Tento rok již potřetí zveřejnil analytický tým společnosti Comsense analytics výsledky analýzy kreditní kvality českých bank. Analýza vychází z rozsáhlého analytického výzkumu finančních výkazů českých bank a jejich porovnání s více než 1300 zahraničními bankami. Cílem analýzy je vyhodnotit kreditní kvalitu českých bankovních domů. Analýza nehodnotí kvalitu služeb. Zabývá se pouze schopností dostát finančním závazkům. Autorem analýzy je společnost specializující se na kreditní analýzy Comsense analytics, kterou vede a vlastní analytik Ondřej Záruba.

Analýza na základě předem stanovených transparentních kritérií oceňuje banky, které splní podmínky ocenění, třemi možnými oceněními GOLD, SILVER a BRONZE.

 • GOLD – mimořádně kreditně kvalitní banka
 • SILVER – banka, která má vysokou kreditní kvalitu
 • BRONZE – banka s nadstandardní kreditní kvalitou

Analýza bere v potaz faktory jako úroveň zadlužení banky, strukturu majetku, strukturu kapitálu, efektivnost hospodaření banky a další standardní finanční ukazatele, které se využívají při posuzovaní finanční stability finančních institucí.

Šéf Comsense analytics Ondřej Záruba k analýze Důvěryhodná banka prohlásil: „Důvěryhodnou banku jsem vymyslel na podzim 2008 v době Finanční krize, kdy jsem sledoval, jak každý týden krachuje jedna významná americká banka. Uvědomil jsem si tehdy, že v ČR jsme neuvěřitelně pozadu za celým západním bankovnictví. A to v dobrém i špatném směru. V dobrém ve smyslu, že naše banky měly již v té době dobrou kreditní kvalitu. Kreditní kvalita bank je, dle našeho názoru, to úplně nejdůležitější na bance vůbec. Banka může být skvělá ve všech jiných oblastech, ale pokud není finančně stabilní, tak je to špatná banka. A když jsem tehdy viděl, jak jsou české banky tvrdě kritizovány za svou ziskovost a glorifikovány instituce negenerující zisk s obrovským zadlužením, tak jsem si řekl, že musím přijít s analýzou, která veřejnosti otevře oči, že dobrá banka není pouze ta s nejnižšími poplatky za vedení účtu. Trvalo mi pak dalších 7 let, než jsem dokázal svůj nápad přetavit v seriózní analýzu. Letos máme za sebou třetí ročník této náročné analýzy a výsledky ukazují, že kvalita českých bank je stále dobrá. České bankovnictví je jedno z nejstabilnějších v Evropě a banky, které jsme v rámci analýzy ocenili, jsou důležitými pilíři české ekonomiky.“

Detailní metodika hodnocení bank i celková analýza s detailním odůvodněním hodnocení je k dispozici na webové stránce www.duveryhodnabanka.com.

Výsledky Comsense Důvěryhodná banka 2017 

Banky ohodnocení oceněním kreditní kvality GOLD

Česká spořitelna

Ocenění GOLD

Česká spořitelna ve všech třech ročnících analýzy dosáhla potřebného skóre pro udělení hodnocení GOLD.

Komerční banka

Ocenění GOLD

Komerční banka ve všech třech ročnících analýzy dosáhla potřebného skóre pro udělení hodnocení GOLD.

Moneta Money Bank

Ocenění GOLD

Po dvou získaných oceněních SILVER v předchozích ročnících získala banka Moneta Money Bank ocenění GOLD v letošním ročníku analýzy.

Banky ohodnocení oceněním kreditní kvality SILVER

ČSOB

Ocenění SILVER

V předchozích dvou ročnících analýzy získala banka ČSOB vždy ocenění GOLD. V letošní analýze stačila ovšem pouze na ocenění SILVER vzhledem ke zhoršení skóre. Stále se však jedná o kvalitní banku.

UniCredit Bank

Ocenění SILVER

UniCredit Bank získala v předchozích ročnících pokaždé SILVER. Stejným způsobem jsme tuto banku ohodnotili i v letošním roce.

Banky ohodnocení oceněním kreditní kvality BRONZE

Raiffeisenbank‎

Ocenění BRONZE

I ocenění pro Raiffeisenbank má stabilní charakter. V předchozích ročnících získala pokaždé BRONZE jako v letošním ročníku analýzy.

J&T Banka

Ocenění BRONZE

J&T Banka byla letos oceněna v rámci analýzy Comsense Důvěryhodná banka vůbec poprvé.

1 komentář
 1. Jiří Vařečka 12 měsíci

  Ondřej tuto analýzu přednesl před několika dny na FINfestu.
  Bylo to velice zajímavé.

  0

  0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account