Výsledky statistik členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 1. pololetí letošního roku potvrzují mírný růst pojistného trhu. Meziročně vzrostlo předepsané pojistné o 200 mil. Kč, což odpovídá 0,3% růstu. Celkový vývoj je tažený dynamikou v neživotním pojištění, kde došlo k navýšení o 3,2 %. V oblasti životního pojištění, které bylo po několik let stabilizujícím segmentem, se naopak prohloubil pokles, a to na úroveň 4% snížení objemu pojistného.

Pokles u života: výsledek změn v daňové uznatelnosti?

Předepsané pojistné u životního pojištění pokleslo o téměř miliardu korun z 23,3 mld. Kč v 1. pololetí 2014 na aktuálních 22,4 mld. Kč. Enormní pokles pak nastal především u produktů s jednorázovým pojistným, kde se pojistné proti 1. pololetí roku 2014 snížilo o 33 %. Nadále se prohlubuje i pokles předepsaného pojistného u běžně placeného životního pojištění. Oproti 0,7% snížení na konci loňského roku nyní pokleslo o celé 2 %. Negativní zprávou je i zrychlující se úbytek počtu platných smluv životního pojištění. Za 1. pololetí roku 2015 se celkový kmen snížil  o 172 tis. pojistných smluv, což téměř odpovídá úbytku smluv životního pojištění za celý předchozí rok (pokles o 207 tis smluv). Tento negativní vývoj  může souviset se změnou podmínek daňové uznatelnosti na začátku roku. Zároveň nelze ani očekávat, že by dalšímu vývoji životního pojištění pozitivně přispěly vyhrocené diskuze kolem stávajícího legislativního vývoje.

Neživotní pojištění: dynamika roste

Příznivější situace vládne v neživotním pojištění, které mírně zrychlilo (3,2 %) a posílilo o 1,14 mld. Kč. Výsledek byl dosažen i přesto, že se ve srovnání s vývojem 2014 oslabila dynamika v povinném ručení. V 1. pololetí 2015 totiž předepsané pojistné za povinné ručení, ve srovnání s 4,6% růstem za celý rok 2014, posílilo o pouhých 1,5 %. Vzhledem k tomu, že počet smluv v povinném ručení roste aktuálně vysokým 4% tempem, potvrzuje 1,5% růst celkového předpisu, že nedochází k efektivnímu navyšování pojistného, které by dále pokrývalo navýšené závazky plynoucí z legislativních změn nastalých v roce 2014 (nový občanský zákoník, Fond zábrany škod, výjezdy Hasičského záchranného sboru) ani náklady spojené s  letošním zrušením příspěvků neplatičů povinného ručení do Garančního fondu ČKP.

Naopak slibný výsledek je zřetelný v havarijním pojištění. Za 1. pololetí 2015 vzrostlo předepsané pojistné o 4,4 %. Stejné hodnoty růstu dosahují také podnikatelská pojištění. Zlepšování výsledků těchto segmentů lze se zpožděním přičíst ekonomickému oživení v ČR, jež se projevuje vyšší dynamikou nákupů nových a dražších vozidel i vyššími investicemi a zájmem o pojištění ze strany podnikatelských subjektů.

Zdroj: tisková zpráva ČAP

komentáře 4
 1. Pokles předepsaného pojistného u běžně placeného životního pojištění nevidím jako problém z hlediska klientů, kteří tedy tím pádem na tomto předepsaném pojistném zaplatili méně (samozřejmě, je to problém pojišťoven).
  Myslím si, že to je z důvodu, že v IŽP se začalo více používat pojistné na úrovni “minimálně postačujícího” a, to hlavně, přišlo na trh několik zajímavých RŽP, které dokáží IŽP dobře nahradit.
  Samozřejmě změny v zákonu se také podepsaly, ale to, že se zrušily “průtokáče”, tak to neberu opět za problém.
  Možná i k tomuto výsledku přispěla osvěta na tomto webu.

  5

  0
 2. Pokles u jednorázů je asi způsoben tím, že na trhu bylo mnoho jednorázů – garantovaných fondů. V prostředí nízkých úrokových sazeb lze garantované fondy stavět jen velmi obtížně, produkty vymizely z trhu.

  3

  0
 3. Ondřej K. 5 roky

  Zaujal mě hlavně úbytek 172 000 smluv. To je za jeden kvartál hodně, defacto 4x větší dynamika poklesu jako v minulém roce. Tady by mě hodně zajímaly příčiny. Změna daňové legislativy se mi jako hlavní důvod nezdá :-/

  3

  0
 4. Možná je to tím, že se zvyšuje administrativa, odpovědnost, s čímž souvisí i další zkoušky (Legislativa AML + zákon Spojených států -Foreign Account Tax Compliance Act ). Neustálé negativní kampaně proti naší profesi. Poslední kampaně mi dokonce odradily minimálně tři klienty, o kterých vím. Do toho daňové změny, určitě to má všechno velký vliv na produkci života. Osobně jsem na neživot taky více zaměřil.

  3

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account