Poradenská společnost Fincentrum ukončila po čtyřech letech své členství v AFIZ – Asociaci finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky. Zůstane pouze členem Evropské federace poradců a zprostředkovatelů FECIF (The European Federation of Financial Advisers and Financial Intermediaries).

{+}

Rozhodnutí oznámil na valné hromadě AFIZ Petr Stuchlík společně se svou rezignací na post předsedy představenstva asociace. Firma zůstává i nadále členem Evropské federace poradců a zprostředkovatelů (FECIF), kde se již dnes úspěšně podílí na zlepšování fungování finančního trhu a na zvyšování ochrany spotřebitelů.

Důvody pro vystoupení z AFIZ uvedl Petr Stuchlík ve svém prohlášení na dnešní valné hromadě Asociace:

Do rozvoje Asociace jsme investovali miliony korun a mnoho času poradců a manažerů Fincentra, Martina Nejedlého či času mého. Tradičně jsme poskytovali – vždy zásadně na rozdíl od ostatních členských společností zdarma – prostory a další zdroje k podpoře činnosti AFIZ. Jako jediná společnost v ČR či na Slovensku jsme udržovali mezinárodní vztahy v rámci Evropské federace FECIF a podporovali jsme úspěšnou kandidaturu Marty Gellové na pozici generálního sekretáře této federace.

Prvotním cílem Asociace je „rozvoj služeb na finančním trhu a zvyšování ochrany spotřebitelů“. Jak se ukázalo na případu společnosti OVB a jejího poradce Lukáše Štorka, je v této věci AFIZ bezmocný. Pan Štork je dodnes nejlepším a oslavovaným zprostředkovatelem OVB a s plnou podporou vedení OVB kazí jméno poctivým finančním poradcům této společnosti, jakož i celého trhu. Co zmohl AFIZ? Nic, reálně vůbec nic. Bohužel.

V posledním roce se navíc stále více korporátních členů AFIZ domnívá, že mlčet o podobných problémech v odvětví je správnou cestou. Do očí bijícím vyvrcholením této snahy je takzvaná Mediální charta, která je nejen snahou o systematické potlačení kritiků nešvarů českého finančního poradenství. Nejde jen o jakousi kodifikaci „co se doma uvaří, to se doma sní“, ale – dle mého laického právního názoru – jednání na hraně antimonopolní legislativy, s nímž se informačně transparentní Fincentrum nemůže ztotožnit.

Dlouhodobě se mi také nepodařilo prosadit názor, že AFIZ by měl být nákladově efektivnější a především založen na financování ze strany korporátních členů. Filosofií Fincentra není přenos nákladů na členství na své spolupracovníky ve městech a vesnicích ČR. S tímto názorem jsem nakonec zůstal osamocen a co víc: byl vystaven soustavnému nátlaku na inkaso členských příspěvků od spolupracovníků Fincentra v terénu.

Velmi si vážím práce sekretariátu AFIZ, zejména Marty Gellové, Petry Červinkové a Petra Šafránka. Nemají v České republice konkurenci. Přes můj osobní obdiv a dlouhodobou podporu jsem však atmosférou v Asociaci donucen po dohodě s vrcholným vedením Fincentra k následujícím krokům:

 1. S okamžitou platností rezignuji na pozici předsedy představenstva AFIZ a vzdávám se i své kandidatury na člena představenstva AFIZ v dalším období.
 2. Fincentrum k 9. 12. 2010 vystupuje z AFIZ

Protože Fincentrum i já osobně máme zájem podílet se aktivně na rozvoji služeb na finančním trhu a zvyšovat ochranu spotřebitele – nejen planými slovy, ale i činy – zůstáváme nadále korporátním členem evropské federace FECIF. Přímo tak můžeme přispívat k dosahování uvedených cílů na celoevropské úrovni, aniž bychom byli vtahování do nedůstojných lokálních rozmíšek.

Co říkáte rozhodnutí představitelů Fincentra? Souhlasíte s názory Petra Stuchlíka a nebo si myslíte, že reakce neodpovídá situaci na českém trhu?

komentářů 25
 1. Tomáš Bílek 10 roky

  Něco na tom je, zajímá mě, jestli se za tím něco skrývá v pozadí?:)

  0

  0
 2. Ondřej Záruba 10 roky

  Marta Gellová a Petr Šafránek mi vyprávěli, co udělal AFIZ pro klienty Lukáše Štorka.Udájně v minulosti dosáhli několika mimosoudních vyrovnání na odškodnění pro několik klientů.Poté pokuta, vyloučení.To mi přijde celkem hodně.Rozhodně víc než udělal kdokoliv jiný pro ty klienty.

