zlato
Zdroj: pixabay.com

Starosti s inflací vyhánějí investory do bezpečných přístavů, a to především ke zlatu. „Vidíme nyní v našich ETF portfoliích výrazně vyšší příliv prostředků, na rozdíl od ostatních ETF je totiž u nás kolem deseti procent objemu portfolia investováno do zlata,” říká Carsten Gerlinger, výkonný ředitel a Head of Asset Management společnosti Moventum AM.

V uplynulých měsících se inflace stále zvyšovala. Bundesbank na konci roku 2021 předpovídá až čtyřprocentní inflaci a také Evropská centrální banka upravila svou prognózu inflace o 1,4 procenta výše. Ačkoliv jednotlivé státy i centrální banky prohlašují zvýšenou inflaci za přechodný fenomén, investoři jsou viditelně jiného názoru.

„Přílivy do ETF portfolií se v uplynulých třech měsících výrazně zvýšily,“ říká Gerlinger. „Podle jednohlasného vyjádření poradců je to způsobeno tím, že kolem deseti procent objemu portfolia je investováno do fondů se zlatem. Přitom využíváme především nepříliš nákladnou kategorii akcií fondů, abychom náklady v celém portfoliu udrželi velmi nízké,“ dodává.

Zajištění stoupajících cen je důležitým cílem investorů. Z hlediska rizik je zvyšující se inflace jedním z největších nebezpečí pro investory. „Zatímco především vysoce zadlužené státy inflaci potřebují, aby se oddlužily, mizí na druhé straně kupní síla,“ říká Gerlinger. Otázkou je, jak trvalý je nárůst cen: V uplynulých měsících se vždy znovu uváděly základní a jednorázové efekty. Snížení DPH v Německu se rozplynulo, odvody za CO2 byly zavedeny. Krize na celém světě se postaraly o tlak na ceny ropy, stále ještě ne úplně znovuvytvořené dodací řetězce se starají o vyšší ceny.

„Zatímco skutečně mnoho těchto důvodů je jen jednorázových, jsou jiné trvalé,“ říká Gerlinger. Potírání důsledků pandemie stojí stejně jako změna klimatu mnoho peněz, které dávají k dispozici i centrální banky. „Množství peněz, které zde teče do trhu, je obrovské a bude státy zatěžovat ještě celá léta,“ říká Gerlinger.

Pro investory už nejsou v tomto prostředí investice příliš atraktivní. „Akcie jsou vždy dobrou alternativou, patří ale pro některé investory mezi příliš rizikové,“ říká Gerlinger. Proto jsou žádány investice do věcných hodnot a také klasické bezpečné přístavy jako je zlato a jiné ušlechtilé kovy.

„Získat je v manažovaném portfoliu ETF s nízkými náklady a nemuset je zabudovávat sám, to je pro investory zjevně velmi atraktivní,“ říká Gerlinger.

 

Zdroj: Moventum

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account