Generali odhalila za 1. kvartál 2011 pojistné podvody za více než 15 milionů korun. To je 2násobný nárůst v meziročním porovnání. V 1Q 2010 se podvodníci pokusili vymámit z pojišťovny na 6,5 milionu korun. Ještě markantnější srovnání se nabízí s rokem 2009.

{+}

Za pouhé tři měsíce letošního roku jsme totiž na vyšších číslech než za celý rok 2008, kdy se odhalené pojistné podvody pohybovaly na úrovni necelých 12 milionů korun. Lidé i nadále nejčastěji podvádí v oblasti pojištění motorových vozidel. Jak se ale shodují detektivové i likvidátoři pojišťovny Generali, pomalu k nám míří trend ze západní Evropy, podvody v pojištění odpovědnosti.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech pojistných událostí může vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. V západní Evropě pak patří mezi nejčastější podvody případy v pojištění odpovědnosti.

Z celkového počtu pojistných podvodů, které detektivové Generali odhalili za první kvartál letošního roku, spadá 46% případů do oblasti havarijního pojištění. Na dalších místech je s 27% povinné ručení a  s 18% pojištění majetku. 8% odhalených pojistných podvodů si připsalo na vrub pojištění odpovědnosti. Zbývající 1% spadá do ostatních oblastí pojištění.

I nadále zůstávají nejfrekventovanější pojistné podvody u pojištění motorových vozidel, kdy se klienti snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla, na jejichž základě žádají větší odškodnění.

Poměrově zaznamenaly nejvyšší nárůst podvody v pojištění odpovědnosti. Zatímco za celý rok 2010 šetřili detektivové Generali jediný případ, za první kvartál letošního roku to bylo již 8 případů. Obdobný trend vykazuje pojištění majetku. V loňském roce se jednalo o 22 případů, v letošním již o 17.

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná  o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Příklad pojistného podvodu z pojištění odpovědnosti:

Matka nahlásila škodu, kterou mělo způsobit její čtyřleté dítě. Během návštěvy nehtového studia měl její potomek v nestřežený okamžik poškodit nožem na bábovku koženou sedačku. Škoda byla vyčíslena na 60 tisíc korun. Po individuálním prošetření a posouzení míry zavinění se obdobné škody uplatňují z pojištění občanské odpovědnosti, pokud je sjednáno.  V tomto případě se ale jednalo o škodu, která byla totožná se škodou, která byla nahlášena majitelkou nehtového studia již před rokem u jiné pojišťovny. Matka se ji s ročním odstupem, pravděpodobně po  dohodě s majitelkou nehtového studia, snažila uplatnit dvakrát.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account