Penzijní reformu má zaplatit sjednocení sazeb DPH. Vláda ji navrhuje ve výši 20 %. To se ale nelíbí Hospodářské komoře ČR. Ta by si představovala sazbu nižší. Navíc i nezávislí analytici varují: Výnos ze zvýšení daně bude nižší, než vláda očekává! Budou peníze na reformu?

{+}

V rámci připravované penzijní reformy dojde k několika úpravám, které přinesou zátěž pro státní rozpočet i  pro občany. Finanční výdaje chce vláda kompenzovat sjednocením sazeb daně z přidané hodnoty na 20 % s několika málo výjimkami. Z výnosu daně by měly být valorizovány současné důchody, zvýšena sleva na dani na dítě a životní minimum, což by mělo pomoci nejvíce zasaženým sociálním skupinám obyvatel.

Včera o sobě dala vědět další zájmová skupina, které se změny daní dotýkají – podnikatelé. Hospodářské komoře se nelíbí razance ve zvýšení DPH. “Takto radikální zvýšení daňové zátěže není z pohledu DPH nutné,” uvedl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR, a dodal: “Navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat.”

Přitom jsou to podnikatelé, kterým by měla úprava daní podle ministra Jaroslava Drábka pomoci. Kromě zvýšení DPH u mnohých položek má totiž dojít ke snížení některých odvodů podnikatelů – konkrétně má být zrušen příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, který se v současnosti pohybuje na úrovni 1,2 % hrubých mezd zaměstnanců, a nadále nemá být povinné zákonné pojištění podnikatelů, jehož výše se odvíjí od rizikovosti převažující činnosti a v průměru dosahuje cca 0,6 % mezd.

Podle Hospodářské komory by na penzijní reformu stačilo sjednocení DPH na úrovni 17 %. “I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy,” prohlásil Petr Kužel. Ovšem pochopitelně bez výjimek, které si jeden z koaličních partnerů vymínil. Takto by úprava daní podle Daňové skupiny Hospodářské komory ČR došlo k navýšení výběru z této daně o 39 až 41 mld. Kč – a to prý na důchodovou reformu stačí.

Zajímá Vás, kolik peněz přinese zvýšená DPH a co všechno se musí po reformě zaplatit? Přečtěte si celý článek na serveru Investujeme.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account