čas peníze
Zdroj: pixabay.com

Výnos do doby splatnosti portugalského 10letého vládního dluhopisu se poprvé dostal do záporu a aktuálně se pohybuje na úrovni -0,006 %. Záporný dluhopisový výnos do doby splatnosti přitom znamená, že investor, který si dluhopis za tento výnos koupí a bude ho držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizuje ztrátu.

 

Výnos do doby splatnosti portugalského 10letého vládního dluhopisu

Zdroj: Bloomberg

Přitom při evropské dluhové krizi v roce 2012 se portugalský 10letý výnos dostal až k hranici 16 %. Jsou portugalské veřejné finance v lepší kondici než před osmi lety? Rozhodně ne. Poměr portugalského vládního dluhu k HDP se posledních letech perzistentně drží kolem velmi vysoké úrovně 125 % a ke konci letošního roku kvůli pandemii koronaviru dále výrazně vzroste.

Aktuální tržní ocenění portugalských vládních dluhopisů není výsledkem ničeho jiného než bezprecedentních nákupů dluhopisů Evropskou centrální bankou. Ta se snaží udržovat výnosy do doby splatnosti vládních dluhopisů zemí eurozóny poblíž nulové úrovně, aby veřejné finance vypadaly alespoň na oko udržitelně.

Domnívám se, že bez masivní podpory ze strany ECB by v eurozóně už dávno řádilo dluhová krize číslo dvě s tím, že výnosy vládních dluhopisů do doby splatnosti by se pohybovaly na podstatně vyšší úrovni. Dodejme, že reálné dluhopisové výnosy do doby splatnosti, tedy nominální výnosy očištěné o míru inflace, jsou hluboko v záporu a reálná hodnota úspor investorů se jejich držbou v čase snižuje. Tuto skutečnost označujeme jako finanční represi (anglicky financial repression).

 

Autor je investičním stratégem společnosti Conseq Investment Management.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account