  PR Fincentra je primitivní.Petr Stuchlík je u mě #1 mezi těmi, kdo nejvíce škodí finančnímu poradenství v ČR.Moc bych si přál, aby svůj talent uplatňoval raději v nějakém úplně jiném oboru.A je třeba dodat, že on má za sebou daleko horší případy než vyprodukoval sám Štork.Jeho firma produkovala nesmysly jako 35 tis/m do IŽP ap.To by neudělal snad ani ten Štork.A ten jejich Maddof systém při sjednávání těchto programů…Tenhle člověk by měl zalézt do nory a ne vykládat nám tady o morálce.Něvěřemím tomu, že nevěděl, kde jeho firma dělala obraty.To nebylo pár korun.

  AFIZ není dokonalá organizace, ale rozhodně svůj smysl má.Lidé, kteří v ní pracují se snaží, aby u jejich členů byl dodržován hlavně zákon.To se některým může málo.Já na to říkám, že zatím nikdo neudělal pro kultivaci trhu v ČR víc než AFIZ.Byť já osobně bych si přál, aby to tempo kultivace bylo daleko rychlejší.Proto tady máme KOFIP.Bylo by dobré, kdyby hlavně ti z Vás, kteří dělají fee poradenství nebo k němu směřují, se k nám přidali.Zapojíte se tak do procesu kultivace trhu taky.

  7

  4
  • Filip S. 10 roky

   Pane Zárubo, vysvětlil by jste mi prosím, kdo je ten pan Štork, či co zlého provedl či neprovedl ???
   Jenom se ptám, abych byl v obraze.

   Děkuji Vám

   1

   0
   • Aleš Brabenec 10 roky

    Četl jsem o tomto ,,poradci,, pár článků a musím říct, že se toho opravdu nebál. Prý neměl problém zprostředkovat u klienta 3 IŽP s roční platbou běžného pojistného ve výši cca 160 tisíc a podobné kousky. Zřejmě díky této nadlidské produkci byl vyhlášen v OVB prodejcem roku.
    Na základě jeho práce byl vyhozen z AFIZu. Komentář jeho nedobrovolného odchodu byl také celkem úsměvný, škoda jen, že ne pro jeho klienty.

    3

    1
   • Jan Rettich 10 roky

    Pane Svobodo, kouknete do tohoto vlakna: DNA Trading – už Vás kontaktovali?, tam se dozvite neco aktualniho od “kolegu” pana Storka.

    Ja mam osobni zkusenost s panem Storkem. Psal se cca rok 2004-2005 a ja byl novackem ve svete financi a poradenstvi. Uz od zacatku me kariery jsem se setkaval se jmenem Lukas Stork, ktery uz v te dobe byl vyhlasovan v OVB za nejlepsiho poradce s vlastnim mesicnim obratem, ktery pro Vasi predstavu byl financne minimalne 500.000Kc.

    Muj BL (pozice v OVB) se s Lukasem znal, obdivoval ho a podarilo se mu jej premluvit, aby pro nas udelal skoleni, abychom byli stejne dobri jako on. V te dobe se jeste malo vedelo, jake “poradenstvi” pan Stork doopravdy provadi. Kazdopadne prisel clovek, ktery me naprosto odrovnal svou aroganci. Doted si pamatuji vetu, ktera od nej zaznela v kontextu toho, jak jedna s klienty: “jsem Vas financni tatka, co reknu, udelate!” Mozna bych jeste nekde nasel poznamky z toho skoleni, to bychom se asi pobavili.

    Teprve v dalsich letech se zacalo suskat a pozdeji i vice nahlas mluvit o “poradenstvi, ktere pan Stork provozuje. Staci opravdu jen zadat jmeno do googlu. A jeste bych doplnil kolegy, ze to nebylo jen o prodeji IZP, ale i o investicich do OPF.

    6

    0
 3. Ondřej Záruba 10 roky

  No určitě by na to byli povolanější než já.Pan Štork je zprostředkovatelem, který je proslulý svou vysokou osobní produkcí, které dosahuje někdy dost diskutabilními praktikami při prodeji životního pojištění.Dodnes působí na trhu pod značkou OVB.Zkuste zadat do googlu jeho jméno a vyjedou Vám nějaké články o tomhle pánovi.Případně se můžete zeptat některých kolegů zde, kteří se potkali s jeho klienty.Já jsem doposud na jeho práci nenarazil a čerpám tak pouze z toho, co jsem četl v médiích či slyšel od kolegů.

