V době, kdy banky už neposkytují tak výhodné úroky na spořicích účtech jako dříve, řeší řada lidí otázku, kam investovat své peníze. Nabízí se přitom i na první pohled velmi nečekané, až bizarní, oblasti, kde lze finanční prostředky zhodnotit. Níže představujeme několik příkladů. Lidé dnes mohou investovat do mnoha oblastí včetně netradičních, které často slibují i velmi atraktivní zhodnocení vložených prostředků. Vždy je ale potřeba nenechat se nalákat astronomickými výdělky a zvážit investici jako každou jinou. Možná víc než u jiných investic platí, že je užitečné poradit se s odborníkem a nenaletět podvodným, vysoce rizikovým nebo módním nabídkám,“ říká Václav Pech ze společnosti Broker Trust.

Zkameněliny

Zájem o zkamenělé pozůstatky pravěkých živočichů roste od 90. let. I díky filmu Jurský park. Se zkamenělinami se obchoduje mezi lidmi čile na internetu, existují i specializované firmy. Zkamenělé žraločí zuby je možné koupit už od pěti dolarů, ale jde spíše jen o zajímavou ozdobu a ne investici, která se výrazně zhodnotí. To zkamenělé mamutí kly a výrobky z nich mohou mít cenu i milion dolarů. Velmi záleží na tom, od koho člověk zkamenělinu koupí – na aukčních serverech jako eBay je řada podvrhů a bezcenných „tretek“, důležité je proto znát osvědčeného prodejce. „Počet soukromých sběratelů roste jako nikdy dřív,“ tvrdí Thomas Lindgren z aukční síně Bonhams v Los Angeles. „Za posledních pět let se jejich počet zčtyřnásobil,“ dodává s tím, že zájemci pocházejí z celého světa. Zájem mají například o zkamenělá dinosauří vejce, lebky a celé kostry. Právě ty se mohou časem výrazně zhodnotit. “Lebka šavlozubého tygra stále před dvaceti lety dvacet tisíc dolarů, dnes má cenu 485 tisíc dolarů,“ tvrdí například John Issa ze společnosti Canada Fossils Ltd.

Komiksy a jejich hrdinové

Kreslené komiksové příběhy už dávno nejsou jen fenoménem americké populární kultury. Celosvětově se kolem nich vytvořil velmi výnosný byznys. Už samy o sobě mohou komiksy představovat výnosnou investici. V roce 2011 se vydražilo první vydání sešitu s příběhem o Supermanovi v přepočtu za více než 40 milionů korun, v roce 1938, kdy vyšel, stál pouhých deset centů. Velké peníze se točí i kolem sběratelských předmětů s komiksovou tematikou, především pak těch z limitovaných edicí. Investováním do komiksů se v poslední době zabývaly zcela vážně i ekonomické rubriky médií, jako je americká stanice Fox News nebo Wall Street Journal. Aukce komiksů probíhají třeba zde: http://www.comicconnect.com/.

Bitcoin

Závěrečný kvartál loňského roku přinesl fenomenální investiční příběh. Virtuální internetová měna bitcoin během tří měsíců přidala na své hodnotě více jak šest set procent, zlato toto dokázalo za dvanáct let. V současné době má jeden bitcoin hodnotu přibližně 660 dolarů, v době vydání to bylo několik centů. Měna ale prochází mnoha kurzovními turbulencemi. Nebezpečí představuje také skutečnost, že bitcoiny je možné si nedopatřením z počítače smazat nebo o ně majitel může přijít při hackerském útoku. Proti bitcoinu může mluvit občasná nedostupnost webových peněženek i to, že světové burzy omezily jeho obchodování. „Bitcoin tedy není v tuto chvíli podle našeho názoru pro drtivou většinu investorů zajímavým artiklem. Nemožnost utváření investiční strategie, neexistence nástrojů, které by mohl využít, a také nízká likvidita spojená s vysokou volatilitou jsou prozatím hlavními fakty hovořícími ve prospěch umírněného pohledu na tuto měnu. Zejména drobní investoři by měli dávat přednost ověřeným investičním strategiím založeným na klasických investičních aktivech,“ tvrdí Václav Pech.

Víno

Počet lidí, kteří v Česku intenzivně investují do vína, se pohybuje okolo tisícovky. Na aukčních serverech je možné kupovat jednotlivé lahve nebo existuje možnost nakoupit víno ještě před stočením přímo u vinaře. Zhodnocení nabízejí především tzv. velká vína z francouzské oblasti Bordeux.  Například Chateau Margaux z roku 1995 zvýšilo svou hodnotu za necelých dvacet let o více než 450 procent z ceny, kterou mělo před lahvováním. Obvykle se zhodnocení vína pohybuje v desítkách procent. Víno je navíc velmi neutrální investiční artikl vůči ekonomickým krizím. Při propadu akciového trhu ceny vína zpravidla stagnují, případné poklesy bývají velice mělké. Na trhu s víny pocházejícími z prestižních vinic označovanými přívlastkem Grand Cru se za poslední tři desetiletí prakticky nestalo, že by hodnota vína klesla pod jeho nákupní hodnotu. Jako minimální rozumná investice je v této oblasti považováno dvacet tisíc korun, je nutné počítat s horizontem nejméně pěti let.

Voda

O vodě se stále více se mluví jako o investiční příležitosti 21. století. Prostředky je možné investovat do společností, které s vodou podnikají, ať už se jedná o firmy, které například upravují vodu, aby byla pitná, nebo ji distribuují do kohoutků. Fondy, které investují do takových firem, nabízí i české banky.

Konopí

Především v USA, ale i v Evropě roste počet firem, které obchodují s lékařskou marihuanou, jejich akcie v některých případech vzrostly o stovky procent.

Mléko

Obchodování s mléčným práškem používaným k výrobě mléčných výrobků prožilo svůj boom před třemi lety. O mléce se tehdy mluvilo jako o investici roku 2011.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Broker Trust

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account