studium
Zdroj: pixabay.com

Prvních 80 pojišťovacích zprostředkovatelů absolvovalo v průběhu září odborné zkoušky podle § 58 zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění. Zkoušky napříč kategoriemi složilo 61 % z nich. Je to vysoká nebo relativně nízká úspěšnost?

Vzhledem k tomu, že úspěšnost absolventů odborných zkoušek na spotřebitelské úvěry a investice se pohybuje v rozmezí 60 % až 70 %, není to číslo, které by ze statistiky nějak vybočovalo. Každopádně testy v této první linii skládali převážně poradci s vnitřní motivací. Na objektivnější statistiku si tedy musíme ještě počkat.

A co dělalo uchazečům u zkoušky největší problémy? “Nejtěžší překážkou uchazečů pro úspěšné složení testu je získání minima jak pro znalostní, tak dovednostní část, které činí shodně 60 %. Často jsme svědky situace, kdy uchazeč splní např. znalostní část bez většího zaváhání, ale nezíská dané minimum pro dovednostní část a naopak, i když dosáhne více než 75 % celkové úspěšnosti, která je hranicí pro úspěšné absolvování testu,” uvedla Česká národní banka.

Zkoušková sada obsahuje 1 500 znalostních otázek a 100 případových studií ověřujících dovednosti uchazeče. Celkem je k dispozici devět typů zkoušek pro životní a jednotlivé oblasti neživotních pojištění a jejich vzájemné kombinace. Odborné zkoušky provádějí tzv. akreditované osoby na základě oprávnění od ČNB. Momentálně se jedná o 19 subjektů. Odbornou zkoušku je nutné realizovat do 24 měsíců od účinnosti zákona, tedy nejpozději do 30. listopadu 2020.

Více informací ke statistice úspěšnosti odborných zkoušek o distribuci pojištění a zajištění dle jednotlivých typů zkoušek naleznete zde:

https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/dohled-financni-trh/.galleries/vykon_dohledu/povolovaci_schvalovaci_rizeni/poj_zprostredkovatele_likvidatori/download/vyhodnoceni_uspesnosti_odbornych_zkousek_ZDPZ_201909.pdf

Zdroj: ČNB, Poradci-sobě.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account