studium
Zdroj: pixabay.com

Rok 2020 bude zcela jistě do historie zapsán jako rok, kdy nás překvapila černá labuť v podobě virové nákazy Covid-19 (Corona Virus Disease 2019). Podívejme se, jak zásadním způsobem ovlivnila činnost desítek tisíc  poradců, zprostředkovatelů a zaměstnanců bank, kteří se chystají na zkoušku odborné způsobilosti na pojištění. Tu musí dle Zákona 170/2018 Sb. vykonat nejpozději do 1.12.2020.

Na trhu je k dnešnímu dni (25.3.2020) celkem dvacet akreditovaných osob dle zákona o distribuci pojištění a zajištění. Jejich činnost zásadním způsobem ovlivnila virová pandemie. Ale vezměme to popořádku.

1. První zpráva byla: Vzhledem k situaci týkající se šíření korona viru 2019-nCoV s ohledem na nařízení Rady bezpečnosti státu v souvislosti s šířením korona viru jsou s účinností od 10. března od 18 hodin zakázány sportovní a společenské akce nad 100 osob. Naše společnost VECTOR Certifikace ihned reagovala a snížili jsme počet účastníků na našich multi termínech (možno vykonat v jeden den kteroukoliv certifikaci ze 16 možností) na počet 95 účastníků. Mysleli jsem si, že certifikace budou moci pokračovat.

2. Oznámení vlády ze dne 12. března 2020 ohledně opatření o zákazu akcí stanovilo: „až do odvolání jsou zakázány také vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob.“ Fajn, zahájili  jsme opatření a snížili počet účastníků na připravovaných termínech pod hranici 30 osob.

3. Záhy přišlo zásadní omezení a certifikace byly zcela zrušeny.

Co bude dál?

Všichni si uvědomujeme, že vzniklá krizová situace ovlivňuje celý svět, ale i státy a jednotlivce, potažmo i naše podnikání a budoucnost. Stále pozorně sleduji zprávy v médiích a tiskové konference a nemám pocit, že se současné omezování v pohybu osob brzy změní.

Samozřejmě, že i Vector se chystá na další týdny a měsíce a máme připravená opatření, jak v budoucnu, až to bude možné, opět nabídnout zájemcům dostatek termínů. Ale hodně bude záležet, jak brzy to bude a jaká budou omezení. Omezování šlo ve vlnách s limitem 100, poté 30 osob a pak zákaz. Můžeme počítat, že i další kroky povedou po stupních 30, 100 a pak bez omezení. Kdo ví?

Situace se změnila. Jak na ni reagovat?

Jsem v každodenním kontaktu s trhem, a tak vnímám signály, které přicházejí a snažím se je dát do určité souvislosti. Co u mě nyní rezonuje jsou tato témata:

 • Většina osob, která se věnuje poradenství a zprostředkování jsou OSVČ. Jejich příjmem jsou provize za sjednané produkty a ty se nyní nesjednávají, nebo velmi omezeně.
 • V ČR je uzavřeno 1,1 milionu hypotečních smluv a kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, bude mít brzy problém.
 • Nyní mohu jako poradce uzavírat smlouvy na dálku, ale jsem na to připraven technicky a umožňuje to compliance? Jak se „moje“ firma na tuto možnost v minulosti nachystala? Kdo to umí, má obrovskou výhodu.
 • ,,Mám nyní sice home office, ale se dvěma školáky se učím a supluji několik hodin denně naše pedagogy…”, i to jsem často slyšel.

Každá situace může být i příležitostí

Mnoho koučů, manažerů a psychoterapeutů vám řekne, že tato naše situace může být i příležitostí.  Konkrétně tyto týdny mám sice omezenou možnost scházet se s klienty, ale mám třeba více času na sebe a rodinu. A pokud mám více času a před sebou certifikační zkoušku, mohl bych tento čas věnovat samostudiu a být připraven. Až se za par týdnů opět začnou na webech akreditovaných osob objevovat termíny certifikací, zkoušku úspěšně vykonám a budu se plně věnovat klientům a zadrženým obchodům.

Role on-line kurzů a vzdělávání

I tým Vectoru si uvědomil tuto vzniklou situaci a přišel s konkrétním produktem, který jsme nazvali videokurzem.

Videokurz se skládá ze dvou oddělených částí – teoretické (146 minut) a praktické (2 hodiny).

Pokud bych to chtěl k něčemu přirovnat, je to jako účast na jednodenním přípravném kurzu, kdy během dopoledne s lektorem získáte obecné odborné znalosti z pojištění a v odpolední části s vámi lektor probere to nejtěžší z testů a vysvětlí vám, proč je některá odpověď správná a jiná chybná.

Naše první ohlasy jsou velmi pozitivní a o tento druh vzdělávání začíná být zájem. Potěší nás zajímavé zpětné vazby a rádi videokurz vylepšíme. V každém případě to považujeme za krok vřed, přejít z klasického seminářového vzdělání k možnosti přivést lektora na monitor vašeho počítače.

A ještě přidávám trochu statistiky

V roce 2019 a 2020 jsme certifikovali celkem 500 osob na pojištění. Statistika je k 10.3.2020, to byl také poslední den letošní certifikace, kdy jsme měli 132 osob v Praze 8 – Ládví a pak jsme se bohužel odmlčeli a čekáme na lepší časy, kdy se vše vrátí do normálu.

V každém případě je velké množství zprostředkovatelů pojištění, kteří mají certifikace stále před sebou. Bude naším společným úkolem jim vytvořit podmínky pro zvládnutí k tomu magickému datu konce přechodného období, tedy 1.12.2020. Nemám pocit, že bude čas a nálada tento termín legislativně posunovat. Před celou společností budou asi závažnější problémy.

Komentářů: 2
 1. Pavel 3 roky

  Doporučuju dělat jako všichni on-line.

  0

  0
 2. Dobrý den,
  to by bylo super. V jednom prohlížeči spuštěný test a v druhém otevřené otázky včetně správných odpovědí. Takhle by se dala dělat i např. autoškola, státnice na VŠ, advokátní zkoušky atd. Zvýšila by se úspěšnost a všichni by byli spokojeni, co myslíte?!

  0

  0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account