Zdánlivě drobné chyby či opomenutí při výběru hypotéky mohou klienty bank připravit i o desítky tisíc korun. U hypoték se vyplatí porovnávat nabídky jednotlivých finančních institucí, sledovat výši poplatků a také sankcí za případné nevyčerpání schváleného úvěru.
Špatný výběr banky
Mnozí zájemci o hypotéku si jako první nechají předložit nabídku od banky, u které mají vedený běžný účet. Často jsou totiž přesvědčeni, že získají výhodnější podmínky, než jaké jim dokáže nabídnout konkurence. Jenže v řadě případů tomu tak není.
Porovnávat nabídky hypoték se rozhodně vyplatí, protože každá banka má parametry úvěru nastaveny trochu jinak. Nižší úroková sazba spolu s odpuštěním různých poplatků může ve výsledku přinést úsporu v řádu několika desítek tisíc korun, což není zanedbatelná částka. Ušetřit lze také při využití zvýhodněné akční nabídky, se kterými se banky snaží přilákat nové zájemce o hypotéku.
Nebojte se jít ke konkurenci
Pokud konkurence nabízí jen nepatrně lepší podmínky a zájemce o hypotéku by rád zůstal věrný své hlavní bance, lze využít nabídky konkurence alespoň k vyjednávání. Obvykle se totiž bankéři pokusí nabídku jiné banky dorovnat.
Výše úrokové sazby neznamená, že ušetříte
Zájemci o hypotéku se v první řadě zajímají o výši nabízené úrokové sazby. Mnohdy se mylně domnívají, že je hypotéka s nižší sazbou vyjde v celkovém součtu levněji. Nemusí to být ale pravda. K přesnému posouzení finanční náročnosti úvěru je nutné srovnávat ukazatel RPSN (pozn. roční procentní sazba nákladů), nikoliv jen výši úrokové sazby. V rámci RPSN je započítána nejen úroková sazba, ale i další výdaje spojené s hypotékou jako například různé poplatky banky či pojištění.
Pozor na poplatky u bank
Paleta poplatků, které si banky mohou účtovat, je poměrně široká. Několik tisíc korun může stát stanovení hodnoty kupované nemovitosti odhadcem. Některé banky si mohou započítat například poplatek za expresní čerpání hypotéky nebo rezervaci finančních prostředků. Spíše výjimečně si dnes banky účtují měsíční poplatek za vedení a správu hypotečního úvěru. V současné době je ale standardem bezplatné vyřízení a sjednání hypotéky. V rámci akčních nabídek banky odpouštějí například poplatek za odhad ceny nemovitosti.
Nastavte si správnou výši úvěru
Při sjednávání hypotéky je rovněž důležité správně nastavit požadovanou výši úvěru. Dvojnásob to platí u hypoték určených na výstavbu a rekonstrukci nemovitosti, kdy stavebník pracuje s určitým rozpočtem a může se od něj výrazněji odchýlit. V případě příliš nízké hypotéky hrozí, že bude nutné dodatečně zajišťovat chybějící zdroje. V případě zbytečně vysoké hypotéky lidé riskují penále – nedočerpání hypotéky nad rámec 20 % je totiž zpoplatněno určitým procentem z nevyčerpané částky.
Pročtěte si smluvní vztahy
Při financování koupě nemovitosti hypotékou je potřeba dávat pozor také na ošetření smluvních vztahů mezi prodávajícím, realitní kanceláří a kupujícím. Dopředu si ověřte, zda má realitní kancelář podepsanou trojstrannou rezervační smlouvu s prodávajícím, ve které jsou uvedeny vzájemné smluvní pokuty v případě nedodržení sjednaných závazků. Pokud si prodávající obchod z nějakého důvodu rozmyslí, máte nárok na finanční kompenzaci.
Autorka je vedoucí obchodu společnosti Hypo na míru.