Akcie japonské investiční skupiny SoftBank Group v reakci na start americké alternativní taxislužby Uber na akciové burze ztratily dnes na tokijském trhu přes tři procenta a zvýšily tak propad po páteční pětiprocentní ztrátě. SoftBank do Uberu investovala miliardy dolarů a je jeho největším akcionářem.

Primární nabídka akcií Uberu patří podle serveru MarketWatch k nejhorším za téměř čtvrt století. Akcie Uberu ukončily páteční debut poklesem o 7,6 procenta na ceně 41,57 USD. Tržní kapitalizace firmy tak podle firmy FactSet činila 69,71 miliard dolarů. Cena pro vstup na burzu byla stanovena na 45 USD za akcii.

Skupina SoftBank sází na technologické firmy, prostřednictvím fondu Vision Fund už vložila sumy v řádu miliard dolarů do podniků, jako jsou Uber, WeWork, která poskytuje malým firmám sdílené fyzické i virtuální pracovní prostory, nebo Slack Technologies nabízející řešení pro komunikaci v rámci pracovních skupin.

Generální ředitel skupiny Masajoši Son minulý týden před burzovním debutem Uberu prohlásil, že SoftBank nyní začne ze svých investic sklízet ovoce. SoftBank je s 222 miliony akcií největším akcionářem Uberu, její podíl činí 16,3 procenta.

V prvním čtvrtletí skupina ohlásila provozní zisk 495 miliard jenů (103 miliard Kč) a naznačila, že je připravena spustit další fond, Vision Fund II, s prostředky ve výši 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Vision Fund ze svých 97 miliard dolarů do konce letošního března investoval 60 miliard, napsal list Financial Times.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account