Úrokové sazby si začínají s lidmi – v České republice i v jiných částech světa – poměrně krutě zahrávat. Nezkrotně rostoucí sazby státních dluhopisů ohrožují státy, banky i ekonomiku. A mezitím sazby hypoteční úvěrů nezadržitelně střemhlav míří k novým rekordům. Odpůrci eura si přitom mohou trhat vlasy.

{+}

Minulý sváteční týden byl plný překvapení. Investoři se opět soustředili na předlužené státy a pohrávali si s nebezpečnou 7% hranicí, za níž se Itálie pomalu ale jistě řítí do dluhové propasti. Naopak podle nejnovějších čísel Fincentrum Hypoindexu úroky z hypotečních úvěrů v Česku střemhlavým pádem atakují rekordní minima.

Investoři bedlivě sledují vývoj výnosů dluhopisů evropských zemí. Řecko je již za zenitem a nepomohou mu před krachem už ani bohové Olympu, zato Itálie bojuje o přežití, seč to jde. A ono to moc nejde. Když už to pro Itálii vypadalo pozitivně po Berlusconiho demisi a výběru Maria Montiho na pozici premiéra, což se projevilo poklesem výnosů italských dluhopisů až pod 7% hranici, vrtkavé trhy si usmyslely, že Itálii tak lacino nepustí. Italské dluhopisy se prodávaly v úterý s výnosem i 7,25 %.

Ouzko ale bylo i Španělsku. Výnosy španělských desetiletých bondů prolomily 6% metu a přispěly tak k další horké chvilce na dluhových trzích. A aby toho nebylo málo, do růstové euforie se přidaly i dluhopisy Francie. Kde jsou časy, kdy byly státní dluhopisy považovány za nejbezpečnější dluhový instrument?

Státy jsou ale pouze vrcholkem ledovce. Jejich dluhy vznikly jak populistickou politikou (že slibují hory i doly před volbami, je přiměřeně přijatelné jako marketingový nástroj… ale když pak zadlužují zemi, aby mohli naplnit předvolební sliby?), tak neschopností vybrat daně, ale také záchrannými akcemi zejména ve prospěch bank po ukázkovém kroku americké vlády, která nechala padnout do té doby největší investiční banku Lehman Brothers.

Jenže peníze nepotřebují jen státy. Jejich dluhopisy drží mimo jiné i banky – a těm se přestává dostávat kapitálu. Zejména po zpřísnění podmínek kapitálové přiměřenosti. Tím se sice zvýší bezpečnost vkladů, ale za jakou cenu? Např. Erste Bank koncem října upozornila, že ke splnění požadavku jí bude chybět přes 2 mld. EUR, což je ale pakatel ve srovnání s UniCredit Bank, která už má schválenou emisi nových akcií až za 7,5 mld. EUR. Celkem bude bankovní sektor potřebovat přibližně 106 mld. EUR.

Celý text článku si můžete přečíst na serveru Investujeme.cz.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account