Vzpomínáte na kauzu Madoff? Ano, to je ten podvodník, který pomocí důmyslného „letadla“ ve Spojených státech napáchal škody za nejméně 10 miliard dolarů. Nad podobností Madoffova letadla s českým penzijním systémem se s nadsázkou zamýšlí Martin Burda, šéf Investiční společnosti České spořitelny…

Malé připomenutí

Madoff s podnikáním podle Aktuálně.cz začal již ve svých 22 letech v roce 1960 s pouhými 5000 dolary vydělanými během letní brigády v kapse. V průběhu let si vybudoval pověst solidního bankéře, která mu vynesla mimo jiné místo šéfa jednoho z nejznámějších akciových trhů Nasdaq. Postupně si našel cestu až do nejvyšších kruhů finančního světa. Majetek jeho společnosti, která byla od 80. let jednou z největších v oboru, se v roce 2000 odhadoval na 300 milionů dolarů. Bohužel, jako každé letadlo, i tohle dokázalo letět jen za „dobrého počasí“, tedy tehdy, kdy bylo možné z nových vkladů vyplácet výnosy dřívějším investorům. Když se ale nad kapitálovými trhy v závěru roku 2008 zatáhla mračna a investoři potřebovali ve větší míře získat zpět hotovost, začalo se Madoffovo letadlo nezadržitelně  řítit k zemi. Poškozena byla masa drobných investorů. Ale o velké peníze přišli i velcí institucionální hráči.

O kolik kdo přišel (v miliardách USD)?

  • Banko Santander – 3,1 miliardy
  • HSBC – 1 miliarda
  • Natixis – 0,6 miliardy
  • Royal Bank of Scotland – 0,6 miliardy
  • a mnoho dalších…

Martin Burda: Inspiroval se Bernie Madoff českým penzijním systémem?

– Dobře, Madoffe! A teď se přiznejte… Kde jste přišel na myšlenku vyplácení výnosů dřívějším investorům z peněz nově příchozích?
– Ze systému sociálního zabezpečení…

Bernie Madoff je ukázkový hanebný panchart, který své klienty připravil o 10-20 miliard dolarů. Jeho pyramidová hra fungovala jen do té doby, dokud se našlo dost nových investorů, z jejichž vkladů Bernie vyplácel výnosy investorům, kteří do hry vstoupili dříve. Ve chvíli, kdy příliv nových prostředků vyschnul, celá pyramida se zhroutila jako domeček z karet.

Jak podobné českému penzijnímu systému! Jak bude vypadat demografická struktura českého obyvatelstva za 10, 20, 30 let je dobře známo. Velmi dobře víme, že stále menší skupina produktivních obyvatel (nových účastníků hry) se bude muset postarat o příjemný důchod rostoucí skupině důchodců (hráčů, kteří do systému vstoupili dříve). Je bohužel nevyhnutelné, že naše vlastní děti budou po celý svůj život muset platit vyšší daně jen proto, že my dnes pohodlně a sobecky setrváváme v průběžně financovaném penzijním systému. Ten se při zmíněném demografickém vývoji stává přesně takovou pyramidovou hrou, jakou provozoval Bernie.

Je tragikomické sledovat některé české politiky jak obhajují zachování průběžného financování penzijního systému. A evidentně se při tom jako hanební pancharti necítí. Otázka ovšem je, jestli by z porovnání s nimi lépe nevyšel chudák Bernie – toho totiž alespoň nikdy nenapadlo okrádat vlastní děti.

Autor komentáře: Martin Burda, šéf Investiční společnosti České spořitelny. Příspěvek převzat z blogu autora.

Vidíte penzijní zabezpečení v České republice jako letadlo? Co je potřeba podle Vašeho názoru změnit?1 komentář
  1. Ondřej Hák 14 roky

    A Madoff za to alespoň dostal 150 let… On ano…

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account