyjádření Zonky Rentiér

Rádi bychom dodali více informací k rizikovosti investičního nástroje v případě recese. Zonky disponuje aktuálním výsledkem vlastních stress testů investorských výnosů, které byly namodelovány na hlubokou krizi v roce 2008 – podle vyhodnocení, v rámci kterého naši risk analytici počítali s přibližně dvakrát horší platební morálkou. Výsledek testu zobrazuje přiložený graf, kde každá tečka je jednotlivý běžný investor.

Výnosnost graf - Zonky RentiérInvestoři, kteří by se teoreticky mohli dostat do ztráty, bohužel nedodržují doporučení Zonky pro bezpečné portfolio. Mají buď velmi málo investic nebo investují pouze do rizikových investic.

Ve službě Zonky Rentiér je zaručena vysoká diverzifikace, která výrazně tlumí případné dopady zhoršení platební morálky. Nejhorší možné scénáře počítají se zvýšením rizikových nákladů o 1 procentní bod. S tím je ale počítáno, v dlouhodobém výnosu by se měl uživatel pohybovat okolo 4,4 % čistého výnosu. Naši aktuální investoři se pohybují s čistým výnosem mezi 5,5 až 6 %.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account