  1

  0
 4. Filip S. 10 roky

  Pane Brabenče, Rettichu, Zárubo, děkuji za info. Já nemusím být vyhlašován nikde, stačí mi co si vydělám a co udělám pro klienty, oni jsou spokojení já také a tak by to podle mě mělo být, nehonit si triko na úkor “finančně negramotného Čecha”, to se mi příčí…

  Hezký den

  Filip Svoboda

  2

  0
 5. Celá diskuze je velice zajímavá, jen nesouhlasím s výrokem že pan Stuchlík škodí finančnímu poradenství. Společnost kterou s panem Nejedlím vybudovaly je špička finančního poradenství, ostatně čísla a výsledky mluví za vše. Ovšem vždycky se najde závistí opilá konkurence která všechno zpochybní že?

  Přeji hezký den

  Mertová Kateřina

  0

  10
 6. Madam je mi líto, že si myslíte, že jsem opilý závistí.Já do své firmy nepřijímám žádné obchodníky.Nemám zájem na tom tady někomu vymývat mozek.Já si jen přeju, aby se ten trh trochu vyčistil od takových lidí.Protože si nelze hrát na svatouška, když máte na hlavě tolik másla.To opravdu ne.

  3

  0
  • TP 9 roky

   Chtěl jsem se něco o KoFIPu dozvědět a web Vám nějak nejede, podivuhodné …

   0

   0
   • Ano nefunguje to.Jsem tam nějaké technické problémy.Jsme malá organizace a každý, kdo pro tu organizaci něco dělá, to dělá zadarmo a ve svém volném čase.Na tom není nic podivuhodného.

    Pokud chcete něco víc vědět o KoFiPu, tak se obraťte na našeho nedávno zvoleného prezidenta Michala Mičku.

    0

    0
 7. Špička finančního poradenství paní Mertová? A v čem … ? A vážně myslíte nebo Vám to někdo řekl … ?

  2

  1
 8. To si opravdu myslím, já ve Fincentru pracuji a myslím, že jsem hodně krytický člověk ale proti Fincentru celkově mě nenapadá ani jedna vítka. Vím, že se říká koho chleba jíš toho píseň zpívej ,ale mě ten chléb Fincentra prostě chutná. Vážně jsem zatím mezi kolegy nepotkala nikoho kdo by svou práci nedělal výborně, samozřejmě se nemůžu zaručit za naprosto všechny naše poradce protože všechny neznám.A to samé tvrdím o vedení Fincentra. Například teď mě potěšilo umístěni mezi 100 nejlepších firem v ČR.

  4

  6
  • Dobrý večer kolegyně,

   samozřejmě i Fincentrum má své černé ovce. Mohl bych jmenovat několik lidí z této společnosti, kteří dle mého klientům škodí. Takové “poradce” najdete všude. Nicméně i já se přikláním k tomu, že Fincentrum patří mezi špičku finančně poradenských společností u nás – to je ale můj subjektivní názor, který jsem si udělal ze znalostí lokální kvality.

   4

   0
  • Víte, nechci Vám zasahovat do svědomí, ale je třeba také dost možné, že i vy svoji práci neděláte úplně nejlépe, jen si to “bohužel / bohudík” myslíte….

   2

   2
  • Vít Suchý 9 roky

   …paní kolegyně, ňáák se perete s češtinou…

   0

   1
 9. Ano Arture, tohle je přesně ono. Fincentrum opravdu dělá velké obraty a velká čísla, ale otázka je jakou cestou. Znám hodně lidí, kteří k nim přišli a chválí si svou firmu jak můžou, ale když jsem se jich ptal jak pracují, tak mi lezly oči z důlků.
  Fincentrum je snad jediná firma, kde to, co řekne vedení, skutečně platí a plní všichni do puntíku. A v tom je právě to jablko sváru. Když je vedení špatné, pracuje špatně celá firma, ale vedení to samozřejmě nikdy nepřizná a bijí se do prsou jako skvělou, až skoro božskou práci dělají. No a tohle samé vtlučou svým poradcům do hlav a pak tedy není divu, že slečna Mertlová obhajuje Fincentrum a že věří tomu, jakou profesionální práci dělá. Třeba jí skutečně dělá profesionálně. Třeba se jen mýlím, ale i kdyby dělala, tak si troufám tvrdit, že bude jedna tak z 10% procent ve Fincentru, která svou práci dělá tak, jak se má dělat.

