Komise pro spravedlivé důchody podpořila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) na vytvoření státního penzijního fondu. Cílem je nabídnout občanům alternativu, která má být výnosnější než transformované penzijní fondy a zároveň bude zachovávat minimální úroveň rizika.

Návrh počítá s tím, že státní fond by měl být nízkopoplatkový. Dále komise projednala návrh na změnu poplatkové politiky soukromých fondů a přijetí opatření k přímému zvýšení motivace občanů k vyššímu spoření na stáří.

Více informací naleznete na https://www.mpsv.cz/files/clanky/35781/TZ_-_Komise_pro_spravedlive_duchody_projednala_varianty_zrizeni_statniho_penzijniho_fondu_a_snizeni_poplatku.pdf

Zdroj: ČIA

komentářů 6
 1. Milan Siegel 1 rokem

  Vyšší výnos, nižší riziko, no jasně :)

  0

  0
 2. Návrh – Opatření k přímému zvýšení motivaci občanů k vyššímu spoření ve stáří
  “……zvýšení informovanosti občanů o jejich očekávaném státním důchodu……”

  Tomu se mi nechce věřit, že by větší informovanost vedla občany k tomu, aby si z 300 Kč/měsíčně zvedli příspěvek třeba na 2.000Kč/měsíčně.

  Nebo jsem jen velký pesimista k tomuto návrhu?

  0

  0
  • Nejste, bez motivace ze strany poradenství přijde spíše flustrace…

   1

   0
  • Vít Suchý 1 rokem

   Pche – Státní důchodová komise je samozřejmě opět spolek dovedů který nic nevyřeší, jako jejich předchůdci, je to jen politická hra.
   A větší informovanost o očekávaném důchodu ? Před léty jsem to nazýval “suchá zpráva” – každý rok v lednu by měl občan v produktivním věku od ČSSZ obdržet dopis s číslem, kolik by činil jeho státní důchod, kdyby do něj šel hned. Řada lidí by to těžko nesla, ale už by se nikdo nemohl vymlouvat na nic. Buď by se začal sám o sebe starat, nebo by pomohl vymést od koryt chátru co jen prožírá dnešek a utrácí na úkor zítřka, nebo by se odstěhoval tam kde si víc vydělá… :)

   0

   0
   • No ale, ČSSZ se snaží přece. chicht, chicht.
    Obesílá budoucí důchodce, kteří to mají do důchodu “za pár” s IOLDP (Informativní osobní list důchodového pojištění), aby si v tom už konečně budoucí důchodce udělal na poslední chvíli pořádek. Letos na podzim by měli obesílat muže ročníky 1958 a ženy ročníky 1961.
    Problém je dnes u těch, co to nemají do důchode “za pár”. Ti kolikrát ani neví, že mají na takový nárok každoročně nárok zdarma.
    Když Vám už dorazí v srpnu tento výpis, tak věřte tomu, že se Vám může stát, že tam chybí zcela předchozí kalendářní rok. O současném roce se ani nebavím. Oni totiž úřední skřítkové, kteří po nocích pracují na tomto úřadě, nejsou dlouhodobí zaměstnanci úřadu, ale chodí pouze nárazově na brigádu a tak vše “nahodit” příslušná data do systému ČSSZ nestíhají.

    No a když už občan takové IOLDP dostane, tak nastává druhá fáze: studium zákona, aby pochopil význam pojmů a výpočtové vzorce.

    Bude nejspíše ještě dlouho trvat, než se v tomto výpisu budou objevovat konkrétní čísla, která každému občanovi opravdu něco konkrétního sdělí.

    Sama správa soc. zabezpečení prohlašuje: “Neobracejte se s požadavkem o výpočet na firmy, jen MY Vám můžeme nejlépe s tímto pomoci.” (nejedná o přesnou citaci, ale pouze mou reprodukci textu uvedeného v článku na kurzy.cz v roce 2018).

    Takže výsledkem je, že lidé si s tím neví rady a tak řešení odloží na dobu, až je to bude více pálit.

    0

    0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account