Zdroj: everypixel.com

Akcie společnosti Tesla bude dnes zařazena do indexu S&P 500. Co to provede s jejím ocenění? Indexové fondy budou muset nakupovat… za každou cenu.

Fondy pasivního investování, které sledují nějaký index, to dělají takovým způsobem, že tvoří portfolio akcií, které jsou v daném indexu zastoupeny. Míří ale na pohyblivý cíl. Jedním z problémů, se kterým se potýkají, je to, že akcie jsou v indexech nejsou zastoupeny rovnoměrně, ale mají různou váhu, zpravidla odvozenou od tržní kapitalizace dané společnosti.

Váhy se mění v rámci rebalancování indexu (S&P 500 kvartálně) nebo tím, že je některá společnost odebrána nebo naopak přidána. A to je právě výzva, před kterou stojí fondy trackující index S&P 500, protože dnes, 21. 12. 2020, do tohoto indexu vstoupí společnost Tesla.

Podle odhadů, zmiňovaných na informačním serveru Bloomberg, se bude hodnota akcií společnosti Tesla, kterou budou muset fondy v pondělí nakoupit, pohybovat přibližně na 80 miliardách USD. Část tohoto objemu bude pocházet od samotné společnosti, která využije letošní nárůst o 677 % a vydá nové akcie v hodnotě 5 miliard USD. Letos již potřetí ředí kapitál formou vydání nových akcií, trh to ale nechává naprosto klidným.

Předpokládá se, že prostředky z nové emise Tesla využije na financování svého investičního programu, kdy letos více než zdvojnásobila svoje plánované výdaje na továrny a vybavení.

Toto jednání není bezprecedentní, například Twitter se v roce 2018 zachoval podobně, když těsně před svým vstupem do indexu S&P 500 vydal konvertibilní dluhopisy v hodnotě 1 miliardy USD.

Nákup zmiňovaného objemu tak jistě nemůže proběhnout bez povšimnutí, přesto ale není nereálné, že se fondům podaří v rozumném čase. Tesla je totiž za poslední 3 měsíce nejobchodovanější akcií na zámořských trzích, když každý den proběhnou obchody v hodnotě 22 miliard USD. S tímto číslem je Tesla o 40 % nad svým nejbližším rivalem, kterým je Amazon, a je na 55násobku průměru S&P 500.

Manažeři fondů se domnívají, že nabídka bude dostačující, zároveň ale zmiňují, že fondy budou muset nakupovat za jakoukoli cenu, takže se dá očekávat, že akcie bezprostředně po zařazení do indexu, navzdory své aktuální vysoké valuaci, krátkodobě dále poroste.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account