Spekulace o prodeji M & M reality holding do rukou DRFG vzaly za své. Petr Morcinek prodal 47,2 % svých akcií „na rychlo“ společnosti Arca Capital. Co může být důvodem rychlého prodeje?
O možném prodeji M & M reality holding se na trhu spekulovalo již několik let. A spekulovalo se i o možném kupci – skupině DRFG, která před časem koupila např. Chytrého Honzu, společnost působící na finančně poradenském trhu. Nyní ale došlo k překvapivému obratu. M & M reality holding prodal 47,5 % svých akcií investiční skupině Arca Capital.
Rychlý prodej, navíc neočekávanému kupci, neboť M & M reality holding jednaly o vstupu DRFG, vyvolává mnohé otázky. Navíc cena prodeje firmy s více než miliardovým obratem, kterou měla zaplatit Arca Capital, je poměrně nízká – necelých 150 mil. Kč.
M & M reality holding má dlouhodobě velmi vysoké zadlužení. To je jeden z hlavních důvodů potřeby vstupu finančního partnera do společnosti. Podle účetní závěrky z roku 2018 (novější ještě není k dispozici) bylo 1,36 mld. Kč aktiv M & M reality holding financováno pouze ze 47,5 mil. Kč vlastním kapitálem a 1,27 mld. Kč cizími zdroji, z nichž navíc 1,26 mld. Kč činily krátkodobé závazky.
Z pohledu řízení firemních financí se jedná o nebezpečně vysokou úvěrovou páku, navíc financovanou z krátkodobých zdrojů, tedy ze zdrojů, které musí být v dohledné době splaceny a nahrazeny jinými půjčkami.
Komplikací je též připravovaný nový zákon o realitním zprostředkování, který vyžaduje držení prostředků klientů realitní kanceláří na samostatném účtu a který znemožňuje jejich využívání společností.
Výsledkem bylo nejprve schválení prospektu a vydání dluhopisů prostřednictvím M&M Reality Invest a.s. v objemu 500 mil. Kč k 10. 11. 2018 a následné doplnění kapitálu prostřednictvím další emise dluhopisů až v objemu 150 mil. Kč, jejíž prospekt schválila ČNB k 14. 12. 2019. První emise je splatná v roce 2023, druhá o rok později. Obě ale mají vzhledem k rizikovosti investice poměrně malý úrok, pouhých 5 % ročně.
I takový úrok ale může být pro společnost problematický. V roce 2018 hospodařila s marží ve výši 5,8 % a provozním ziskem 33,7 mil. Kč. Jen úroky za dluhopisy ze schválených prospektů dosahují roční výše až 32,5 mil. Kč, tedy téměř ve výši předloňského provozního zisku. Navíc ani 650 mil. Kč z dluhopisů nemusí stačit.
Dále je nezbytné počítat i s náklady na prodej dluhopisů. Přestože je součástí holdingu i finančně zprostředkovatelská část, musí i v ní provize za distribuci uhradit. To může činit dodatečný jednorázový výdaj v řádu až nízkých desítek milionů korun.
M & M reality holding tak bude pravděpodobně potřebovat další finanční kapitál. I toto může stát za rychlým prodejem téměř poloviny firmy finančnímu investorovi.
Investor si od koupě slibuje mnohé. Plánuje např. mezinárodní expanzi. „Vzájomná spolupráca novovzniknutej realitky M&M Reality Slovakia a spoločnosti Finportal umožní jedinečné riešenia pre klientov a ich špecifické potreby, a to nielen v rámci realitných obchodov,“ uvádí na stránkách Arca Capital Rastislav Velič, předseda představenstva Arca Investments, a.s.
Synergie si slibuje i dosavadní jediný akcionář M & M reality holding Petr Morcinek: „Spojením s Arca Capital vzniká hráč nadnárodního významu s propojením společných synergií, což je skvělou zprávou hlavně pro naše klienty.“
Otázkou je, jak dlouho spokojenost vydrží. Již nyní zaznívají hlasy makléřů a finančních poradců ze skupiny, kteří pod změnou vnímají především nejistotu. A nejistota může vést k přechodu pod jinou realitní či finančně poradenskou společnost. Ostatně ukázkovým příkladem byla akvizice Fincentra společností Swiss Life International, kterou následně opustila nemalá skupina finančních poradců.
Nejvetsi smejdi na reslitnim trhu. Zkur… Ce dostihly dluhy
Dobrý den, Váš pravopis zřejmě svědčí i o Vaší inteligenci a jednoduchosti. Chápu však, že i hlupák má občas potřebu se vyjádřit. Podle toho to tak i potom vypadá.