Nemovitosti i vybavení domácností jsou náchylné na to, podléhat mnoha vlivům. Kromě běžného opotřebení a neposedných dětí ohrožují především nemovitosti také živly. I proti nim je vhodné se pojistit. Rozumíme však správně pojmům v pojistných podmínkách? Není oheň jako oheň a není voda jako voda!

{+}

Pojišťovny podle sdělení České asociace pojišťoven vyplatily za uplynulých 15 let pojistná plnění v objemu 90 mld. Kč jen za škody způsobené živelní událostí. ČAP ale již neuvádí, kolik pojišťovny nevyplatily, protože lidé byli špatně pojištěni. A takových není málo.

Bohužel živelní katastrofy odkrývají i chyby, jež klienti při sjednání pojištění dělají. Nejčastější z nich je podpojištěnost majetku, které se ukazuje jako problém zejména u zastaralých pojistných smluv,“ uvádí Marcela Kotyrová, manažerka pro komunikaci a vzdělávání ČAP.

Mít pojištěný majetek za pár korun není vždy výhra. Dalo by se to přirovnat k přesvědčení mnoha lidí, že když mají uzavřené penzijní připojištění, budou na důchod dostatečně zajištěni. Rizik „levné“ pojistné smlouvy může být celá řada – od nízké pojistné částky, přes úzké krytí rizik, po devalvujících výluk z pojištění. V případě pojistné události spláče špatně pojištěný nad výdělkem (tedy, nad pojistném plnění).

Tabulka 1: Počet hlášených škod a jejich výše za uplynulých 15 let

Počet hlášených událostíŠkody
Povodně280 00053 mld. Kč
Vichřice a krupobití240 0008,5 mld. Kč
Sníh na střechách88 0002,9 mld. Kč

Zdroj: ČAP

Živelní události jednoznačně nepatří mezi nejčastější původce škod. Kupříkladu zloději navštěvují domácnosti mnohem častěji než velká voda. Škody způsobené živelnými událostmi ale patří bezkonkurenčně k nejvyšším. Lehne-li dům či byt popelem, nezbyde ani to, co po sobě zanechá sebedůkladnější zloděj.

Celý článek si můžete přečíst na webu Hypoindex.cz.

Setkáváte se často s tím, že by si zákazníci neuvědomovali, jaká živelni rizika jejich nemovitosti ohrožují?Komentářů: 7
 1. Aleš Brabenec 14 roky

  Souhlasím s článkem. Většina lidí má svůj majetek podpojištěný. Když jejich dům smete voda, akorát nadávají na pojišťovny, že neplní. Nevidí druhou stranu mince. Jestli platí klient dvě stovky ročně na pojištění majetku, nemůže očekávat milionové plnění od pojišťoven.

 2. Velice často se setkávám s „argumentem“ ze strany klientů: „jé ale já platím teď jenom pár stovek a ono mi to stačí a Vy mi tu počítáte nějakých pátnáct stovek.“

  Ovšem je to i v naší práci. Jak dokážeme s klientem pracovat, a vysvětlit mu poměr užitek/cena.

 3. Souhlasím s článkem.

 4. Oldřich Pátek 14 roky

  Stejně jako u domácností, kde by jsme měli dělat “ revizy inventáře domu či bytu“, vidím i u nemovitostí důležitost zhodnotit reprodukční hodnotu a vyhnout se tak podpojištění.

 5. Michal Mička 14 roky

  Nejčastěji se setkávám s podpojištěním,které je ve většině případů zapříčeněno zastaralostí pojistných smluv. Jinak samozřejmě vyvstává stejný problém jako u jiných pojistných produktů,klient téměř vůbec neví,na co konkrétně je pojištěn. Jediné,co ví,je že je pojištěn. Potom se diví,že pojišťovna neplní a nebo dochází ke krácení pojistného plnění.

  • Pane Mičko,

   zde s Vámi musím plně souhlasit. Bohužel ve své praxi jsem se setkal už i s případem, kdy byla klientovy vypovězena zástupcem poradenské společnosti smlouva s širším krytím a uzavřena dražší smlouva s krytím horším.

 6. Každá pojišťovna, která má ve svém portfoliu produktů pojištění domácnosti, má stanoven svůj vlastní způsob a metodiku výpočtu pojistného. Jeho výši však zpravidla ovlivňuje několik důležitých faktorů. Mezi ty nejzákladnější patří:

  * pojistná částka, tj. celková cena domácnosti a jejího vybavení
  * úroveň vybavení domácnosti
  * velikost plochy domácnosti (počítá se s obytnou plochou)
  * lokalita, tj. umístění domácnosti (ve větších městech dražší pojistné než v městech menších nebo na vesnici)
  * zvolená spoluúčast pojištěného (čím větší spoluúčast, tím levnější pojistné)
  * zvolená rizika pojištění resp. úroveň krytí (jen živelné, jen krádež, aj.)
  * zabezpečení domácnosti proti vniknutí cizí osoby

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account