Z průzkumu, který pro společnost Partners realizovala agentura Ipsos, vyplývá, že pro více než dvě třetiny Čechů je současná penzijní reforma navržená vládou Petra Nečase nesrozumitelná. Ještě hůře je na tom reforma z pohledu důvěry v její dlouhodobé fungování.22 % Čechů nevěří v její dlouhodobou udržitelnost a celých 49 % si pak myslí, že dokonce nepřežije další parlamentní volby. Skepse vůči reformě roste s věkem, v regionálním porovnání jsou pak nejvíce nedůvěřiví Moravané.
Důvod nedůvěry? Špatná komunikace.
„Výsledky průzkumu naznačují, že komunikace penzijní reformy směrem k veřejnosti není bohužel dobře provedená. Důvěryhodnosti reformy nepřidává ani ČSSD, která chce jít do voleb s programem celou koncepci takzvaného druhého pilíře penzijní reformy zrušit,“ komentuje Dušan Šídlo, produktový manažer a analytik společnosti Partners.
[easychart type=”pie” title=”Je pro Vás navržená penzijní reforma srozumitelná?” groupnames=”Ano (3 %),Spíše ano (15 %),Spíše ne (39 %),Ne (31 %),Nevím (12 %)” group1values=”3″ group2values=”15″ group3values=”39″ group4values=”31″ group5values=”12″]
Neformě nerozumí ani Pavel Kohout
Pavel Kohout, ekonom a ředitel pro strategii Partners, dodává: „Počítejte mě k těm 70 procentům, kteří odpověděli, že nerozumějí nebo spíše nerozumějí. Ačkoli jsem u vzniku reformy byl osobně, ztratil jsem přehled a ještě jsem ho nezískal zpět. Existuje tolik nejasností ve výkladu principů reformy, v důležitých termínech, v regulaci a není ještě ani jasné, které finanční skupiny se zúčastní. Komunikace spojená s reformou ze strany vlády je katastrofálně špatná, když se ptám odborníků, i oni tápou. Ministerstvo práce a sociálních věcí se sice snaží komunikovat, ale nestačí to.“
S důvěrou v reformu je to mezi Čechy, jak ukázal průzkum, velice špatné. Jen 8 %, byť s výhradami, věří, že je nutná a potřebná. Pavel Kohout k tomu dodává: „Přesto si myslím, že reforma má šanci přežít – v tomto směru jsem optimista. Ani levicová vláda si nedovolí otevřeně ukrást lidem jejich naspořené peníze. Snad.“
[easychart type=”pie” title=”Věříte, že bude penzijní reforma v dlouhodobém horizontu fungovat?” groupnames=”Nepřežije volby (49 %),Nevím (9 %),Neumím posoudit (12 %),Ano (0 %),Nutná s výhradami (8 %),Není udržitelná (22 %)” group1values=”49″ group2values=”9″ group3values=”12″ group4values=”0″ group5values=”8″ group6values=”22″]
Většina Čechů stále spoléhá na penzijní připojištění
Penzijní připojištění patří k nejvyužívanějšímu nástroji přilepšení si na důchod, aktuálně ho využívá dle výzkumu 58 % respondentů. „Penzijní připojištění samo o sobě je možná fajn, ale pro zabezpečení stáří je zoufale nedostatečné. Chce to investovat ještě navíc do něčeho dalšího, nejlépe do dlouhodobých majetkových investic: akcie a nemovitosti přicházejí na řadu jako první, do jisté míry lze uvažovat o alternativách,“ dodává ekonom Pavel Kohout.
„Bohužel mnoho lidí stále spoléhá na stát a na penzijní připojištění. Ukládá si třeba jen sto korun měsíčně a myslí si, že tím už je spoření na penzi vyřešené. V tomto případě bude mít při odchodu do penze za dvacet let poctivého spoření necelých 50 tisíc korun, což bude znamenat přilepšení k penzi o necelých 200 korun měsíčně. Důvodem je jednak nízká naspořená částka a jednak nízké zhodnocení, které je s penzijními fondy spojené. Od toho plyne i název – „připojištění“,“ potvrzuje Petr Máša, ředitel klientského servisu Partners. Zcela na stát se v penzi hodlá spolehnout 5 % dotazovaných, téměř jedna čtvrtina obyvatel si na důchod ještě spořit nezačala.
[easychart type=”pie” title=”Spoříte si vy osobně již nyní na důchod?” groupnames=”Ano – v PP (58 %),Ne – možná začnu (22 %),Ano – jiné produkty (11 %),Ne – ale zájem o PP (7 %),Ne – spoléhám na stát (5 %),Ano – investuji do OPF (5 %),Ne – čekám na reformu (2 %)” group1values=”58″ group2values=”22″ group3values=”11″ group4values=”7″ group5values=”5″ group6values=”5″ group7values=”2″]
(pozn.: Ti, co si spoří na důchod, mohli označit více možností)
Nejvíce lidí očekává výši důchodu na úrovni 60 % hrubé měsíční mzdy
Z výzkumu Ipsos také vyplynulo, že lidé očekávají, že současná penzijní reforma by se měla nejvíce „vyplatit“ jak současným, tak i budoucím penzistům (38 %), případně mladší generaci do 35 let (30 %). Co se týká výše důchodu v době odchodu do penze, tak nejvíce Čechů (38 %) očekává, že jejich důchod bude na úrovni 60 procent jejich aktuální hrubé mzdy. Nejčastěji tuto výši důchodu očekávají respondenti ve věku 45 až 54 let (45 %). Dalších 26 % doufá v ještě lepší podmínky, a to v penzi na úrovni 80 % jejich aktuální hrubé mzdy, nejčastěji (30 %) respondenti ve věku 25 až 34 let.
