Povinné ručení nikdy nebylo levnější. Pojistné škody však stále rostou. Cenová válka pojišťoven sice zatím dále pokračuje, ale v  zákulisí už se mluví o tom, že tento stav není dlouhodobě udržitelný. První náznaky změny zaznamenali největší klienti pojišťoven – leasingové společnosti a velké firmy.

{+}

„Řada společností vlastnících velké vozové parky se setkala s tím, že v roce 2009 a 2010 jim jejich pojišťovny nabídly vyloženě dumpingové ceny. Na konci roku 2010 ale tyto pojišťovny zjistily, že vybrané pojistné nestačí na pokrytí všech škod, a ceny tak musely prudce zvednout,“ popsal pro Hospodářské noviny současný stav Ladislav Bastl, specialista na pojištění z leasingové společnosti LeasePlan. Pojišťovny si podle analýzy jím reprezentované firmy dlouho nepřipouštěly, že by se jich mohla ekonomická recese dotknout. Nové klienty nabíraly za každou cenu – bez ohledu na jejich kvalitu a profitabilitu. „A důsledky se projevují právě teď,“ dodal.

Zvyšování cen se však pravděpodobně nedotkne jen největších klientů. Podle HN se stále silněji objevuje názor, že stejný osud čeká také malé zákazníky. „Když hovořím s pojišťovnami, tak by sazby zvýšit opravdu moc chtěly, ale zatím se to neodvážila udělat žádná. Snad jen Slavia opravdu zvýšila své sazby,“ popsal situaci na trhu Pavel Ronovský, šéf společnosti Top-pojištění.

Nemalý vliv na cenu pojistného bude podle článku mít i implementace evropské legislativy Solvency II. Kdo nakonec bude muset za pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel zaplatit vyšší cenu ukáže čas. Zatím pojišťovny opatrně zmiňují nejrizikovější (čtěte často havarující) klienty.

Zdroj:
Roman Šitner: Cenová válka končí, povinné ručení automobilů poroste. Hospodářské noviny, 18. 3. 2011.Komentářů: 3
 1. Jakub Pecha 13 roky

  Je to pravda… Cena pov na dvoulitr za 2000 Kč/rok je fakt šílená…

 2. Denis Racin 13 roky

  Cena je to opravdu nízká. Však jedna malá pojišťovna, kterou raději nebudu uvádět, na to doplácí.

 3. Martin Dratva 13 roky

  Nezáleží až tak na pojišťovně, ale na konkrétním poradci, jakou si s tím dá práci :) Například o Kooperativě je v některých lidech zakotveno, že má drahé pojištění aut, ale není to pravda. U některých klientů bych při nižších limitech a „holátku“ dokázal cenu 2000 za dvoulitr asi taky. Ale člověk, jež má takové auto si myslím může dovolit i lepší služby.
  Věřím, že ceny ještě dlouho nahoru nepůjdou. Stále je to živný kmen většiny pojišťoven a žádná o něj nechce přijít tím, že bude výrazně dražší, než konkurence.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account