Na čem se může finanční poradce při prodeji korporátních dluhopisů spálit? Jsou tyto dluhopisy časovanou bombou a jak odlišit ty dobré od těch méně kvalitních? Na otázky odpovídá Ondra Záruba, analytik Comsense analytics.

MP3 ke stažení zde (26 MB)

Orientační přepis rozhovoru

Ondřej Záruba: Něco jednoduššího bys tam pro začátek neměl? 😊 Je potřeba si uvědomit, že tyto dluhopisy tady existují poměrně dlouho. Určitý boom nastal až v posledních několika letech. Je tedy pravdou, že se objevilo mnoho nových problematických emitentů. Není to však tak, že všechny korporátní dluhopisy jsou problematické. Problémy nastávají spíše u menších emitentů.

Pokud se jedná o produkty za provize, převládají emitenti rizikovější.

Výnos pro koncového zákazníka často mívají emitenti rozdílných kategorií, z hlediska rizikovosti, podobný. Liší se však velikost odměny podle toho, kdo jim pomáhá dluhopisy upisovat. Rozdíl v rizikovosti bude však zásadní. Výnos není tedy hlavním indikátorem rizikovosti.

Hodně napoví například finanční výkazy a jejich analýza. Druhým indikátorem jsou emisní podmínky. Další věcí je kvalita informací, které se ke mně dostanou. Je to tedy multifaktorová záležitost, nicméně selský rozum může hodně napovědět. Není to raketové inženýrství.

Emisní podmínky existují vždy. Spíše prospekt neexistuje. Prospekt je rozsáhlejší dokumentace, která obsahuje mj. i emisní podmínky. Emisní podmínky jsou kontraktem mezi investorem a dlužníkem.

Jak kdo. Hrají v tom roli dva faktory. Jednak jejich dosavadní zkušenosti s dluhopisy a s tím související motivace tyto analýzy provádět. Druhým faktorem je velikost poradenské firmy. Samozřejmě menší firmy nemají dostatečný rozpočet na analýzu všech produktů, které prodávají. To je právě největším neduhem v oblasti dluhopisů.

Je otázkou, jakou formou. Obecně se domnívám, že role by měla být poměrně výrazná, už jen z definice dluhopisů. Korporátní dluhopisy jsou rozumnou alternativou ke státním dluhopisům. Je otázkou, jestli správnou formou je držení konkrétní emise dluhopisu nebo držet dluhopisový podíl spíše prostřednictvím podílových fondů. Spíše bych doporučoval investovat prostřednictvím fondů.

Můžeme to srovnat s fotbalovou soutěží Chamipons League, která musí splňovat nejpřísnější kritéria. Perfektní finanční výkazy, podmínky, ukazatele… U nás v ČR jich je pět. Jsou to firmy, které dělají mezinárodní obchod. Pak je 1. liga, tam to bude podobné. Působí však více lokálně. Ve 2. lize jsou menší firmy a menší kvalita emisních podmínek.

Fascinuje mě někdo, kdo se rozhodne vydat dluhopisy třeba za 1 mld. Kč a bezostyšně napíše do prospektu, že včera založil firmu s vlastním kapitálem 2 mil Kč a jediný majetek firmy je pohledávka 2 mil. Kč za upsaný základní kapitál. Pak jsou emitenti, kteří nedělají nic jiného, než že vydávají dluhopisy. Ti lidé vlastní několik firem, všechny vydávají dluhopisy, ale podnikatelská aktivita nikde. Najdeme zde emitenty, jejichž vlastnická struktura sahá například na Seychely a do podobných destinací za účelem zakrýt vlastnickou strukturu.

Různě. Někdy mívám přátelské telefony, které mi chtějí situaci vysvětlit nebo doplnit. Tam se omluvím, ale když není tato informace veřejná, nedá se nic dělat. Někdy se nám podařilo emitenty přesvědčit, aby tyto informace zveřejnily. Pak jsou tací, kteří vyhrožují soudy apod. No a pak tací, kterým je to jedno, prodávají to za ně druzí.

Na českém trhu v oblasti korporátních dluhopisů nepůsobí mnoho subjektů. Výsadní postavení u nás má J&T Banka. Pak existují fondy, které jsou zaměřeny více mezinárodně. Nabídka v této oblasti je poměrně velká. Je jich většina.

Výsadou profesionála je, že ví co prodává.

Ondra Záruba
Analytik Comsense analytics

Netřeba představovat enfant terrible české finančně poradenské komunity. Každý, kdo se u nás zajímá o analýzy investičních instrumentů, musel na jeho jméno a jméno jeho společnosti Comsense narazit. Neproslul ve finanční komunitě jako největší diplomat, ale jako člověk, jehož projev i názory si zapamatujete.

Fotogalerie z natáčení

 0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account