Kvantitativní uvolňování bylo celých deset let jediným možným východiskem, jak řešit ekonomickou situaci, ale nyní se situace mění. Za současných podmínek očekáváme, že růst výnosů amerických společností bude v roce 2019 chabý, ale zůstane kladný. Zhruba na 8 až 9 %.

Vysoká zadluženost a soustavný růst úrokových sazeb jsou nyní těmi největšími riziky akciových trhů, zejména v Itálii a Číně.

Rostoucí náklady firem ponesou také spotřebitelé

Kombinace nižších korporátních daní, menší regulatorní zátěže a rostoucí ekonomiky pomohla americkým trhům vyniknout nad jinými zeměmi.  Tyto faktory jsou jednorázové a očekáváme, že jejich dopad na růst výnosů v roce 2019 bude upadat. Americké výnosy porostou nižším tempem, které bude více v souladu s výkonem reálné ekonomiky. Za předpokladu, že makroekonomický růst bude 3 až 4 %, inflace okolo 2 % a úroveň zpětného odkupu akcií bude na úrovni 3 %, dostane se USA na stejnou úroveň jako zbytek světa, kde výnos na akcii konverguje k 8 %.

Společnosti pravděpodobně zaznamenají určité překážky, jakou je například růst nákladové inflace, která bude v roce 2019 zintenzivňovat. Sektory, které jsou náročné na vstupy jako je práce, jsou nejvíce vystavené riziku. Proto budeme pozorně sledovat, do jaké míry ponesou spotřebitelé rostoucí náklady na dopravu a zvyšující se mzdové náklady. Uvědomujeme si riziko, že společnosti budou něco z toho muset absorbovat, což bude napínat marže.

Největší hrozbou pro akcie je dluh

Desetiletý experiment s kvantitativním uvolňováním, doprovázený boomem v Číně, jenž je poháněný dluhovým financováním, je nyní potřeba zaplatit. Centrální banky snížily náklady na dluhové financování v reakci na celosvětovou finanční krizi v roce 2008, avšak existuje přirozená hranice toho, do jaké míry a jak rychle se situace může normalizovat. Vzhledem k objemu dluhu ve světové ekonomice by celkové splacení s agregátní úrokovou sazbou posledního cyklu, tedy kolem 4,5 %, bylo nemožné.

Celosvětová agregovaná úroková sazba se za poslední dva roky zvýšila z 1,2 % na 2,2 %, což je blízko k tomu, aby nastal nový vrchol, který jsme stanovili kolem 2,5 %. Pokračování výš už by mohlo spustit novou finanční krizi. Tedy něco, co žádná centrální banka není ochotna realizovat.

Budou investoři i nadále kupovat čínské podnikové dluhopisy?

Problémy na trhu s dluhopisy mají potenciální dopad na další části finančního systému. Trochu více sledujeme Čínu než Itálii. Italský dluhopisový trh je největší v Evropě a je převážně v rukou tuzemských investorů, kteří myslí v dlouhodobém horizontu a při volatilitě trhu nepanikaří. Čínský trh je méně zralý. Zažívá svůj první úvěrový cyklus poznamenaný první vlnou nesplácení. Čínští politici mají k dispozici řadu nástrojů ke stimulaci ekonomiky, ale bude zajímavé sledovat, jak zareagují investoři. Možná budou tím, co vidí na trhu s dluhy, příliš znepokojeni, aby znovu investovali do podnikových dluhopisů.

Očekáváme, že čínští politici úspěšně provedou ekonomiku skrze úvěrový cyklus, ale budou to muset udělat tak, aby dále nestimulovali růst dluhu. Absolutní úrovně dluhů jsou už teď vysoké. Pozorně proto sledujeme náznaky, kdy by se tento proces vymykal kontrole.

Romain Boscher, globální ředitel investic Fidelity International

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account