Finanční poradci obecně nemají příliš dobré renomé. Přestože v jejich řadách určitě najdeme mnoho odborníků, mluví se především o lidech, kteří se proslavili nedostatečnou kvalifikací či nedostatkem morálky. Jak jsou vnímány finančně poradenské společnosti v Česku a na Slovensku?

{+}

Veškeré průzkumy jsou ošemetné. Výsledky závisí na mnoha faktorech – a málokdy na skutečném názoru dotázaných. S tím je třeba k nim přistupovat. Přesto mohou přinést zajímavý obrázek. I ve finančně poradenské branži.

Vědom si všech nevýhod i omezení ankety zveřejněné na jednom serveru (Investujeme.cz), vydal jsem před měsícem článek o výsledcích, které přinesla. Článek inspiroval mého kolegu Ľuboslava Kačalku, šéfredaktora Investujeme.sk, a tak nyní můžeme srovnat mezinárodní výsledky názoru na finančně poradenské společnosti. Které společnosti jsou hodnoceny lépe v Česku a které na Slovensku?

Samozřejmě ani v tomto srovnání nelze brát výsledky jako absolutní bernou minci. V prvé řadě oba servery (Investujeme.cz i Investujeme.sk) se svým zaměřením obrací především na finanční poradce. A finanční poradci pochopitelně budou častěji považovat za nejlepší společnost svou vlastní než jakoukoli jinou – tedy pokud zrovna neuvažují o změně barev.

Tabulka 1: Kterou finančně poradenskou společnost považujete za nejlepší?

SpolečnostČeská republikaSlovensko
AWD9%1%
Broker Consulting8%3%
Fincentrum15%22%
OVB Allfinanz31%26%
Partners9%14%
ZFP akademie4%1%
Jiné-11%
Všechny jsou stejně dobré0%1%
Všechny jsou stejně špatné22%21%
Nevím, nedokáži posoudit2%-
Počet respondentů1 033383

Zdroj: Investujeme.cz, Investujeme.sk.

V tabulce jsou uvedeny české či evropské finančně poradenské společnosti, které působí též na Slovensku a které patří k největším finančně poradenským společnostem v obou zemích (na Slovensku finančně zprostředkovatelským společnostem podle zákona).

Trochu zavádějící může být uvedení společnosti Partners. Podle vyjádření vedení české i slovenské společnsoti Partners nemají tyto dvě společnosti spolu nic společného. Snad tedy kromě názvu a období vzniku. A způsobu, jakým se oddělily struktury poradců od společnosti OVB.

Celý text článku si můžete přečíst na serveru Investujeme.cz.

Jaký názor na podobná hodnocení či ankety máte Vy, profesionálové? Lze vůbec objektivně kvalitu finančně poradenských firem “změřit”?

komentáře 2
 1. Lukáš Holý 9 roky

  Achjo. :) Výsledek by mě mohl zčásti těšit, ale tohle se prostě nedá posoudit, stejně jako pro mě je nejlepší BMW a pro souseda Mercedes. :)

  1

  0
 2. Martin Dratva 9 roky

  Vypovídající hodnotu to opravdu nemá, investujeme.cz a investujeme.sk opravdu navštěvují především poradci a každý bude chválit to své.

  0

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account