Saurabh Sharma - Fidelity International

V pondělí Saúdská Arábie podsekla ceny ropy a spolu s koronavirem poslala do kolen i akciové trhy. V úterý trhy opět otočily. Volatilita roste. Co je příčinou současného vývoje a jak by měl reagovat drobný investor? Odpovídá Saurabh Sharma, Associate Investment Director, Fidelity International.

V pondělí propadly akciové trhy všude na světě v důsledku podseknutí cen ropy Saúdskou Arábií. Cena ropy klesla v průběhu dne až o 30 %. Je panika způsobená pádem cen ropy opodstatněná? Může ovlivnit trhy dlouhodoběji? Již v úterý trhy začaly seanci růstově.

Trhy reagují na nové zprávy šokově. A občas, když trhy nemohou najít ten základní smysl zprávy, hlavně když se jedná o binární výstup, jako je např. u koronaviru, kde když bude vše vyřešeno pozitivně, najde se vakcína, tak se trhy zotaví. Ale do té doby bude pokračovat nejistota, jaká je vidět na trzích nyní. A proto je také vysoká volatilita. Může to trvat určitou dobu, ale nezůstane to navždy. Jsou to jen přechodné záležitosti.

V pondělí trhy reagovaly především na dvě šokové zprávy. Jednou z nich je rychlé šíření koronaviru, kdy se řadě zemí nedaří zastavit šíření viru. A druhou je ropná krize. Jednalo se o nejprudší pokles cen ropy od války v Perském zálivu v roce 1991.

Na druhou stranu pokles cen ropy by mohl podpořit průmysl, snad jen s výjimkou těžebního či energetického průmyslu. Proč tedy akcie propadly?

Rozumím vašemu pohledu. Energetika je pouze jedna část. V energetickém sektoru se děje několik věcí. V důsledku koronaviru máte nižší celosvětovou poptávku. Celé země jsou uzavřené a lidé smějí vycházet jen v nezbytných případech. Přestože v Číně již klesá počet nových případů infekce, čísla jsou pořád vysoká. Navíc roste počet infikovaných mimo Čínu. A to snižuje poptávku. A poptávka bude nízká přinejmenším několik následujících čtvrtletí.

A současně OPEC v čele se Saúdskou Arábií dodává na trh tolik ropy, kolik může. Roste nabídka ropy. V důsledku toho padá cena ropy. Má to dokonce větší dopad než koronavirus.

Akciové trhy nejsou v takové situaci schopny posoudit, o co jde. Trhy vždy velmi obtížně reagují na binární události. A koronavirus je jednou z takových událostí.

Farmaceutické společnosti nepochybně vyvinou vakcínu a najdou řešení, nicméně to může nějaký čas trvat. A když se podíváme, jak probíhala nákaza v Číně, kdy v posledních 6 až 7 týdnech čísla nově nakažených postupně klesala, tak pokud bude obdobný vývoj i ve zbytku světa, budou v nejbližších týdnech počty nakažených růst zejména ve Spojených státech a v Evropě. Až během nějakých 10 týdnů začnou čísla postupně klesat.

Nebylo tak překvapující, že v úterý trhy opět rostly, protože jsou připravovány fiskální stimuly a centrální banky ve světě stále mají k dispozici některé nástroje monetární politiky k podpoře ekonomiky. Fiskální politika ale bude zřejmě hlavním nástrojem.

Od pádu banky Lehman Brothers a následné finanční krize centrální banky stále jen pumpují do ekonomiky novou likviditu a dosud nebylo žádné delší období, kdy by utahovaly měnovou politiku. Mají vůbec ještě k dispozici nějaké nástroje na podporu růstu?

Ano. Snižování úrokových sazeb je jen jedním z nástrojů, jaké centrální banky mají.

Bankovní systém je také mnohem silnější, než byl v letech 2007 a 2008. Jsme tedy v mnohem lepší pozici než před desetiletím.

Centrální banky v posledním roce začaly zpřísňovat měnovou politiku, ale v důsledku koronaviru ji musely opět uvolnit. Americký Fed na posledním měnovém zasedání snížil sazby o 50 bazických bodů a centrální banky napříč světem ho budou následovat.

A co se stane s jistotou, je, že přijdou fiskální stimuly. Donald Trump v pondělí vystoupil s projevem, že vláda podpoří malé a střední podniky, a k podpoře přistoupí nepochybně i Evropa. Čína má také připravené velké fiskální stimuly.

Centrální banky spolu s vládami přijdou s monetárními a fiskálními stimuly. To by mělo stabilizovat trhy ve středním a dlouhém období. Nepochybně ale dojde k poklesu světového ekonomického růstu v několika příštích čtvrtletích a uvidíme pokles ekonomické aktivity. Ta čísla již začínají přicházet.

Na trzích bude přetrvávat riziko a vysoká volatilita z důvodu nejistoty v nejbližších měsících. K uklidnění dojde až po realizaci fiskálních stimulů.

Růst volatility je patrný i z vývoje indexu VIX. Co by měl v této době dělat drobný investor? Klesají i ocenění podílových fondů.

Nedávám doporučení. Nicméně i pro velmi sofistikované investory je hodně složité časování trhu. V uplynulých dnech jsme viděli, že jeden den trhy klesaly o 7 až 8 %, druhý naopak rostly o 4 až 5 %. Investoři by se měli zcela jistě vyvarovat pokusů o časování trhu. Drobní investoři by se měli držet svého investičního plánu a cílů, které s investicemi mají v dlouhém období.

Když investor mine rallye na trhu jen o několik dnů, může ho to připravit o výnos v dlouhém horizontu. Ani já nedokáži časovat trh a neumím říci, jestli trhy půjdou zítra nahoru. A ani bych se o to nechtěl pokoušet.

Děkuji za rozhovor.


Rozhovor byl realizován v úterý, přičemž během středy nabraly události další spád. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemický stav a v průběhu středy se americká burza pohybovala pod 5% ztrátou. Také po novém odhadu poptávky po ropě a zveřejněném růstu zásob v USA klesala dále i cena této komodity.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account