Názor veřejnosti na finanční poradce není úplně nejlepší. Bohužel je stále dost takových, kteří spíše hledí na svou peněženku než na zájmy klientů. Vašim kolegům a dalším osobnostem z poradenského světa pokládáme otázku: „Co Vás v oblasti finančního poradenství překvapilo?“

{+}Ondřej Záruba – investiční a úvěrový poradce

Mě překvapilo hodně věcí. Nejvíc mě překvapila asi skupina J&T s tím, jak vtrhla mezi externí zprostředkovatele a poradce. Myslím, že trh hodně oživila. Co se týče finančního poradenství jako takového, tak tam jsem žádnou revoluci nezaznamenal nikde. Úroveň poradenství je stále strašlivá. A to bude přinejmenším tak dlouho, dokud poradci nebudou s klientem podepisovat smlouvu o poradenských službách. Mediálně mě zaujaly nejvíce stránky Poradci-sobě.cz. Spoustu překvapení připravují i finanční instituce, které vymýšlejí stále nové a nové finty, jak klienta nenápadně obrat o peníze. Ale to nepřekvapuje ani tak mě, jako spíše ty klienty, kteří si tyto produkty koupili.

Jan Maňák, BNP PARIBAS Asset Management – ředitel pro obchod ČR a SR

Opravdu mě překvapily, až šokovaly jiné věci, třeba 750 miliard eur pro státy PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko – pozn. redakce), ale ve světě poradenství mě zaujaly následující čtyři události:

1) Zajímavý krok vidím ve vytvoření „Partners banky“ jako virtuální banky Partners a UniCredit Bank. Je to odvážný projekt, který může oběma stranám pomoct i ublížit. Dle mého soukromého názoru více do hry investují Partners, kteří mají mezi velkými nezávislými poradenskými společnostmi dobrou reputaci. UniCredit zdánlivě moc neriskuje, ale projekt může tlačit na nižší marže i ve stávající kamenné síti banky. Takže uvidíme, jak se obě strany vyhnou četným úskalím.

2) Druhá událost je méně nápadná, pokus Broker Consultingu proniknout na internet přes server www.penizenavic.cz. Český poradenský trh začíná být saturovaný, doposud s akvizicí klientů do poradenství přes internet nikdo velký úspěch neudělal, ale Marek Janšta do projektu přinesl své www.ifondy.cz a to by mohlo šance na úspěch zvýšit. Marek je starý pardál, u kormidla tohoto projektu mu věřím!

3) Vstup OVB do USF. Vnímám, že nový management OVB se snaží o „turn around“, o nápravu reputace OVB a tomu musí fandit každý příznivce slušného poradenství. Jsem příliš daleko na to, abych tuto událost mohl komentovat zasvěceně, ale věřím, že vstup do samoregulačních struktur ukazuje, že to OVB myslí vážně.

4) Čtvrtá, poslední a nejčerstvější událost je spíš odvozená, jsem zvědavý na dopady prodeje Atlantiku do skupiny J&T, bude-li schválen ČNB . Atlantik se etabloval jako vypořádací platforma pro fondy pro některé poradenské firmy. Mezi nimi i „moje“ fondy Fortis. Záměr nového vlastníka v oblasti distribuce investičních instrumentů a ochota tuto oblast dále rozvíjet bude důležitá i z hlediska budoucího vývoje správcovského trhu v Čechách.

Martin Viktora – zakladatel webu Poradci-sobe.cz

Pro mě bylo překvapením (šokem) přesun projektu HSBC Premier pod křídla České spořitelny. V této souvislosti mne hlavně překvapilo, jak rychle se renomovaná mezinárodní banka dokáže se svými klienty i zaměstnanci „vypořádat“. Naopak příjemně mne překvapil vstup OVB do USF. Další příjemné překvapení pro mne bylo osobní setkání s lidmi kolem projektu „Poradce se svědomím“. Jde o skupinu mladých (velmi mladých!) manažerů, kteří se snaží rozjet poctivé poradenství ve velkém rozměru a kteří mají ambici konkurovat největším stávajícím finančně-poradenským firmám. Nevím nevím, zda budou úspěšní… Ale jejich nadšení a čistota myšlenek byla opravdu osvěžující.

Martin Vlnas – šéfredaktor magazínu Finmag.cz

Rozhodně řecké prémie státním zaměstnancům za včasný příchod do práce. To sem ale příliš nepatří. Ze světa finančního poradenství jsem si ale také odnesl jeden „zajímavý“ zážitek. Setkání s majitelem
letadla-pyramidové hry-Ponziho schématu nazvaného projekt Freedom opravdu stálo za to. A také jeho přiznání, že jde sice o podnikatelský záměr poněkud nestandardní, ne tak úplně úplně etický, zato naprosto legální, a proto bychom o něm měli na Finmagu psát jen v superlativech a ne kritizovat jeho zapáchající praktiky.

Jiří Šindelář – výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství

V odpovědích kolegů jistě zazní globální a makroekonomická témata, proto zkusím najít něco ryze domácího a přesto zajímavého. Potěšil mne a mírně překvapil fakt, že jsme se s kolegy z ostatních asociací finančního trhu dohodli na půdě MF ČR na sadě doporučení k reformě regulace distribuce na finančním trhu. Ačkoliv některé sporné body zůstaly otevřeny, věřím, že se jedná o iniciativu, která může posunout celý trh kupředu, ve prospěch průměrného klienta.

A co ve světě financí a zejména finančního poradenství překvapilo Vás? Také máte pocit, že úroveň poradenství není právě ideální? Také byste přivítali smlouvy o poradenství?1 komentář
  1. Vít Suchý 14 roky

    Mne osobně překvapila zpráva z Newsletteru FP 29 ze srpna t.r., kde pan Tomáš Prouza komentuje 24%-ní podíl Partners z celkových sjednaných ročních příspěvků penzijního připojištění s tím, že…“ se jedná o doplňkový produkt, atraktivní především díky státnímu příspěvku…“ wow…Jan Tleskač promine, ale – „Finanční poradenství jinak“ si představuji opravdu jinak…

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account