Mobilní telefon - zavolají s nabídkou investic
Zdroj: Pixabay.com

Zprostředkování investic je zlatý důl. Zejména pokud k němu přistoupí společnost s masivním marketingem. Chcete si to vyzkoušet z pohledu klienta? Zřiďte si internetové stránky v angličtině – a pak už stačí jen čekat…

Investování by mělo být základem tvorby dlouhodobých úspor domácnosti. Jenže… vhodná forma investic závisí především na zkušenostech a znalostech střadatele. Pro většinu domácností jsou tak nejvhodnějším nástrojem podílové fondy, které jsou sice dražší než nízkonákladové formy investic (např. ETF), ale jsou jednoduché a investor se o ně nemusí (téměř vůbec) starat.

Na trhu působí ale celá řada predátorských společností, které se k investování snaží přivést téměř každého – resp. každého, kdo může mít podle jejich názoru dostatek peněz. Tedy, k investování… spíše k vysoce rizikovým spekulacím.

Chcete, aby vám zavolali?

Někteří obchodníci s cennými papíry získávají klienty obvoláváním případných investorů. Čas od času takové hovory mívám. Jak se k nim můžete dostat i vy a vyzkoušet si jejich telemarketing z druhé strany? Stačí si založit internetové stránky v angličtině a počkat.

Před mnoha lety měla naše skupina historického šermu Heraldicus internetové stránky i v angličtině. Na nich jsem byl uveden jako kontakt pro případné zájemce o vystoupení. Zájemci žádní (překvapivě) nevolali, zato jsem začal dostávat telefonáty ze zahraničí s nabídkou investic. Většinu z nich jsem odmítl již v počátku hovoru, u některých jsem ale setrval déle.

Pak se četnost hovorů snížila, až telefonáty ze zahraničí s nabídkou investic utichly nadobro… až donedávna. V období koronakrize se zahraniční obchodníci začali ozývat znovu. Zřejmě se do jejich databáze dostala společnost PRI RecyPlastico, kterou jsem loni v dubnu založil a která má již téměř dva roky anglickou webovou prezentaci.

Ano, chce to čas. Po založení anglických stránek s vaším kontaktem budete nejspíš muset minimálně pár měsíců počkat, než se dostanete do mezinárodní databáze kontaktů a než si některá z predátorských společností tuto databázi koupí.

Série hovorů… dvou

V posledním případě měl být obchodní účet otevřen po druhém hovoru. První telefonát navolávala zřejmě asistentka, která domluvila telefonickou schůzku pro makléře.

Makléř mě v druhém telefonátu provedl systémem regulátorů a předváděl důkaz, že je jejich společnost řádně registrována na evropském trhu a že podléhá dohledu – od Velké Británie, přes Kypr, kde sídlí, po Českou republiku. Ano, společnost existuje a má potřebná oprávnění k nabízení investičních služeb.

V závěru přibližně hodinového hovoru ale již makléř chtěl, abych si otevřel u nich účet. Nic nestojí, k ničemu se tím nezavážu, tak proč ho neotevřít? Odmítl jsem.

V hovoru jsem vystupoval jako člověk, který má zkušenosti s investování a sám prostřednictvím obchodníka s cennými papíry již investuje. Namítl jsem proto, že nechci otvírat účet jen proto, že mi někdo zavolá – že si chci projít i konkurenční nabídky.

Tím jsem vytáhl červený hadr na býka. Jsou sice dražší než konkurence, nadhodil makléř, ale co je pár pipů navíc v ceně, když mě provedou investicemi tak, že na tom vydělám mnohem víc? Náklady přeci nejsou tak důležité. U nich budu mít k dispozici makléře, který se mi bude věnovat a bude mi poskytovat perfektní informační servis i investiční tipy.

Aniž bych měl možnost cokoli namítnout, přeskočil k dalšímu tématu: Desinformace. Veškeré komentáře ke společnostem na internetu jsou zaplacené. Jak ty pozitivní, které si zaplatila společnost sama, tak ty negativní, které platí její konkurence. To mi ušetřilo spoustu času a nemusel jsem negativní názory ani hledat – vím rovnou, že jich najdu hodně.

Domluvili jsme se na hovor za týden, abych měl čas si informace nastudovat sám. Sice nebyl nadšený, ale nic jiného mu nezbývalo.

Nátlak začíná…

V domluvený čas jsem telefon nemohl kvůli události, s níž jsem nepočítal, vzít. Ozval se mi znovu hned druhý den.

Omluvil jsem se, že jsem hovor nemohl přijmout. Domluvili jsme si tedy nový termín. A začal s psychologickým nátlakem: Musíte projevit respekt, když se domluvíme, tak musíte dohodu dodržet. Můj čas je drahý. Budete skutečně v domluvený čas na telefonu?

Nátlak v několika obdobách ještě zopakoval a rozloučili jsme se.

V domluvený čas pro změnu makléř nezavolal. Zřejmě je jeho čas skutečně vzácný natolik, že nemá čas ani na potenciální zákazníky… a nebo, což je pravděpodobnější, chtěl zdůraznit svou dominanci. Ozval se o půl dne později. Bohužel zřejmě vlivem technické chyby nebylo z druhé strany slyšet vůbec nic.

CFD… spekulace, ne investice

Název společnosti jsem zatím neuváděl. Vystupuje pod mnoha brandy (které má ale všechny řádně registrované). Jedním z nich je NESSfx. Nabízí „investice“ do všeho možného – od akcií, přes dluhopisy a komodity, po měnové páry.

Většina nástrojů je založená na CFD – Contract for Difference, což jsou rozdílové kontrakty. Investor žádné aktivum nevlastní, pouze drží kontrakt s obchodníkem s cennými papíry, jehož podkladovým aktivem je to, co si většina drobných investorů myslí, že drží – akcie, zlato, ropa… S CFD nejsou spojena žádná akcionářská práva, investor má pouze nárok na vyplacení rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou podkladového aktiva (a nebo zaplatí ztrátu).

CFD navíc mají pákový efekt. To znamená, že zisky a ztráty jsou mnohem vyšší než při standardní investici přímo do podkladového aktiva. Jsou tak vhodným nástrojem pro spekulace, ale nejsou vhodné pro dlouhodobé investice.

Klasická „otvírací“ investice

Při získávání zájmu potenciálních investorů obvolávající vždy (zatím jsem neměl jinou zkušenost) vytahují nějaké obecně známé akcie, které navíc v poslední době rostly a jsou i hojně rozebírány v mediálním prostoru. Aktuálně se k tomuto účelu hodí např. Tesla.

Často je ale argumentace zavádějící: Vidíte, jak to rostlo? Pojďte na tom vydělat! To je přitom nejčastější chyba drobných investorů – nakupují poté, co akcie či jiné aktivum již vyrostlo. Takové investice pak končí nejčastěji ztrátou… a rozčarováním investora nad „nespravedlností finančního trhu“.

Obvolávající společnosti sází především na nezkušené investory, přestože evropská regulace požaduje nabízení služeb přiměřeně znalostem zákazníka. Pro zkušené spekulanty je nabídka těchto společností nezajímavá, protože je drahá. Mají již svůj (lepší či horší) systém, který sami rozvíjí.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account