Česká vláda má opravdu štěstí. Ještě před začátkem pandemie koronaviru se v únoru propadl schodek státního rozpočtu na 27,4 mld. Kč a byl nejhorší za několik desetiletí. Díky koronaviru se ale mizerné hospodaření vlády ztrácí v krizi a vláda aktuálně nechává schvalovat deficit 500 mld. Kč. Hraje v tom roli i politický cyklus?

0
0
1 komentář
 1. Josef Soumar 1 rokem

  Dobrý den, Petře,

  to, že státní rozpočet dosahuje v únoru deficitu 27 mld. korun neznamená vůbec nic, jen novinové titulky a bouchání prázdné slámy.

  To je otázka cashflow státního rozpočtu, nejen výběru daní, ale i transferů z evropského rozpočtu ve formě dotací, které průběžně i nárazově celý rok přichází, průběžnými zálohami na plánované investice, které byly do SR PSP schváleny a mnoha dalších faktorů. I přes tento únorový stav může nakonec rozpočet skončit v přebytku, tím však nemyslím letos, ale obecně. Samotný přebytek nakonec nemusí znamenat úspěch vlády, naopak, pokud vláda nezrealizuje investice za 100 mld., které plánovala a skončil by SR v přebytku 50 mld. je to velmi špatný výsledek (pro příklad), ale opět záleží na konkrétní situaci v daném roce.

  Vláda je zcela zřejmě populistická a sází na to, že lidé daňovému systému a veřejným financím nerozumí, neznamená to však, že by plánovaný deficit 500 mld. nebyl dobrým záměrem, pokud se tento plán dobře odmyslí a provede (což je v této rovině v současném obsazení spekulativní).
  Velká část takto vydaných prostředků přiteče zpět do státního rozpočtu, rozpočtů krajů a obcí ve formě daní a poplatků. Z historie známe spíše zkušenosti, že pokud fiskální či monetární politika nezareaguje v růstové ekonomice tak, jak je potřeba, může to vést paradoxně k větším škodám, než je rekordně vysoký deficit.

  Samozřejmě řada politiků začíná prosazovat možnosti podpory vybraným firmám, netransparentní nákupy zdravotních pomůcek a mnoho dalších nešvarů, které ale bohužel v tomto systému politiky ne zcela vymýtíme.

  Samozřejmě souhlasím s dlouhodobým vytvářením rezerv a odpovědného rozpočtování, a to v jakémkoliv ekonomickém cyklu.

  Nejsem volič současné vlády, volby máme ale téměř každý rok, vyjma roku 2027, kdy by se dle plánu neměly konat žádné. Myslím, že to bude souviset spíše s dlouhodobým elementárním ekonomickým vzděláním v oblasti veřejných financí, rozpočtovou odpovědností, znalosti fungování státní správy a samospráv i odpovědnosti za budoucnost našich dětí.

  Vaše videa jsou fajn a lidová, ale doporučuji se držet témat, která jsou vám blízká.

  Josef Soumar

  0

  0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account