Staří lidé - penzijní reforma - peníze - důchody - bankovky - euro
Zdroj: Pixabay.com

Dnešní velmi diskutované téma je důchodová reforma. Vždy se objeví a po nepovedeném pokus opět zmizí. Že je dnešní systém neudržitelný, vědí všichni, ale reálné řešení se nenachází.

Poslední pokus o reformu proběhl v roce 2009 za vlády ODS a TOP 09, po dalších volbách byl však zrušen. Jestli byla nastavena správně nebo ne, to je na jinou diskuzi. Avšak ukazuje na nereálnost shody napříč politickým spektrem.

A co je na tom nejhorší? Zhruba za 15-20 let začnou pobírat důchod silné ročníky ze sedmdesátých let. Dle přiložené demografické pyramidy je vidět, že poměr obyvatel v důchodu vůči pracují části obyvatel se bude „překlápět“ k horšímu a důchodový účet bude ještě více deficitní, než je dnes.

Graf 1: Věková struktura obyvatel podle pohlaví a rodinného stavu

Co tedy ale můžeme očekávat? Žádná reálná důchodová reforma nepřijde. Jediné, s čím vlády budou hýbat, budou parametry. Což jsou výše odvodů a posunutí věku odchodu do důchodu. O to více bude odpovědností každého jedince se na důchod připravit, a to reálným a disciplinovaným odkládáním části svého příjmu. Dle analýz by na dnešní mladou generaci (pod 30 let) čekal reálný důchod (z pohledu dnešních cen) zhruba 12 000 Kč.

A co s tím tedy dělat? INVESTUJTE. A kdy? Ideálně Ihned. Průměrné zhodnocení investic se pohybuje okolo 6 % z dlouhodobého hlediska. Pokud byste si chtěli na důchod v 65 letech přilepšit o  jeden milion korun a počítali se zhodnocením 6 %, tak musíte investovat minimálně takovou částku:

  • 30 let věku –  500 Kč
  • 40 let věku – 1 000 Kč
  • 50 let věku  – 2 160 Kč

Otázka však zní, zda je částka 1 000 000 korun na důchod dostatečná. Na to už si každý musí odpovědět sám.

Avšak nejdůležitější je myslet na to, že není důležité kolik, ale hlavně kdy!

Autor je finanční konzultant z Chytrého Honzy.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account