Že se v profesionálním sportu točí velké peníze, není žádné tajemství. Bohatnout nemusejí ale jen majitelé klubů, sportovci, reklamní agentury, média či sázkové kanceláře. Alespoň to tvrdí nová americká společnost Fantex, která nyní nabízí investorům, aby si ze zisku sportovních hvězd také trochu „ukrojili“.

Vernon Davies je třicetiletý útočník, který hraje americký fotbal za klub San Francisco 49ers. Čtyřiadvacetiletý Erik Rodriguez Manuel působí zase na postu quarterbacka v týmu Buffalo Bills. Někteří fanoušci teď nesledují sportovní výkony těchto hráčů jen proto, že by přáli výhru svému oblíbenému týmu, ale zároveň doufají, že pokud zmínění fotbalisté na hřišti zazáří, vzroste cena jejich akcií, které si koupili prostřednictví Fantexu. Efekt může být podobný, jako když vzrostou akcie podniku, který vydá zprávu o vynikajících výsledcích svého hospodaření. Anebo naopak. Když se například Manuelovi v předchozích utkáních nedařilo, hodnota jeho akcie se propadla o čtyři dolary.

Pravidelné dividendy

Princip, kterým Fantex funguje, lze ve zkratce popsat tak, že společnost zprostředkovává nákup a prodej akcií profesionálních sportovců, kteří s Fantexem spolupracují. Zatím se jedná jen o hráče amerického fotbalu. Sportovci se zavazují, že za peníze, které za vydání svých akcií od Fantexu dopředu získají, odvedou společnosti část svého zisku za sportovní výkony, ale třeba i za reklamní činnost. Peníze se rozdělí mezi majitele cenných papírů formou dividend. V případě zmíněných fotbalistů je to 10 procent jejich výdělků. Davies výměnou za to dostal čtyři miliony dolarů a Manuel pět milionů dolarů.

Vlastníci si akcie mohou s vidinou pravidelně vyplácené dividendy (zatím se jednalo o desítky centů na akcii) ponechat nebo s nimi mezi sebou obchodovat. Společnost Fantex si z takových transakcí účtuje poplatky. Nechává si i část peněz, které sportovci dávají mezi majitele akcií. Zakladatelé služby předpokládají, že čím více se bude sportovci dařit, tím větší bude mít zisky a tím větší zájem bude o to vlastnit jeho akcie, a tím pádem poroste i jejich hodnota.

Dovedu si představit, že pro fanoušky daných hráčů je to zajímavé zpestření. Rozhodně to ale není investice pro každého. Stačí se podívat na to, co o sobě píše společnost na svých webových stránkách – tedy to, že se jedná o vysoce spekulativní investici, o které mají uvažovat jenom ti, kteří si mohou dovolit přijít o své veškeré investované peníze. Už z toho jasně vyplývá, že konzervativní investoři, kteří chtějí zhodnotit větší obnos svých prostředků, by takový podnik měli sledovat zpovzdálí,“ soudí Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Akcie obou zmíněných hráčů se nyní pohybují pod desetidolarovou hodnotou, kterou měly při své emisi. Jedna Daviesova akcie se obchoduje za 7,50 dolaru a jedna Manuelova akcie dokonce jen za 4,90 dolaru. Během podzimu by pak měla proběhnout emise akcií dalšího fotbalisty Mohameda Sanua.

Zajíc v pytli?

Pro sportovce se jedná v podstatě o dobrou formu pojištění, výměnou za část budoucích výdělků získají velký obnos peněz. Pro investory jde ale o vysoce rizikovou investici, při které musejí počítat s tím, že se například hráč, jehož cenné papíry koupí, zraní a jeho aktivní kariéra skončí. Stále může mít příjmy z reklamy, ale ty už jistě nedosáhnou takových hodnot jako u aktivních hráčů,“ varuje Václav Pech z Broker Trustu.

Vedle sportovců plánuje společnost do svého portfolia zařadit i hráče baseballu, golfisty, ale i umělce jako zpěváky či herce. Nejnižší možná koupě lze provést za deset dolarů (přibližně 220 Kč).

V investicích platí, že člověk by měl dobře znát to, do čeho investuje. V případě akcií tedy konkrétní firmu, obor jejího podnikání a to, jak si v konkurenci vede. Nejsem si jistý, jestli český fanoušek je natolik kompetentní, aby takto dobře znal zámořské hráče amerického fotbalu či baseballu. V opačném případě by mohl koupit zajíce v pytli, kterého mu prodá všudypřítomná reklama,“ uzavírá Václav Pech z Broker Trustu.

Zdroj: tisková zpráva Broker Trust

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account