edu
Zdroj: pixabay.com

Jaké změny proběhly v sektoru certifikací za poslední měsíc? Málokdy se toho za pouhé čtyři týdny událo v naší branži tolik, ale pojďme popořadě.

Netrpělivě jsme jako akreditovaná osoba očekávali informace z vlády, které by nám určily dobu naší nucené přestávky (připomínám, že poslední certifikace u Vectoru proběhla 10.3.2020 v počtu 132 účastníků a kdo ji tehdy vykonal úspěšně, tak si jistě blahořečí, že to neodkládal).

Vláda konečně zveřejnila plánovaný scénář, „Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností“. Ten konkrétně stanovil, že od 25. května 2020 bude možno provozovat

  • Hromadné akce s odstupňovaným počtem účastníků
  • Kulturní, společenské a sportovní akce (do 50 osob)
  • Další, včetně opatření z cestovního ruchu
  • Zoologické zahrady (včetně vnitřních prostor)

Tak jsme se zamysleli a předpokládáme, že konkrétně nás se týká akce zmíněná ve dvou výše uvedených specifikacích, a to „hromadná akce“ kombinovaná s počtem účastníků do 50 osob. Kdybych chtěl přidat trochu nadsázky, podotknul bych, že…“Certifikace provádíme v hotelech a vždy se jedná o kulturní prostředí, část účastníků přijde na zkoušku v šatech a kravatě, dámy v halenkách, případně šatech, takže je dodržen společenský bontón a sem tam někdo dobíhá na registraci, takže je to vlastně pro někoho i sportovní zážitek“.

Ale teď vážně.

Co to konkrétně pro akreditovanou osobu znamená? Vzhledem k tomu, že pořádáme multi termíny, na kterých je možno vykonat zkoušku ze 16 typů certifikací (jen v rámci pojištění je to 9 typů), jedná se o akce, kde se sejde i 100 + osob.

Proto jsou pro nás důležité doplňující informace. Zda budou po 25. květnu 2020 platit pravidla pro dvoumetrové odstupy mezi účastníky. Zda pokud pořádáme dopolední a následně odpolední termín, bude nutnost dezinfikovat sál. Kolik to stojí a jak dlouho dezinfekce trvá? Máme nyní na červen objednat sál na 50 osob a pozvat 47 účastníků (počítám do počtu i 3 členy zkušební komise)? Když objednáváte sál, tak je jiná cena pro 50 osob a jiná pro 100 osob. A pokud máte v sále pro 100 osob 97 účastníků, nebo 47, je to rozdíl. Využijete polovinu kapacity, platíte celý sál. A kdo ví, jaký režim bude stanoven za dva měsíce. To je pouze malý pohled do kuchyně Vectoru.

A je tu ještě jedna důležitá skutečnost – v případě zkoušek odborné způsobilosti pro pojišťovací zprostředkovatele by bylo žádoucí umožnit odklad přechodného období o několik měsíců, když kvůli koronavirovému stop stavu aktuálně není možné zkoušky realizovat. Kupříkladu realitní makléři budou moci prokázat odbornost pro svou práci až do začátku března 2021 místo do začátku letošního září. Zprostředkovatelé ji potřebují k přeměně své živnosti na vázanou. Senát tuto vládní novelu o realitním zprostředkování ve čtvrtek schválil, proti nebyl nikdo.

A co desetitisíce zprostředkovatelů pojištění, kteří se chystají na náročnou zkoušku odborné způsobilosti s pevným termínem přechodného období do 1.12.2020? Odklad v délce několika měsíců by jim přinesl více klidu.

V této situaci se ukázalo, jak důležitou roli pro komunikaci s vládou hrají asociace, které jí mohou dávat návrhy a doporučení ze svých komunit a specifických oblastí podnikání. Jsem v kontaktu s ředitelem ČASF, panem Markem Černochem, který již v této záležitosti jedná s Ministerstvem financí a Českou národní bankou. Také víme, že se na Slovensku rozbíhá odborná diskuse o realizaci distanční možnosti certifikačních zkoušek, což může být pro ČR inspirace.

Co se (asi) bude dít o letošních prázdninách, aneb jak vypadají certifikační prázdniny?

Při vzpomínce na loňský červenec mám v paměti, že jsme si dohodli v našem týmu dovolenou, vystřídali jsme se, odpočinuli, abychom již v srpnu byli připraveni opět certifikovat. Ale co letošek?

Samozřejmě se zajímám o nálady v týmech poradců a snažím se sondovat, co oni plánují a jak si zorganizují svůj čas v červenci a srpnu. I oni mají v mnoha případech zatím u prázdnin 2020 otazník.

