investice
Zdroj: pixabay.com

Letošní výkonnost většiny podílových fondů byla na konci třetího čtvrtletí v minusu. Akciové fondy vykázaly v průměru ztrátu čtyři procenta, smíšené fondy zaznamenaly poloviční ztrátu. Naopak dluhopisové fondy byly téměř dvě procenta v plusu. Ještě více se dařilo peněžním fondům.

Kdo měl smolné pololetí?

Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů za září. “Průměrná cena podílů akciových fondů s širokou diverzifikací klesla v září o 1,3 procenta, což je velice slušný výsledek v porovnání s poklesem amerických trhů o 3,9 procenta nebo propadem ceny akcií střední a východní Evropy o 8,4 procenta. Zářijový pokles tak zastavil vymazávání letošních ztrát a souhrnně jsou akciové fondy letos asi o čtyři procenta níže,” konstatoval analytik Partners Martin Mašát.

Mnohem hůře jsou na tom speciální strategie, které často mířily do nyní nepopulárních regionů či sektorů a letos jsou dotčené fondy skoro o devět procent níže. “Smolné pololetí zažili investoři především ve fondech směřujících do střední Evropy či do energetických sektorů, kde se letošní ztráty počítají na desítky procent,” upozornil Mašát.

Zvýšená nejistota a útěk investorů do bezpečných aktiv tlačily podle něj ceny kvalitních dluhopisů výše. Dluhopisové fondy kvalitních dluhopisů proto vzrostly v září o 0,6 procenta a od počátku roku jsou výše asi o 1,6 procenta. Výnos desetiletého českého státního dluhopisu se nyní pohybuje pod 0,9 procenta ročně, což je z dlouhodobého pohledu velice nízká hodnota.

Propad ceny zlata. Překvapení?

Peněžní fondy se letos zhodnotily o 3,32 procenta, doplnil analytik Broker Consulting Lukáš Vokel. Komoditní fondy od začátku roku vykazují pokles o 6,5 procenta. Propad zažily i nemovitostní fondy, které jsou o 8,9 procenta níže. “Rozkolísaná doba na akciových trzích může být nepřítelem jednorázových investorů, kteří hledají pravou chvíli na investování. Řešením může být rozložení investice na několik menších dílů a ty postupně v čase investovat,” podotkl.

Rostoucí riziková averze, klesající ceny akcií a překvapivě i propad ceny zlata způsobily, že také smíšené fondy zůstaly v průměru v záporném teritoriu. V září ztratily podle Mašáta asi jedno procento a od počátku roku jsou o 2,3 procenta níže.

Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první pololetí snížil o 11 miliard korun. V loňském roce průměrný český investor vydělal 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

Komentářů: 3
 1. Jan Maňák 1 rokem

  Typický článek, ze kterého má téct krev. Navíc od ČTK, která není zrovna specialistou na psaní článků o investicích.

  Nadpis (aspoň jeho první půlka) je předčasný. Výsledky letos prostě z definice ještě neznáme.

  Vyznění celého článku nevyvážené: říkají, že průměrně je fondům zle a některým je ještě hůře. Ani slovo o regionech či oborech, které na letošní krizi vydělaly. Doufám, že se takhle ČTK nepřipravuje na odchod největšího klienta (MAFRA), protože informační hodnota tohoto článku je nulová.

  Nejsem velkým příznivcem nemovitostních fondů, ale letošního poklesu o 8,9% jsem si tedy nevšiml – nejde náhodou o fondy zaměřené na tzv. REITs, čili nemovitostní akcie?

  Nebo je to nějaký směska výkonnosti fondů zaměřených na listed real estate a non-listed? Jaký je zdroj čísel?

  0

  0
  • Dagmar Krátká 1 rokem

   Honzo, dovolte mi reagovat za redakci. Text vychází z údajů Partners Indexu podílových fondů a Broker Consulting Indexu podílových fondů, které se na kapitálové trhy dívají z globálního pohledu. Jaký je přesně zdroj čísel za nemovitostní fondy? Tuto otázku posílám na Lukáše Vokela.

   Takový pohled na trhy má jistě svá úskalí, ale občas neuškodí podívat se na čísla z většího rámce. Laik si pak uvědomí, jak je důležité mít dobrého poradce, který investicím opravdu rozumí.

   Zrovna včera jsme v redakci diskutovali, že oslovíme odborníka, který by na náš web napsal text, který se zaměří právě na konkrétní regiony a sektory, které vydělaly a prodělaly nejen v krizi aktuální, ale také v krizi minulé (2008/2009) – včetně uvedení souvislostí a příčin. To je výzva pro vás, Honzo, napíšete pro naše čtenáře článek na toto téma?

   0

   0
 2. Jan Maňák 1 rokem

  Dobrý den Dášo, pojdme se domluvit asi imo tuto diskuzi.

  0

  0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account