  4

  1
 10. Martin Dratva 9 roky

  Poprosím madam Mertovou, tady pokud si chce pročistit pohled na společnost, ať si něco zjistí o Opavské kanceláři FINCENTRA. Měl jsem pár neblahých zkušeností s jejími “poradci” a myslím, že takovéhle věci musí do struktury prosáknout…

  1

  1
 11. A já poprosím všechny ostatní, aby si – pokud možno – nechali obecné výpady pro sebe. Rozhodně bych byl nerad, aby si to tady kolegové(!) “nandávali”. Pokud máte něco konkrétního o nekalých praktikách, dejte určitě vědět (případně na redakce@poradci-sobe.cz). Asi uznáte, že udělat z kolegy(ně) v diskusi troubu jen proto, že pracuje v nějaké firmě (zrovna ne v té vaší) a neznáte ji, je trochu zbytečné. Tento styl diskuse odpovídá veřejným diskusním fórum a chci se mu vyhnout. Děkuji za pochopení.

  8

  0
 12. Martine jen jsem říkal jak podle mých zkušeností pracuje tato firma. Určitě to není výpad proti nikomu zde a nikdo z nikoho troubu nedělá. Jen jsem popisoval jak se většinově pracuje, protože mám velké ale opravdu velké znalosti o této firmě, možná lepší než kdokoli tady, protože do Fincentra přešlo od nás s´poustu lidí za vidinou vyšších výdělků, které tam skutečně mají, ale tady už se pak vůbec nemůžeme bavit o profesionálnosti a oni to vědí. Argumentují mi: “Já vím, že nedělám zrovna nejčistší práci, ale potřebuju prachy.”
  A těch lidí tam znám opravdu hodně a všichni pracují stejně a když jsem se jich zeptatl, proč to dělají, tak i říkají, že to tam takhle dělají všichni a že se to tam považuje za správné. Nevím jak moc čisté svědomí má pan Stuchlík, ale když tam trpí takhle velkou skupinu lidí, kteří vědí, že nedělají čistou práci, ale jen si vydělávají, tak z toho mám smíšené pocity. Celé Fincentrum se snaží navenek vypadat dobře a snaží se utvuřit mediální obraz, že pracují jako jediní profesionálně, ale když vidím, jak to tam funguje vevnitř, tak mi je do smíchu, tedy spíš do pláče.

  3

  2
  • Dobrý den pane Pelante,

   v mnoha diskusích se shodneme, ovšem tady si dovolím vám dost oponovat.

   Položím Vám jednu otázku. Kolik znáte zástupců Fincentra z Opavy, Olomouce, Prahy, Pardubic, Hradce (je jedno jakého), Liberce, Horní Dolní … prostě kolik poradců (v absolutním čísle i v procentech) zastupujících tuto firmu znáte?

   Fincentrum je i mým konkurentem (ostatně jako asi každá jiná finančně poradenská firma, či konkurenční pojišťovna), ale nikdy bych si netroufl plošně o nějaké společnosti mluvit takto striktně a bez výjimek.

   3

   1
 13. Tak jsem zjistila, že většina zlích jazyků ve Fincentru pracovala a byly vyhozeni nebo odešly protože se jím nedařilo.Tím neříkám , že to byl někdo z Vás.Souhlasím s pane Šplechtou, nelze soudit všechny poradce podle jedne kancelaře nebo jedne zle vyjimky. To bychom takto mohly soudit vsechny , znelibi se mi prodavačka v jednou obchode takže od te doby jsou všechny prodavačky nejhorší na světě a nejspíš umřu hlady, protože už nebudu chodit nakupovat.

  1

  3
 14. …ale ale vážení kolegové, delší dobu jsem zde na webu nebyla a nestačím se divit. Vemte si prosím k srdci napomenutí Martina (AM) a važte prosím svá slova. Tento úžasný web, se svou ideou “sdělovat si zkušenosti a informace” anylýzou finančních produktů jednotlivých institucí si nezaslouží takové nedůstojné komentáře, které jste zde právě předvedli. Takže vážení kolegové…ať už jste odkudkoliv…rozum do hrsti a nekažme si to :))
  P.S. jen pár slov kolegům, kteří kolegyni Mertlovou nazvali “Madam”…, také pracuji u Fincentra a nikdo mi nic nediktuje, nenařizuje a nevnucuje. Ve všech takto velkých společnostech se najdou nepoctivý poradci ať je to Fincentrum, OVB, ZFP akademia, Partners, AWD atp. Tyto společnosti dávají nebo-li prodávají svým poradcům zázemí, kterého by jako jednotlivec nedosáhnul a je jen na nás…poradcích, jestli vás váš klient bude chápat jako např. Fincentrum či svého finančního poradce s vaším jménem….

  7

  2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account