Doplňkové penzijní spoření od roku 2013 nabízí klientům více možností, jak mohou své peníze investovat. Z významných benefitů zůstává státní příspěvek ve výši až 2 760 korun ročně a možnost ušetřit na daních dalších až 1 800 korun za rok. Přesto si však více než milion mladých mezi 18 až 26 lety a více než dva miliony lidí středního věku nespoří a o tyto příspěvky přichází. Pokud by chtěl 30letý člověk začít svůj důchod s „milionem v kapse“, tak mu stačí, aby si měsíčně spořil přibližně tisíc korun.  

 „Vyšší státní příspěvky a daňové úlevy motivují účastníky k tomu, aby si navyšovali svoje měsíční úložky. Přesto si někteří klienti stále platí jen 100 až 300 korun měsíčně a od státu dle nových podmínek nedostávají nic,“ upozorňuje Marcela Suchánková, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti. Penzijní spoření je výhodné i svojí flexibilitou. Klient může přerušit spoření nebo snížit svoje úložky bez jakýchkoliv sankcí nebo náročných úkonů. „Flexibilitu spoření ocení klienti především v mimořádných životních situacích. Například když je žena na mateřské dovolené, během této doby spoření přeruší, jakmile se však vrátí do práce, může v něm znovu pokračovat,“ dodává Marcela Suchánková.

Výhodnost doplňkového penzijního spoření ilustruje následující graf. Pokud si 45letý klient založí doplňkové penzijní spoření a bude spořit celkem 20 let měsíčně 2 511 korun, tak se při vhodné volbě investiční strategie (3 % zhodnocení) a spolu s příspěvky od zaměstnavatele (500 Kč měsíčně) může dočkat částky přes milion korun (přesně 1 000 286 korun).

graf_CSOB_PS

Pokud by chtěl jít 50letý člověk do důchodu s naspořeným milionem, pak by si měl měsíčně odkládat 4 325 Kč. U 40letého člověka stačí spořit 1 898 Kč a 30letého jen 1 045 Kč měsíčně. 20letý člověk začíná s částkou 663 Kč. Uvedené částky jsou navíc bez příspěvku zaměstnavatele. V případě, že bude přispívat i zaměstnavatel, tak se konečná suma zajímavě navýší.

Věk klientaVěk odchoduMěsíční příspěvek klienta*Kolik let budeNaspořená částka
do důchoduklient spořit
2069663 Kč491 000 562 Kč
30681 045 Kč381 000 120 Kč
40671 898 Kč271 000 302 Kč
50654 325 Kč151 000 071 Kč
* Počítá se s investováním do Vyváženého účastnického fondu s průměrným zhodnocením 3

Zdroj: tisková zpráva ČSOBKomentářů: 4
 1. Jiří Prášil 10 roky

  Bohužel ve všech uvedených případech se jedná o znehodnocování peněz. Klientům je potřeba ukazovat reálné výsledky.

 2. Vít Suchý 10 roky

  zajímavé, jak se kalkulace opírá o berličku příspěvku zaměstnavatele. Zatím ale příspěvky zaměstnavatelů nepatří mezi národní sport a tak mi ta kalkulace přijde poněkud přitažená za vlasy…

  Ale určitě se to bude s těmi sliby dobře prodávat, jen co Bezděka vylobbuje vyšší provize.

  O manipulativní záměně pojmů spoření vers. investování už snad nemá cenu se ani zmiňovat, komu to vyhovuje také není třeba opakovat.

 3. Roman Kolář 10 roky

  Souhlasím s Jirkou a dokonce i s panem Suchým, (určitě z toho bude mít radost). K tomu článku… Hned na první pohled je vidět, že se srovnává trochu nesrovnatelné. Neměli bychom 50ti, 40ti, 30ti a 20ti letému člověku přece postavit stejnou koncovku a podle toho, při srovnání je třeba postavit proti sobě reálnou a nominální hodnotu peněz. Nezpochybňuji pravdivost toho tvrzení, jen říkám, že by se s tím mělo pracovat trochu jinak. Milion po 50 letech, to bude řacha ;-)
  Dále u mladých klientů, kterým je vytýkáno, že si nespoří, je třeba vzít kromě koncovky vzešlé z nějaké kalkulačky, také koncovku toho, že takové rozhodnutí činí skutečně na 50 let. Podívejme se, co všechno stihnul změnit tento stát za posledních pár let, natož padesát. Podívejme se na to, jaký vliv má státní příspěvek na celkové zhodnocení, za tak strašnou dobu, podívejme se na to, jak pravděpodobné je, že se těch peněz vůbec dožije. Podle dnešních úmrtnostních tabulek, má pravděpodobnost, že nedožije, větší, než 40%. Podívejme se na to, jak se daní výnosy… Pokud si nenechá vyplácet penzi a bude muset na konci zdanit výnosy (můžeme se dohadovat, jestli to bude v té chvíli 15% nebo třeba 25%), tak při strategii, které se dařilo, zaplatí na dani víc, než mu přinesly státní příspěvky. Stát si to tak hezky vezme zpátky a ještě si k tomu přidá. A ještě si položme jednu otázku v souvislosti s procenty úmrtí, které jsem výše uvedl… pokud si dobře pamatuji, tak dědicové ze státních příspěvků nic nedostanou. Prakticky to pak znamená, že při výše uvedené úmrtnosti, se více, než 40% státních příspěvků vrátí zpátky státu. ;-)

 4. Já si dovolím komentář z trochu jiného pohledu.
  Začátkém září jsem začal zjišťovat, že se nějak moc mediálně začíná probírat „penzijní“. Nyní to vypadá, že se na nás připravuje docela silná mediální masáž. Jde to plošně, nejen noviny a net, ale i hodně v TV.
  No, uvidíme co na nás nově chystají.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account