Robert Jay se na webu Elliott Wave International zabývá otázkou, co ve skutečnosti řídí obchody na burze. Vychází přitom z presumpce, že nejvíce investorů předpokládá, že trh s akciemi řídí novinky, aktuality ekonomické zprávy apod. A hned si pokládá otázku, zda je to tento předpoklad správný.
{+}
To, že trh je řízen některými zprávami, není jen názor investorů. Spojení mezi čerstvými zprávami a cenami na trhu předpokládali např. i ekonomové David Cutler, James Poterba, a Lawrence Summers. Článek v tomto smyslu zveřejnily již před více jak deseti lety.
Robert R. Prechter Jr., zakladatel a prezident Elliott Wave International, s tímto názorem nesouhlasí. Tvrdí, že s touto tezí by šlo souhlasit za předpokladu, že špatné zprávy snižují ceny a dobré je zvyšují. Ale ono je tomu mnohdy naopak. Špatné zprávy také někdy ceny zvyšují! Jak pak lze vědecky zdůvodnit tento fakt?
Jako příklad lze použít událost z 8. října, kdy brzy ráno, po zveřejnění dat o nezaměstnanosti, nastal pokles cen. Odpoledne však ceny stoupaly a důvodem byla ta samá data o nezaměstnanosti.
Ranní burzovní zprávy zaznamenaly pokles cen a zdůvodnily to informacemi o poklesu zaměstnanosti v předchozím měsíci, navzdory skutečnosti, že se FED snažil podporovat ekonomiku USA.
Odpolední zprávy již konstatovaly růst cen po jiné špatné zprávě o nezaměstnanosti, doplněné o očekávání, že federální rezervy budou použity na podporu ekonomiky tak, aby Dow Jones index průmyslu dosáhl, poprvé od května, 11 000 bodů.
Jakkoliv lze celkem snadno zpochybnit „stejnost“ obou zpráv, lze akceptovat názor R. Prechtera, publikovaném v knize Wave Principle of Human Social Behavior..
„Ti co preferují kauzalitu zpráv s pohybem cen na trhu mají problém s tím, že opravdu žádný investor nezná důsledek jakékoliv zprávy. Závislost jakýchkoliv pohybů na trhu na uveřejněné ekonomické zpravodajské novinky je finančními zpravodaji vysvětlována vždy s velkou lehkostí, ale jen zpětně.“
Pokud zprávy ve skutečnosti trh neřídí, tak kdo, nebo co, jej řídí?
Elliotti to vědí.
A z odborného článku se náhle vyklubala upoutávka na materiály EWI. Ale čistá komerce to není. Snad jen v druhém plánu. Všechny problémy trhu slibuje odhalit (elektronická) kniha s názvem Independent Investors eBook, která je snadno a hlavně zdarma dostupná. Stačí se jen (opět zdarma) zaregistrovat na Elliott Wave a získáte přístup nejen k této knize, ale také k mnoha jiným zajímavým textům.
A toto je obsah investorské knihy:
New chapters include (43 pages):
- What’s The Best Investment During Recessions?
- Why Buy and Hold Doesn’t Work Now
- Looking Ahead in the Economic and Investment Cycle
- Be One of the Few the Government Hasn’t Fooled
- The Bear Market and Depression: How Close to the Bottom?
- How Gold, Silver and T-Bonds Will Behave in a Bear Market
Original chapters remain (75 pages):
- What Really Moves the Markets?
- Remember the Enron Scandal?
- The Myth of the “New Economy” Exposed
- The Biggest Threat to the “Economic Recovery”
- The “Efficient Market Hypothesis”
zdroj:Elliott Wave a Robert Jay
Názor pojistence.cz
Je to jeden s textů, který mně přichází na mail. A tento text je míněn hlavně jako upoutávka. A ta by mohla některého z investorů zajímat. Proto je uveden. Jinak je dost strohý a diskutabilní.
Základní úvaha je zřejmě snadno napadnutelná. Zprávy nepochybně trh řídí. A pokud ho neřídí, alespoň jej silně ovlivňují. A většina těchto zpráv má jednoznačný význam.
Pokud firma podepíše kontrakt na velkou a dlouhodobou dodávku, je to nepochybně pozitivní zpráva. Negativní by byla, až by se s velkým časovým odstupem zjistilo, že na ni nemá a nedokáže ji splnit. Ale to by byla již jiná zpráva. Nedělejme tu samou chybu jako EWI.
A takto by šlo pokračovat ve výčtu dost dlouho. Samozřejmě, že mohou být zprávy, jejichž dosah může být nejasný. Pak by zřejmě logická reakce investora byla vyčkávat s obchodováním a čekat na doplňující informace. Zase by zpráva trh ovlivnila.
Ovšem lidé jsou různí a proto je nutné připustit, že reakce na zprávu třeba o podpisu kontraktu nebude stejná. Jeden investor optimista ji bude považovat za skvělou a nakoupí akcie. Druhý, pesimista, bude uvažovat, že firma tu zakázku nemůže splnit a dostane se do problémů. Proto raději hned akcie prodá. Ale takto může uvažovat jen ten, kdo má současně k dispozici jinou, doplňující zprávu nebo předchozí zkušenosti. ´Myslím, že zpráva o podpisu kontraktu sama o sobě musí být pozitivní.
Ať tak či onak, prvotní otázka nezněla, zda zprávy řídí trh dobře nebo špatně. Otázka zněla, zda vůbec nějaké zprávy akciový trh řídí. A tady snad nelze říci, že NE.
Předpokládám, že něco podobného předchozí úvaze se dá v inzerované příručce dočíst. Pokud ne, trochu by to komplikovalo názor na efektivitu takové knihy pro investora.
Leda že by byl fígl v tom řízení trhu. Přímo trh asi žádné zprávy opravdu neřídí, ale řídí se jimi investoři. A teprve ti svými obchody ovlivňují trh. Ale to by byla dost násilná lingvistická přesmyčka.
Zdroj: POJISTENEC.CZ
A jaký názor na tvrzení Roberta Jaye máte Vy?