Stres testy bank dopadly podle očekávání, což v podstatě znamená, že neukázaly prakticky nic. Tomu odpovídá také reakce investorů, kteří to Evropskému bankovnímu úřadu (EBA) jaksi nespolkli. Evropa je dnes zkrátka většině investorů spíše na smích a může si za to sama.

Stres testy evropských bank měly v první řadě ukázat, v jaké kondici se evropské banky nachází, nakonec se ale staly dalším důvodem k tomu, aby si z ní investoři dělali srandu. Příliš slabá kritéria, která prakticky vůbec neberou v úvahu dnešní situaci, neřekli o  stavu evropského bankovního sektoru prakticky nic. Testy vůbec nebraly do úvahy možnost restrukturalizace dluhů nejvíce ohrožených zemí, jako je tomu už téměř jistě v případě Řecka. Société Générale ve svém testu dokonce brala v úvahu také dnes tolik populární CDS na jednotlivé instituce, jako indikátor ztráty přístupu k likviditě. A výsledky byly o dost horší, než ty oficiální od EBA.

Jediné, čehož jsou si investoři vědomi, je skutečnost, že jde o jeden z posledních zoufalých kroků, které ECB dělá pro zvýšení svého kreditu. Stres testy bank pouze dokreslují situaci v dnešní Evropě a ve finančním systému obecně. Je to o hezkém image, který ale není podložen funkčním systémem. Evropa se snaží vytvářet obraz, že bankovní sektor je v pohodě, ale v konečném důsledku je pouze pro smích.

V USA v posledních letech každoročně zkrachovalo více než sto bank a nikdo to neřeší (je pravda, že jsou to většinou malé banky), Evropa se pak snaží vytvářet obraz o tom, že bankovní systém je v pořádku, ale nikdo jí to nevěří.

Evropa je slabá a tak si na ní, resp. její země může kdokoli dovolovat, co chce a kdy chce. Již od svého vzniku musí EU dokazovat, že její existence není pouhým experimentem s krátkým trváním. Bohužel, některé její kroky, zejména v poslední době, vyznívají příliš zoufale a u investorů dnes vyvolávají spíše úsměv, nebo zase nedůvěru. Chybí ji rázné kroky, které by ukázali, že lidé v jejím čele jsou schopní a na svém místě.

Celý text článku si přečtěte na webu Investujeme.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account