64 % objemu prostředků investovaných v rámci FLEXI životního pojištění od Pojišťovny České spořitelny je aktuálně vloženo do garantovaného fondu. Vyplývá to z interních statistik pojišťovny. FLEXI životní pojištění má dle informací finanční instituce v současnosti uzavřeno více než 800 tisíc klientů.
{+}
“Ačkoliv se situace na finančních trzích za poslední rok zlepšila, investoři zůstávají velmi opatrní. Zatímco před rokem bylo do garantovaného fondu vloženo 51 % všech investovaných prostředků, dnes volí klienti pojišťovny garantovaný výnos u 64 % investic,” okomentoval výsledky průzkumu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny.
Prostředky do garantovaného fondu klienti přesouvají zejména z Fondu akciového a Fondu nemovitostního. Naopak zájem o H-FIX fondy (tzv. fondy životního cyklu) zůstává konstantní a jejich podíl na portfoliu investic se nemění.
V rámci FLEXI životního pojištění jsou fondy libovolně kombinovatelné a klient mezi nimi může přesouvat prostředky dle svých preferencí. Konkrétně lze libovolně kombinovat investice v rámci 16 fondů a tří doporučených strategií. Pojistné lze rozložit do garantovaného fondu, H-FIX fondu nebo investičních fondů.
U běžně placeného pojistného sjednaného v rámci FLEXI životního pojištění v současnosti garantované zhodnocení dosahuje 2,4 % p. a., pro mimořádné a jednorázové pojistné pak 1,75 % p. a. Aktuální zhodnocení všech nabízených fondů uveřejňuje Pojišťovna České spořitelny na své internetové stránce www.pojistovnacs.cz.
Rozložení investic v rámci FLEXI životního pojištění:
Název fondu Podíl (5/2010) Podíl (5/2009)
PČS Fond garantovaný 64,30 % 50,50 %
PČS Fond akciový 16,40 % 23,70 %
ESPA Fond H-FIX 9,10 % 9,30 %
REICO ČS Nemovitostní fond 4,30 % 8,20 %
Ostatní 5,90 % 8,30 %
Pociťujete u svých klientů podobné trendy, jaký naznačují interní data pojišťovny? Sázejí spíše na jistotu a nebo už při svých investicích začínají znovu riskovat?
Zaměřuji se spíš na pravidelné investice dlouhodobějšího charakteru. Moji klienti jsou obeznámeni s tím, jak trhy fungují v dlouhodobém horizontu. Vědí proč a na co mají svůj finanční plán a snaží se ho držet.
Informace, kterou PČS takto až hrdě prezentuje svědčí o tom, že drtivá většina klientů má investiční část naprosto nevhodně nastavenou. Vzhledem k tomu, že se ve většině případů jedná o produkt na hodně dlouhou dobu, považuji investování do garantovaných fondů za neopodstatněné a pro klienta nevýhodné. Zřejmě si klient myslí, že když si platí pojištění 1.000,-Kč měsíčně, že se mu ta tisícovka úročí o ta výše zmíněná cca 2 procenta.
Tady je ukázáno, že ačkoliv FLEXI patří určitě mezi kvalitní druhy pojištění, lze ji nevhodným nastavením degradovat.
Když už jsem se tak rozepsal, tak se vrátím ještě k jedné informaci, kterou PČS zveřejnila loni na podzim – 90% klientů je na smrt (ne smrt úrazem) pojištěných na méně než 100.000,-Kč. To také o čemsi svědčí, že?
Vždycky tvrdím, že nejrizikovějším faktorem u investic (a tedy i u alokace prostředků v IŽP) je sám poradce, protože riziko produktu zná (měl by) a rizikový profil zákazníka taky. Už jsem byl svědkem, že IŽP na 30 let bylo uzavřeno do peněžního trhu a dluhopisů. Hrůzou mi vstávala srst po celém těle. Tady se nemohu zbavit dojmu, že je to trochu podobné. Při dlouhodobém horizontu mi garantovaný fond přijde jako přehnaná opatrnost, která ve skutečnosti zákazníka poškodí, resp. nepřinese mu takový výnos, jaký by získat mohl.
Pane Homolka máte pravdu, že vše závisí na poradci.
Ale nesouhlasím s Vámi, že mít IŽP na 30 v garantovaném fond je hloupost.¨Pokud si to klient přeje tak proč ne. Závidí přeci na každém klientovi, jaké je schopen akceptovat riziko. A jestli není schopen akceptovat to, že v době krize např přijde o půlku naspořených peněz, tak je garantovaný fond pro něj. Přeci když děláte analýzu klientových potřeb, musíte zjistit jaký klient je. Jestli je konzervativní a má rád jistotu nebo jestli chce riskovat. Nevím jestli to tak děláte, ale tohle by měl být základ. Jistě že klientovi vysvětlím, že může mít větší výnos, ale konečné rozhodnutí je na klientovi.
30 v garantovaném fondu = finanční sebevražda.To není o akceptaci rizika,nýbrž o nepochopení toho,co je to časová hodnota peněz.30 let je ve finančnictví je něco jako věčnost.Jen to podstoupení kreditního rizika na 30-letém horizontu je nádhera.A každá varianta zajištěného fondu v sobě obsahuje přímé kreditní riziko, a to ani nemluvím o té šílenosti, že v tom má ještě prsty pojišťovna.Ikdyby to klaplo,tak to v lepším případě dopadne jak v Německu,kde lidé proklínají kapitálovky,protože už si cena za “garanci” je “garance ztráty”.Pokud mi někdo na 30 letech garantuje nominální hodnotu, tak je mi to úplně k ničemu.Líbilo by se mi to jen z druhé strany.
Pokud jsem dobře pochopil zmiňujete se tedy o inflaci. Tu je potřeba brát také v potaz a bohužel nikdo se na tento veledůležitý ukazatel nedívá ani na něj nebere ohledy. Já nemám vůbec nic proti kapitálovkám. Přeci jenom u nás tento produkt přetrvával řadu let a nikdo se nad ním nepozastavil, ale je potřeba vnímat, jak se trh vyvíjí a mění. A i když nejsem zastáncem, že se u nás musí dělat vše jako v EU, tak jsem rád, že se náš trh zase aspon maličko přiblížil, protože v tomto odvětví je to velice nutné. A i když už si všichni myslí, jak je náš trh vytěžený, tak jsme oproti Evropě pořád na začátku a pokud u nás bude poradenství stále na stejné úrovni jako je ted, tedy poloprofi(neli amatérské), tak budeme na začátku pořád.
A když se vrátím zpátky k tématu, beru odeznívající krizi jako příležitost k investování a to se snažím vysvětlit i svým klientům.
Akcie jsou na dlouholetých minimech( i když to už ted neplatí), a není opravdu lepší doby pro inveestování než ted.
Kupodivu mám také klienty, jež raději garanci i když potom inflace peníze sežere. Člověk se může uvysvětlovat, ale bohužel ČR je stále finančně negramotná…