Gamestop
Zdroj: Gamestop.com

Starobylá hra šachy a obchodování na burze mají mnoho společného. Mě ale velmi překvapilo, když jsem si přečetl výrok jednoho z vynikajících současných šachistů, Magnuse Carlsena, který nesmírně přesně popisuje princip fungování burzy: „Pokud nechcete riskovat, tak přijímáte extrémně riskantní strategii.“

Na burze neexistují bezrizikové nástroje, avšak s jistou mírou konvence se tato charakteristika uplatňuje i u amerických státních dluhopisů. Nyní desetileté státní dluhopisy poskytují výnos téměř 4,5 % ročně, a to je vzhledem k ultra nízkým sazbám v posledních 15 letech dobrá úroveň. Pokud však investor usiluje o vyšší výnos, musí přijmout rizika spojená s investováním do jiných aktiv.

Americký agregátní dluhopisový index (US Aggregate Bond Index) za téměř osm a půl roku vykazuje výnos něco málo přes 5 %. Pokud investujete do dluhových cenných papírů rozvojových zemí, můžete získat více než 7 % ročně. Americký akciový trh v minulosti vykazoval růst více než 10 % ročně včetně dividend.

To znamená, že čím větší riziko je investor ochoten podstoupit, tím vyšší je výnos jím vybraných nástrojů. Na konci tohoto řetězce jsou nejnepředvídatelnější aktiva, jejichž hodnota není fundamentálně odůvodněná. Slibují potenciální výnosy v desítkách a někdy i stovkách procent. Mezi těmito nástroji vynikají tzv. meme stocks.

Ty se mezi aktuality vrátily letos v květnu, kdy se na účtu X (Twitter) Keitha Gilla, jednoho z hrdinů boomu memů v roce 2021, objevil příspěvek na toto téma. O pár dní později humbuk utichl, ale po ukončení obchodování 2. června Gill uvedl, že vlastní 5 milionů akcií a 120 000 opčních kontraktů, jejichž platnost vyprší 21. června. Pokud cena jeho akcií překročí 100 dolarů, stane se Gill během několika příštích týdnů miliardářem. V opačném případě však s vysokou pravděpodobností přijde o 60-100 % své investice, která přesáhla 70 milionů dolarů.

V tomto příkladu se poměr rizika a výnosu vymyká veškeré racionalitě, ale taková je realita akciového trhu. Pro agresivní investory a spekulanty nabízí podnik Keitha Gilla příležitost podílet se na tomto bláznivém trendu.

V této části se obvykle zabýváme střednědobými a dlouhodobými strategiemi, které jsou vhodné pro většinu investorů. Transakce s akciemi memů nelze doporučit všem obchodníkům, především kvůli výše diskutované vysoké volatilitě. Pokud se však některý ze čtenářů rozhodne těchto pohybů účastnit, důrazně doporučujeme kontrolovat riziko, tj. objem obchodní pozice. Její racionální velikost by měla být asi 0,1 % portfolia, protože pravděpodobnost úspěchu je nízká a potenciální výnos velmi vysoký.

Při investování do velmi rizikových aktiv by si investor měl být vědom toho, že může přijít o všechny investované prostředky. Tato zásada je univerzální a je možné tímto způsobem kontrolovat riziko jak u akcií, tak u dluhopisů, aniž by se zapomínalo na diverzifikaci, která umožňuje výrazně zvýšit šance na získání výnosu zabudovaného do strategie. Těmito zásadami se řídí i profesionální investoři rizikového kapitálu při investování do začínajících podniků. Mnoho malých investic do různých podniků jim umožňuje pokrýt ztráty z jiných projektů a získat příjem díky úspěchu jednoho z nich.

Autor je CEO Freedom Holding Corp. a zakladatel Freedom240 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account