Americký prezident Donald Trump opět na twitteru kritizoval tamní centrální banku (Fed). Podle něj Fed musí více a rychleji snižovat úrokové sazby, aby byly Spojené státy konkurenceschopné vůči jiným zemím. Na trzích jeho komentář okamžitě zvýšil pravděpodobnost, že Fed už na zářijovém zasedání svého měnového výboru sníží základní úrok výrazněji, než se předpokládalo.

“Naším problémem je centrální banka, která je příliš hrdá na to, aby přiznala svou chybu, že jednala moc rychle a že až moc zpřísňovala (a že já jsem měl pravdu!). Oni musejí snížit sazby více a rychleji, a to směšné kvantitativní zpřísňování zastavit TEĎ,” napsal Trump.

Sníží Fed úroky více, než dosud předpokládal?

Prezident už asi čtyři měsíce požaduje, aby Fed snížil úrokové sazby a podpořil ekonomiku. Ten to ale poprvé od roku 2008 učinil až na konci minulého měsíce, kdy snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00 až 2,25 procenta. Tehdy také Fed uvedl, že je připraven náklady na úvěry dál snížit, pokud to bude nutné.

Trumpovo překvapivé rozhodnutí z minulého týdne uvalit nová cla na čínský dovoz mohou být podle analytiků dalším důvodem k tomu, aby Fed snížil úroky více, než dosud zamýšlel. Snažil by se tak ochránit americkou ekonomiku před riziky, která souvisejí s obchodní politikou.

Poradce Bílého domu pro otázky obchodu Peter Navarro v pondělí vyzval Fed, aby snížil do konce letošního roku základní úrokovou sazbu o další tři čtvrtiny až jeden procentní bod. Úrokové sazby v USA by se tak přizpůsobily úrokům v jiných zemích.

Odvrátit hrozbu recese

Obchodníci v reakci na sérii Trumpových tweetů k Fedu okamžitě upravili očekávání dalšího vývoje sazeb. Nyní předpokládají, že Fed sníží do konce roku úroky třikrát, aby odvrátil hrozbu recese způsobenou obchodním napětím a slábnoucí globální poptávkou. Pravděpodobnost, že Fed na svém nejbližším zasedání, které se koná 17. a 18. září, sníží hlavní úrok až o půl procentního bodu je teď 28 procent. Dosud činila 15 procent. Za velmi pravděpodobnou považují obchodníci také možnost, že Fed sníží úroky nejen v září, ale i v říjnu, uvedla agentura Reuters.

Trump na centrální banku útočí už více než rok. Obviňuje ji, že podkopává jeho hospodářskou agendu tím, že udržuje úrokové sazby výše, než je podle Trumpa žádoucí. Současný šéf Fedu Powell opakovaně prohlásil, že centrální banka při rozhodování o měnové politice nebere prezidentovu kritiku v úvahu a že mandát Fedu vyžaduje, aby centrální banka usilovala o maximální zaměstnanost a stabilní ceny. Trump Powella do funkce šéfa Fedu sám navrhl.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account