PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna má za sebou rok ostrého provozu a čísla jasně ukazují, že sdílená ekonomika zcela mění principy pojištění. Členové se chovají zodpovědně, počet škod je ve srovnání s trhem několikanásobně nižší a proto mohou být nízké i ceny pojistek. Oproti nejlevnějším online nabídkám jednotlivých pojišťoven na trhu členové PKP v roce 2016 zaplatili zhruba o 42 procent méně, ve srovnání s průměrem trhu ušetřili téměř šedesát procent.

Občasné škodě se člověk nevyhne. Zatímco klienti tradičních pojišťoven často usilují, aby pojistku „vyždímali“ do poslední koruny, první rok provozu PKP ukazuje, že členové pojišťovny vystavěné na principech sdílené ekonomiky se chovají výrazně jinak. Protože pojišťovna spravuje jejich společný majetek a 75 procent zisku na konci roku rozděluje zpět, členové akceptují s tím spojené principy. Třeba to, že úrazové pojištění má pomoci v problémech, ale není to bolestné například za naražené koleno. Nebo fakt, že společně s odřeným blatníkem si nenechám z pojistky opravit také před půl rokem promáčknuté dveře a jako bonus do ceny opravy po dohodě se servisem schovám i nové pneumatiky.

Lidé přirozeně využívají možnosti, které mají. Klienti velkých pojišťoven tak vedou se svým pojistitelem souboj o peníze, které zaplatili. V peer-to-peer pojišťovně mají členové uložený vlastní společný majetek. Máme tedy zcela jiný, partnerský vztah,“ vysvětluje Marek Orawski, předseda představenstva PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny

Dokladem rozdílného přístupu je míra škodních událostí. Ta se měří jejich počtem na stovku uzavřených pojistek. Zatímco průměr trhu je 8,24 pojistných událostí na sto pojistek, v případě PKP je to pouze 1,6 – tedy číslo více než pětkrát nižší. Díky tomu členové pojišťovny za rok 2016 dostali zpět v průměru 42 % z pojistného, které zaplatili. To znamená, že průměrná cena pojištění PKP je u různých druhů pojistek zhruba o 40 % nižší proti druhé nejlevnější nabídce na trhu a přibližně o 60 % nižší ve srovnání s tržním průměrem. Průměrná cena povinného ručení za VW Passat 2,0 TDI z roku 2012 tak například za rok 2016 u PKP činila 1766 Kč, zatímco druhá nejlevnější nabídka na trhu se pohybuje kolem 3 000 Kč. Modelová čtyřčlenná rodina, která si u PKP zřídí povinné ručení a havarijní pojištění, pojištění domácnosti a úrazové pojištění, by tak za rok 2016 zaplatila zhruba 12 500 Kč. Poskládáním jiných nejlevnějších nabídek na trhu by se dostala minimálně přes 20 000 Kč. Taková kombinace je však v podstatě nemožná, protože rodina by musela neustále hlídat nejlevnější nabídky a musí počítat s výpovědními lhůtami. Reálný náklad v případě levného pojištění nakupovaného online se tak dostává spíše ke třiceti tisícům.

PKP v roce 2016 rostla podle plánu organickým způsobem, bez investic do marketingových kampaní. Na konci roku měla 1 042 členů, dnes již přes 1 200. Hlavním motorem růstu je doporučování od současných členů. Majoritním akcionářem a investorem pojišťovny je finanční skupina RSJ. „PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna je náš dlouhodobý investiční záměr. Chceme na pojistný trh přinést změnu a podle plánu sem budeme i v dalších letech investovat,“ vysvětluje Libor Winkler, řídící partner finanční skupiny RSJ.

První rok sloužil především k ověření, zda bude fungovat partnerský vztah mezi pojišťovnou a jejími členy. To se jednoznačně potvrdilo. Letos chceme trochu víc šlápnout na plyn a dále růst. Stále však platí, že nehodláme utrácet peníze členů na drahý marketing a obchodní zástupce. Naším cílem v roce 2017 je dostat se na vyšší jednotky tisíc členů,“ shrnuje Marek Orawski.

klubova

* K získání takovéto ceny je třeba každý rok hledat nejlevnější nabídku a svoje portfolio poskládat z produktů  více pojišťoven. Auto: VW Passat, 1 968 ccm, 103 kW, r.v. 2012 | 250.000 Kč | Řidič 40 let, s rodinou | Pardubice | maximální bonus. Domácnost: Byt v 1. patře, hodnota 1 000 000 Kč, Pardubice

Fakta:

  • PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna je první licencovanou peer-to-peer pojišťovnou v Česku a pravděpodobně i na světě.
  • Vznikla z iniciativy čtyř pojišťovacích manažerů, kteří nebyli spokojeni se současnou praxí většiny českých pojišťoven.
  • Nabízí pojištění aut, majetku, odpovědnosti, úrazové a cestovní pojištění.
  • Licenci ČNB získala jako první nová pojišťovna v ČR od roku 2008.
  • Majoritním akcionářem je finanční skupina RSJ.
  • PRVNÍ KLUBOVOU zajišťují přední světové zajišťovny, vedoucím zajistitelem je Hannover Re.
  • Likvidaci pojistných událostí zajišťuje síť AXA Assistance.

Zdroj: tisková zpráva PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account