Podle tuzemského Ústavního soudu byl český penzijní systém přehnaně solidární a málo zásluhový. Stát proto musel zareagovat a zvýšit penze lidem s vyšším platem, kteří do důchodového systému odváděli větší částky. Stávající důchodci se o své příjmy bát nemusejí, pro ně se nic nezmění.

{+}

Většině lidí důchod klesne

Lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou a naopak stoupnou lidem s nejvyššími příjmy. Vyjádřeno v procentech – pro 10 procent lidí se důchod nezmění, 70 procentům penze klesne v rozmezí od 1 koruny do 170 korun měsíčně a 20 procentům se důchod zvýší.

Mění se věk odchodu do důchodu

Malá penzijní reforma zrychluje zvyšování odchodu do důchodu u žen, zároveň ruší dosud stanovenou cílovou hranici věku odchodu do důchodu. Ta by se měla nastavit podle aktuálního věku dožití. Dosud měli lidé narození po roce 1965 odcházet do penze ve věku 65 let.

Od roku příštího roku se zrychlí zvyšování věku odchodu do důchodu u žen na šest měsíců za rok a u mužů dva měsíce za rok.

Narození v roce 1977 budou odcházet do důchodu ve věku 67 let, pak se bude odchod do penze prodlužovat o dva měsíce za rok. Děti, které se narodily letos, půjdou do důchodu skoro v 73 letech, pokud to ovšem nějaká budoucí vláda nezmění.

Valorizace bude automatická

Nově se mění i princip valorizace důchodů. Ta zaručí, že v budoucnu nedojde k jejich poklesu. Vládě bude sice odejmuta valorizační pravomoc, ale princip valorizací zůstává zachován podle současného vzorce.

Valorizace důchodů bude záležet na růstu indexu spotřebitelských cen a růstu reálných mezd. Podle MPSV od 1. ledna 2012 základní výměra důchodů tedy vzroste o 40 korun a procentní výměra o 1,6 procenta.

Některé změny budou platit až od ledna 2012

Malá důchodová reforma také snižuje předčasné důchody.

Celý text článku si přečtěte na serveru Investujeme.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account