Otázka: Kde levně pojistit zedníka na úraz – trvalé následky a denní odškodné? Odpověď: Úrazové pojištění by nemělo být vybíráno jen podle ceny, ale předpokládejme, že je to v tomto případě nejdůležitější parametr pro výběr produktu. Jaké jsou rizikové skupiny? Do které patří zedník? Jakou pojišťovnu vybrat?

Dušan Šídlo

Ing. Dušan Šídlo

Do Broker Trustu, největší české brokerpoolové společnosti servisující nezávislé finanční poradce, nastoupil k 1. únoru 2014 Ing. Dušan Šídlo.

Dlouholetý analytik finančních produktů se v Broker Trustu zaměří v nejbližší době zejména na tvorbu analýz a inovativní úpravy finančních informační podpory produktů, přípravu srovnávacích nástrojů.

Autor tohoto článku publikuje na blogu společnosti Broker Trust.

Rizikové a nebezpečenské skupiny

Pojišťovna bude vyžadovat při sjednání úrazového pojištění údaje o profesi pojištěného. Důvodem je existence tzv. rizikových nebo nebezpečenských skupin, a to podle míry hrozícího rizika úrazu vykonávaného povolání a mimopracovních aktivit. Nejčastěji pojišťovny rozlišují tři, výjimečně čtyři rizikové skupiny. Zařazení do vyšší rizikové skupiny znamená automaticky vyšší pojistné.

Nejnižší riziková skupina je určena převážně pro nevýrobní či nemanuální profese, tedy pro ty, kteří vykonávají převážně duševní činnost. Druhou skupinu tvoří povolání s převahou manuální práce, ale bez výrazně rizikovějších činností. Třetí riziková skupina je vyhrazena pro profese s vysokým rizikem úrazu (práce s výbušninami, záchranné služby apod.). Pokud pojišťovna používá čtyři rizikové skupiny, většinou citlivěji rozlišuje riziko u vysoce rizikových profesí a do poslední rizikové skupiny zařazuje profesionální sportovce.

U České je zedník v první skupině

Zedník je u naprosté většiny pojišťoven ve druhé rizikové skupině. Jednou z výjimek je Česká pojišťovna, kde je zedník v první skupině. Je tedy pojišťován za stejnou sazbu jako například administrativně pracující osoba. Česká pojišťovna totiž od února letošního roku přesunula u svých produktů (rizikové pojištění MULTIRISK i životní pojištění 4Life) celkem 100 povolání z druhé rizikové skupiny do první. Pokud je tedy na úraz pojišťován klient s rizikovějším povoláním, má smysl do srovnávací nabídky pro klienta zařadit i Českou pojišťovnu. Zatímco poplatky z investiční složky jsou u této pojišťovny stále nedostatečně transparentní, v oblasti úrazového pojištění patří podmínky k těm férovějším. Podrobnější analýzu životního a úrazového pojištění pro vás aktuálně chystáme.

A kde byste zedníka pojistili vy?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account