„Většina zveřejněných průzkumů naznačuje, že Češi jsou spíše pesimisté, pokud jde o výhled hospodářského vývoje a výši budoucích příjmů. O to více jsou překvapením velmi optimistická očekávání ohledně výše státních penzí v situaci, kdy si na výplatu důchodů stát musí půjčovat stále více a více. Bohužel nejde o udržitelný stav,“ říká Dušan Šídlo.
A Pavel Kohout ho doplňuje: „V tomto směru jsou respondenti nezřízenými optimisty, neboť současný náhradový poměr průběžného systému činí cosi kolem 40 procent a zaručeně neporoste. Kdokoli by chtěl cokoli více, musí sám investovat volné peněžní rezervy a ve stáří si vyplácet důchod sám sobě. Lze realisticky čekat, že skutečný náhradový poměr za dvacet nebo třicet let bude snad stačit na jídlo, možná na skrovné bydlení, ale ne již na energie ani na lepší léky. Ten, kdo se spolehne na stát, si pak může nechat zdát o cestování a užívání života.“
[easychart type=”pie” title=”Jaký důchod reálně očekáváte od státu?” groupnames=”Životní minimum (10 %),40 % mzdy (18 %),60 % mrzdy (38 %),80 % mzdy (26 %),Průměrnou mzdu (5 %)” group1values=”10″ group2values=”18″ group3values=”38″ group4values=”26″ group5values=”5″]
Informace o penzijní reformě čerpáme z internetu
Informace o penzijní reformě čerpáme nejčastěji z internetu a médií (35 %, respektive 33 %). Z regionálního hlediska on-line zdroje využívají více Pražané a Moravané, Češi naopak dávají přednost médiím.
Informace o výzkumu
Výzkum byl realizován společností Ipsos v březnu 2012 na reprezentativním vzorku populace ve věku od 18 do 65 let (dle regionu, velikosti místa bydliště, pohlaví, věku a vzdělání). Velikost základního souboru byla 1020 respondentů. Výzkum byl realizován metodou on-line dotazování. Zdroj: tisková zpráva Partners
Co si o penzijní reformě myslíte vy a co vaši klienti?
dovolím si citovat p. Kohouta : “…Penzijní připojištění samo o sobě je možná fajn…”
Pokud je to pokus o vtip, tak dobrý, jinak se už ale vůbec nemohu divit kvalitě reformy, když stojí na takových tezích…
Každej, kdo vysloví takovou hovadinu si velmi nebezpečně zahrává se svojí reputací. Všeho do času. Není sám. Já včera poslouchal v televizi Jonáše a nevydržel jsem se na to dívat déle než 5 minut, když hladina nesmyslů, které pronesl přetekla přes pro mě únosnou mez. Tahle populárně naučná ekonomie, zobecňování, diplomatické řeči o financích, mi lezou na nervy jako máloco.
Celé to je postavené, dle mého názoru, “míně na hlavu”. Vůbec neřešme výnosnosti a mocenské boje našich politiků. Kdo to ale bude nabízet = prodávat. Vzhledem k zastropování provizí (od 1.1.2013) do tohoto nepůjdou obchoďáci a tak se potom mediálně řekne “lidé o to nemají zájem”. Vše je o penězích. Vzpomeňme si na kuponovku, opět neřešme jednotlivé názory jak dopadla, ale pokud nebyla známa věta “dám Vám desetinásobek”, tak o ni lidé moc velký zájem neměli. Toto si zřejmě ti, kteří zařízli provize na penzijním, vůbec neuvědomují. No, možná to dobře vědí a proto to úmyslně udělali !
A nyní se ještě budou “šťourat” v pojišťovnictví !
Dobrý den pane Vařečko,
pokud bych věřil, že nabízím klientovi kvalitní produkt, tak by mě nízká provize neodradila. Problém vidím spíš v tom, že se pořád přemýšlí nad regulací PPZ, ale teď by se do terénu měli pustit zaměstnanci penzijních společností, kteří to budou nabízet/prodávat jako buchty komukoliv.
Máte pravdu pane Šplechto.
Ale penzijní samo o sobě není to nej na našem trhu ani dnes, potom, co bude ve III. pilíři = ořezané, to nebude lepší a to ve II. pilíři, tak to si nejsem jistý, že to je cesta, kudy se chci vydat.
Nicméně to s PPZ a všemi dalšími záměry kolem obchodníků v pojišťovnictví, to bude asi velký problém.
Ja jsem se doslechl o změnách v penzích a proto jsem si šej rychle sjednat penzijní připojištění. Udělal jsem to na webu http://www.bezvaduchod.cz a vybral si ten nejlepší fond pro mně. Vřele doporučuji
…no super…a nekoupil jste si náhodou dva ? Nebudou, nebudou… :)
Pane Jiří, svůj příspěvek na těchto stránkách myslíte opravdu vážně? Tento způsob reklamy Vám může procházet mezi laickou veřejností, pevně věřím, že ne zde!
Dobrá reklama.
A který pak PF že to byl?