Svěřenské fondy jsou ve vyspělém světě běžným nástrojem ochrany majetku. První záznamy popisující fungování svěřenských fondů jsou staré přes 2000 let a vyplývají z římského práva. U nás jde o poměrně nový fenomén, který přinesl Nový občanský zákoník. Na otázky praktického využití svěřenských fondů odpovídají Ivan Machoň a Michaela Skálová ze společnosti Invest & Property Consulting, která patří mezi nejvýznamnější zakladatele svěřenských fondů v České republice. Diskusi moderuje Emil Brož ze společnosti FINFOCUS.

MP3 ke stažení zde (30 MB)

Orientační přepis rozhovoru s časovou stopou

IM: Podstatou je správa cizího majetku.

IM: Nejvíce ke správě majetku. K převodu majetku mezi generacemi. K ochraně a užitku se svěřenských fondů.

MS: Svěřenské fondy jsou zajímavé pro bonitní klientelu. Tito lidé mají naakumulovaný majetek, který se snaží ochránit pro další generaci. Aby se například nerozprodal. Už jsou ale i varianty pro méně bonitní klienty.

MS: V podstatě kromě zvířat a lidí cokoli. Protože podle nového občanského zákoníku, zvíře již není věc. Majetek, firmy, ochranné známky, know-how…

IM: Nejzásadnější motiv je ochrana majetku.

IM: Nemohu tam například ukrýt svůj naakumulovaný majetek před exekutory nebo před manželkou.

MS: Svěřenské fondy fungují jako prevence, pře situacemi, které mohou nastat. Pokud nastaly nějaké finanční komplikace, svěřenské fondy nejsou řešením.

IM: Ano. Mohu si tak ochránit část majetku, pokud se mi například nebude dařit v podnikání.

MS: Od 1.1.2018 svěřenské fondy evidovány jsou. Registrace svěřenských fondů se musí provést i zpětně. Je však ještě zajištěna anonymita zakladatele. Je vidět pouze název fondu a správce.

MS: Ano. To je asi nejrozšířenější důvod k založení svěřenského fondu. Můžete určit to, jakým způsobem bude s majetkem nakládáno.

MS: Zapsaných se asi 30 fondů. Ale založeno je asi 600 fondů, které je potřeba doregistrovat.

IM: Naše společnost založila 546 svěřenských fondů. Bavíme se o počtu fondů, nikoliv výše majetku.

IM: Klientem může být kdokoli. U nás typický klient neexistuje.

MS: Hlavně na to, že když dají majetek do svěřenského fondu, tak už není jejich. Klient dopředu určí, jak bude s majetkem nakládáno. Pravidla hry se určí na začátku, později to lze velmi složitě. V podstatě to je nemožné.

MS: Musí se i na toto myslet na začátku. Pokud to bude na začátku definováno v pravidlech, tak to lze.

MS: napadá mě developerský projekt, kam se dopředu vyčlení majetek na konkrétní projekt. Pokud se splní účel, skončí se.

MS: Plná, je stanovená zákonem. Včetně odpovědnosti trestněprávní.

MS: Rozdělila bych to na dvě fáze. Majetek se se musí ocenit. Hradí se tedy ocenění. Musí se udělat právní statut + notářský zápis – ty se také hradí. Samotné založení je poměrně nákladné. Na druhou stranu naše společnost si z toho vzala část, u nás lze vyčlenit finanční prostředky a tam ty poplatky nejsou. Pokud chce vyčlenit celý majetek, tam už je to nákladná věc.

IM: Klient by si měl hlavně prověřit, jaké má společnost zkušenosti se svěřenskými fondy. My jsme vytvořili standardní produkty, u kterých nemáme poplatky žádné.

MS: Svěřenský fond nemá právní subjektivitu, má daňovou subjektivitu, takže je mu přiděleno IČO, DIČ a je povinen vést účetnictví a řádně danit. Pokud fyzická osoba čerpá benefit ze svěřenského fondu, je to jeho příjem, který daní.

MS: Pro finanční poradce začíná být složitá doba vzhledem k měnící se legislativě. Musí si vybrat na jaký segment se bude specializovat. My nabízíme jiný úhel pohledu. Pokud poradce s námi bude spolupracovat, bude mít rozšířené portfolio, bude mít pro klienta něco navíc. Přitom nemusí řešit nějaké složité licence. Je potřeba pouze absolvovat vstupní školení a porozumět základním procesům. Pak už je to na nás.

MS: To bych úplně neřekla. Finanční poradce, který má klientelu, zkušenosti a chce dělat dlouhodobou práci. Nicméně nepodléháme žádné licenci, ani regulaci.

IM: My se snažíme poradce pečlivě vybírat. Procházejí u nás školením a chceme, aby se o problematiku zajímali více do hloubky. Projde certifikačním školením, na základě kterého získá pověření, že může nabízet svěřenské fondy.

IM: Svěřenský fond jednorázový je pro správu finančních prostředků od 100 000,- Kč, kdy nabízíme pravidelnou výplatu benefitu klientům. Pak je to svěřenský fond postupný, který nabízí kumulaci benefitů a možnost dospořovat do tohoto fondu. Toto je dlouhodobější záležitost. Simuluje to v podstatě spoření. Měsíčně může vyčleňovat majetek od 1000,- Kč. Nicméně i zde vyžadujeme, aby prvotní vstup byl v hodnotě minimálně 100 000,- Kč.

IM: Jedná se o navyšování majetku. My klientům navyšujeme pravidelně svěřenské fondy o 9,2 % ročně. Částky do 100 000,- u dospořování o 6 % ročně.

MS: My vstupujme majetkově do různých firem, které generují zisk, takže tímto způsobem. Klient si pak může vybrat, jestli mu benefit bude vyplácen jednou měsíčně nebo ročně.

MS: Díky tomu, že vstupujeme majetkově do firem různých odvětví, dokážeme generovat solidní zisk, abychom se mohli s klientem smluvně zavázat na těch 9 %.

IM: My nespekulujeme na kapitálových trzích. Věnujeme se pouze reálnému byznysu.

Michaela Skálová, DiS.

Obchodní a marketingová ředitelka společnosti Invest & Property Consulting

Vystudovala obor Management obchodních činností na Soukromé vysoké škole ekonomických studií v Praze. V oboru financí se pohybuje od roku 1999. Nejprve jako klasický finanční poradce, od roku 2008 na pozici managementu. Od roku 2014 se věnuje finančnímu poradenství, zejména investičnímu poradenství pod vlastní značkou Adala s.r.o., kde je zároveň jednatelkou. Od roku 2016 se stala novou obchodní a marketingovou ředitelkou společnosti Invest & Property Consulting. Jejím hlavním úkolem je vytváření obchodní a marketingové strategie, řízení produktového portfolia a posílení pozice Invest & Property Consulting na českém trhu. Obchodní a marketingové aktivity řídí i v rámci přidruženého portálu Investujichytře.cz.

Ivan Machoň

Lektor společnosti Invest & Property Consulting a.s.

Ivan Machoň se na trhu finančního poradenství pohybuje již 12 let. Prošel řadou manažerských pozic. Absolvoval několik školících cyklů v oblasti prodeje, řízení a manažerských dovedností.

Před 5-ti lety se začal profilovat jako lektor se zaměřením na prodejní, manažerské a pracovní techniky. Ve společnosti IPC je odpovědný za veškeré školící procesy.

Fotogalerie z natáčení

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account