Občas se setkáváme s produktem, který je vázán na jednotlivé akciové investice. Ne na široce diverzifikované portfolio. Investor přitom mlčky předpokládá, že se produkt bude chovat podobně jako světové (americké) akcie. Chování takového produktu bude výrazně jiné.

Někteří investoři mají v portfoliu několik málo akciových investic. Nebo mají produkt, který je vázán na několik málo akciových společností. To může být například zajištěný fond nebo investiční certifikát. Často se setkáváme s tzv. bonus certifikáty, které jsou vázány na jednotlivé akciové tituly. Některé z nich dokonce na nejhorší ze čtyř akciových titulů.

Jaká je realita?

Investoři přitom mají pocit, že investice do pár titulů se chová podobně jako investice do celého trhu. Očekávají průměrný výnos 10 % ročně a počítají s nejistotou (rizikem), které je vlastní celému akciovému trhu. Realita je ale úplně někde jinde.

Jednotlivé akciové tituly se chovají úplně jinak než index. Index je sice průměr velkého počtu titulů, ale zrada se skrývá právě ve slovíčku „průměr“. Jestliže je index průměrem velkého počtu titulů, znamená to, že některým titulům se bude dařit lépe a jiným hůře. A pokud se některým bude dařit výrazně lépe, pak jiným se bude dařit výrazně hůře.

Podívejme se detailněji jen na akcie z indexu DJIA, který obsahuje 30 akciových titulů. Jen mezi 30 velkými společnostmi z jednoho trhu najdeme velké rozdíly. Za posledního půl roku index přinesl výnos 2 %. Rozdíl mezi jednotlivými cennými papíry byl obrovský: od -21 % do + 22 %. Z chování indexu máme pocit, že se na trhu nic moc nedělo, ale některé akcie skončily ve ztrátě 21 %. A nebylo to ojedinělé negativní překvapení. Jiné měly výnos -19 %, -17 % nebo – 14 %.

Jednotlivé akcie vs. index

Na ročním horizontu je rozptyl ještě větší. Zatímco index udělal + 5 %, akcie měly výnosy od -31 % do + 46 %. Je vidět, že i na rostoucím trhu se najdou akcie, které jsou ve ztrátě přes 20 %. Na 2letém horizontu jsou negativní hrdinové v ještě větší ztrátě.

Při investici, která je založená na jednotlivých titulech musíme počítat s výraznou odchylkou od trhu jako celku. I když celý trh v průměru roste nebo zůstává kolem nuly, najdou se akcie, které jsou ve výrazné ztrátě. Třeba i desítky procent.

Větší detail můžete najít v přiložených grafech:

 

 

Petr Syrový, společnost KFP0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account