Pojištění je nazýváno jako obchod se sliby. Až v době nenadálé události se totiž pozná, zda pojišťovna daný slib skutečně splní. Víte, kolik jednotlivé pojišťovny vyplatily na plněních klientům?

Jak dobře plní konkrétní pojišťovna? To je jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám od finančních poradců. Existuje totiž řada klientů, kteří sjednání pojištění odmítnout s tím, že pojištění je plné výluk a pojišťovna stejně nebude plnit, pokud se něco přihodí. Podíváme-li se však do účetních výkazů pojišťoven, zjistíme, že pojišťovny vyplatí na plněních nemalé peníze.

Zatímco v roce 2010 činily náklady pojišťoven na výplaty klientům 36,7 mld. Kč, o 5 let později to bylo již 49,9 mld. Kč. To, že pojišťovny neplní, tak není jednoduše pravda. Ve výkazech pojišťoven lze dohledat i další zajímavosti. Například je možné zjistit, kolik peněz vybraných od klientů na pojistném jim daná pojišťovna vyplatí zpět na plněních.

Nutno dodat, že tato data nejsou zcela vypovídající. V případě neživotního pojištění mohou být náklady pojišťoven výrazně ovlivněny například nepříznivým rokem, kdy dojde k většímu počtu živelních událostí. V případě životního pojištění je to ještě komplikovanější, neboť do nákladů na pojistná plnění vstupují i náklady na výplaty odbytného a rezervotvorná složka z ukončených smluv životního pojištění, což výsledek pochopitelně zkresluje, neboť tyto výplaty nic neříkají o tom, jak pojišťovny plní v případě nepříznivých životních událostí jako jsou nemoci a úrazy.

Je však zarážející, že pojišťovny odmítají nezkreslená data poskytnout. Místo žádoucí transparentnosti považují pojišťovny tyto informace za obchodní tajemství.  I přesto mají srovnání z účetních výkazů pojišťoven jistou vypovídající hodnotu. Minimálně mohou vést k otázkám, proč právě daná pojišťovna má relativně nižší výši nákladů na pojistná plnění.

Zajímá vás, jak dopadla vaše pojišťovna? Podívejte se v následujících tabulkách.

PojišťovnaNeživotní pojištění: náklady na plnění v % z přijatého pojistného
ČPP59%
KOOPERATIVA58%
ALLIANZ57%
AXA51%
ČSOBP51%
UNIQA51%
GENERALI50%
ČP49%
MAXIMA34%
SLAVIA33%
KP22%
PojišťovnaŽivotní pojištění: náklady na plnění v % z přijatého pojistného
ČP113%
NN100%
ALLIANZ97%
ČSOBP86%
METLIFE80%
PČS79%
UNIQA74%
KOOPERATIVA67%
KP67%
AXA65%
ČPP60%
MAXIMA52%
GENERALI48%
AEGON29%

Pozn.: náklady na pojistná plnění v % z přijatého pojistného (průměr za 2 roky: 2015 a 2016)

Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trustu

komentáře 4
 1. Vašek Kott 2 roky

  Dle mého zajímavé, ale velmi málo říkající srovnání. Slovní spojení “jak dobře plní” mi přijde dost zavádějící.

  1

  0
 2. Roman Kolář 2 roky

  Souhlasím s Vaškem. Zejména u života s přihlédnutím k tomu, že do nákladů na pojistná plnění vstupují i náklady na výplaty odbytného a rezervotvorná složka z ukončených smluv, je takový název nevypovídající. Pokud se tato čísla objevují v nákladech, pak to vypovídá spíše o tom, že např. u ČP se mohlo hodně smluv životního pojištění zrušit a vyplácet odbytné… nikoli, že ČP nejlépe plní. Zrovna včera jsem modeloval Můj život a pojistné bylo v daném případě oproti nejlevnějšímu návrhu u Generali téměř dvojnásobné. Ne, že by cena byla jediným měřítkem, ale že by tam bylo dvojnásobné plnění, tomu nemůže věřit ani největší optimista.

  2

  0
 3. Statistika věda je.
  Souhlasím s kolegy – u ŽP to je naprosto přesný výsledek z jasného poměru vybraného a vyplaceného ve kterém se nedovíme, co jedna z těchto položek, = výplata, znamenala.
  :-(
  U neživota to bude z uzavřených případů.
  Ale, ale opravdu, je docela velký problém s plněním velkých částek z POV, které se začínají docela prodlužovat (časově) i navyšovat (finančně) při ublížení na zdraví či smrti.
  Ty mohou toto přesné procento také upravit.

  0

  0
 4. Tomáš Brabec 3 měsíci

  Maxima pojišťovna je banda šmejdů, všichni ruce pryč. Za zničenou místnost po havárii vody, vyplatili 1500kc a po vypovězení smlouvy po odeslání 1054kc za pravidelnou čtvrtletní platbu, vráceno 59 kc..? Zmrdi.

  0

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account