V každém případě jsem se setkal s názorem, že je možno letošních prázdnin využít nejprve k přípravě na zkoušku a poté – ještě v době prázdnin – stihnout certifikace. A v září se na 200 % vrátit ke klientům a konečně realizovat obchodní příležitosti. Pokud by došlo k odkladu přechodného období, určitě by část poradců na zkoušky na čas zapomněla a vrátili by s k ní až po prázdninách.

Vstup do odvětví

V případě pojištění je při ruce určitá možnost absolvovat v době přechodného období „Kurz k přechodnému období“ a zkoušku vykonat až později. Zkušení poradci si jistě pamatují dřívější základní stupeň PPZ. Původně jsme si ve Vectoru mysleli, že zájem o tento kurz se bude postupně snižovat, ale opak je pravdou. Stále ho máme v nabídce, a tím umožňujeme vstup do odvětví nováčkům i v době, kdy certifikace druhý měsíc neběží. Kurz se dá vykonat na dálku, což se nyní velmi hodí.

Jeden velmi častý dotaz z terénu.

Obrací se na nás poradci a manažeři, zda bychom dokázali zařídit certifikace distančně, bez nutnosti sejít se osobně na konkrétním místě za osobní účasti zkušební komise.

Zde tazatele odkazuji přímo na text Vyhlášky č. 195/2018 ze dne 30. srpna 2018 o odborné způsobilosti pro distribuci pojištění, konkrétně § 4 Věcné předpoklady:

 

(1) Akreditovaná osoba musí mít k dispozici prostory vhodné k pořádání odborných zkoušek, s přiměřeným počtem a kapacitou zkušebních místností.

(2) Akreditovaná osoba musí mít k dispozici technické a programové prostředky pro pořádání odborných zkoušek a uchovávání dokumentů o provádění odborných zkoušek1)

 

A protože se doba dramaticky mění, možná je nyní ten pravý čas na odbornou a věcnou diskusi, jak by zkouška mohla v budoucnu fungovat distančně. Samozřejmě, že je třeba prodiskutovat několik okruhů otázek. Musela by se stanovit jasná pravidla z hlediska legislativy, IT a SW požadavků, včetně zajištění regulérnosti zkoušek. A to znamená připravit a schválit vyhlášku, což určitý čas trvá. Ale to je spíš otázka měsíců a příštích let. Nepředpokládám, že se nyní zvládne vše připravit tak, aby poradci skládali zkoušku na dálku.

Budou se zkoušky odborné způsobilosti odkládat?

Momentálně by zájemcům o certifikace a dvaceti akreditovaným osobám na pojištění pomohlo, kdybychom mohli začít certifikovat co nejdříve, tedy výše uvedeného 25. května, v souladu s harmonogramem. Ale posun termínu přechodného období přesto stojí za zvážení kompetentních orgánů.

Na závěr přeji vám všem pevné zdraví a neklesejte na mysli. Děkujeme všem za pochopení, opravdu se nyní jedná o zcela mimořádnou situaci, kterou se snažíme každodenně zvládnout ve vztahu ke všem účastníkům zkoušek.

 

Autor je vedoucí obchodního oddělení společnosti VECTOR Certifikace.

 

1 komentář
  1. Marek Černoch 3 roky

    Děkuji panu Miroslavu Škvárovi za podnět do diskuze. Odborné zkoušky jsou teď jedno z témat, které intenzivně komunikujeme. Poptávka po zkouškách je v době březen až květen povětšinou největší a zrovna v tomto roce, kdy se blíží konec přechodného období se situace díky COVID-19 hodně zkomplikovala. I když už to vypadá, že bychom se mohli v průběhu května začít v oblasti vzdělávání a zkoušek začít vracet do normálu, bude z důvodu velkého počtu zkoušených náročné dodržet termín do 30.11. 2020. Velkou měrou to také bude záviset na rozvolňování omezení. V posledních týdnech se vládní rozhodnutí mění každý den, takže se dá jen těžko predikovat, jak se to bude vyvíjet dál. Ale věřme, že už to bude jen lepší.
    Problematika distančních zkoušek je zatím v rovině teorie. Současná situace přinesla spoustu nových zkušeností, které se budou jistě rozvíjet i po skončení koronavirové krize. Mluvím teď o online komunikaci, která se stala v posledních měsících nutností a myslím, že by se dala využít právě i tady. Je to ale otázka názorů a diskuze. Toto a další témata (například aktualizace otázek, na kterou se čeká) teď komunikujeme s ČNB, MF a dalšími profesními asociacemi.

    Marek Černoch
    ČASF

    0

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account